FİFA DÇ-2026-nın rəmzi komandasını açıqladı — Azarkeşlərin seçdiyi ən yaxşı "11-lik"
ABŞ, Meksika və Kanadanın birgə ev sahibliyi etdiyi 2026-cı il futbol üzrə Dünya Çempionatı başa çatdıqdan sonra Beynəlxalq Futbol Federasiyası (FİFA) turnirin rəmzi komandasını açıqlayıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, rəmzi "11-lik" FİFA-nın təşkil etdiyi azarkeş səsverməsinin nəticələrinə əsasən müəyyənləşdirilib. Siyahıda dünya çempionu İspaniya ilə yanaşı Argentina, Fransa, İngiltərə, Norveç və Kabo-Verde millisinin futbolçuları da yer alıblar.
DÇ-2026-nın rəmzi komandası:
Qapıçı:
Vozinya (Kabo-Verde)
Müdafiəçilər:
Pedro Porro (İspaniya)
Mark Kukurelya (İspaniya)
Lisandro Martines (Argentina)
Dayot Upamekano (Fransa)
Yarımmüdafiəçilər:
Rodri (İspaniya)
Cud Bellingem (İngiltərə)
Maykl Olise (Fransa)
Hücumçular:
Lionel Messi (Argentina)
Kilian Mbappe (Fransa)
Erlinq Haaland (Norveç)
Rəmzi heyətdə xüsusilə Kabo-Verde millisinin qapıçısı Vozinyanın yer alması futbol azarkeşlərinin diqqətini cəlb edib. Norveç millisinin ulduzu Erlinq Haalandın da hücum xəttində yer alması sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Qeyd edək ki, 2026-cı il Dünya Çempionatının finalında İspaniya əlavə vaxtda Ferran Torresin qolu sayəsində Argentinaya 1:0 hesabı ilə qalib gələrək tarixində ikinci dəfə dünya çempionu olub.

After the 2026 FIFA World Cup jointly hosted by the USA, Mexico, and Canada concluded, the International Football Federation (FIFA) announced the tournament's symbolic team.
Demokrat.az reports that the symbolic "Starting Eleven" was determined based on the results of the fan vote organized by FIFA. Alongside the world champion Spain, players from the national teams of Argentina, France, England, Norway, and Cape Verde were also included on the list.
DÇ-2026 symbolic team:
Goalkeeper:
Vozinha (Cape Verde)
Defenders:
Pedro Porro (Spain)
Marc Cucurella (Spain)
Lisandro Martinez (Argentina)
Dayot Upamecano (France)
Midfielders:
Rodri (Spain)
Jude Bellingham (England)
Michael Olise (France)
Forwards:
Lionel Messi (Argentina)
Kylian Mbappe (France)
Erling Haaland (Norway)
The inclusion of Cape Verde's goalkeeper Vozinha in the symbolic squad attracted the attention of football fans. The presence of Norway's star Erling Haaland in the attacking line also sparked extensive discussions on social media.
It is noted that in the final of the 2026 World Cup, Spain defeated Argentina 1-0 in extra time with a goal by Ferran Torres, becoming world champions for the second time in their history.