FİFA DÇ-2026-nın rəmzi komandasını açıqladı — Azarkeşlərin seçdiyi ən yaxşı "11-lik"
ABŞ, Meksika və Kanadanın birgə ev sahibliyi etdiyi 2026-cı il futbol üzrə Dünya Çempionatı başa çatdıqdan sonra Beynəlxalq Futbol Federasiyası (FİFA) turnirin rəmzi komandasını açıqlayıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, rəmzi "11-lik" FİFA-nın təşkil etdiyi azarkeş səsverməsinin nəticələrinə əsasən müəyyənləşdirilib. Siyahıda dünya çempionu İspaniya ilə yanaşı Argentina, Fransa, İngiltərə, Norveç və Kabo-Verde millisinin futbolçuları da yer alıblar.
DÇ-2026-nın rəmzi komandası:
Qapıçı:
Vozinya (Kabo-Verde)
Müdafiəçilər:
Pedro Porro (İspaniya)
Mark Kukurelya (İspaniya)
Lisandro Martines (Argentina)
Dayot Upamekano (Fransa)
Yarımmüdafiəçilər:
Rodri (İspaniya)
Cud Bellingem (İngiltərə)
Maykl Olise (Fransa)
Hücumçular:
Lionel Messi (Argentina)
Kilian Mbappe (Fransa)
Erlinq Haaland (Norveç)
Rəmzi heyətdə xüsusilə Kabo-Verde millisinin qapıçısı Vozinyanın yer alması futbol azarkeşlərinin diqqətini cəlb edib. Norveç millisinin ulduzu Erlinq Haalandın da hücum xəttində yer alması sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Qeyd edək ki, 2026-cı il Dünya Çempionatının finalında İspaniya əlavə vaxtda Ferran Torresin qolu sayəsində Argentinaya 1:0 hesabı ilə qalib gələrək tarixində ikinci dəfə dünya çempionu olub.

После завершения Чемпионата мира по футболу 2026 года, совместно проведенного США, Мексикой и Канадой, Международная федерация футбола (ФИФА) объявила символическую сборную турнира.
Demokrat.az сообщает, что символическая "одиннадцатёрка" была составлена на основе результатов голосования болельщиков, организованного ФИФА. В списке появились игроки не только действующего чемпиона мира Испании, но и сборных Аргентины, Франции, Англии, Норвегии и Кабо-Верде.
Символическая сборная ЧМ-2026:
Вратарь:
Возинья (Кабо-Верде)
Защитники:
Педро Порро (Испания)
Марк Кукурелья (Испания)
Лисандро Мартинес (Аргентина)
Дайо Упамекано (Франция)
Полузащитники:
Родри (Испания)
Джуд Беллингем (Англия)
Майкл Олисе (Франция)
Нападающие:
Лионель Месси (Аргентина)
Килиан Мбаппе (Франция)
Эрлинг Холанд (Норвегия)
Особое внимание футбольных болельщиков привлек факт включения в символическую сборную вратаря сборной Кабо-Верде Возиньи. Также большое обсуждение в социальных сетях вызвало присутствие в атакующей линии норвежской звезды Эрлинга Холанда.
Отметим, что в финале Чемпионата мира 2026 года Испания, благодаря голу Феррана Торреса в дополнительное время, обыграла Аргентину со счетом 1:0 и во второй раз в истории стала чемпионом мира.