Erve Renar baş məşqçisi
Fransalı mütəxəssis Erve Renar futbol üzrə Tunis millisinin baş məşqçisi vəzifəsindən ayrıldığını açıqlayıb.
Bu barədə o, "Instagram" hesabında paylaşım edib.
Erve Renar Tunis millisinə dünya çempionatının qrup mərhələsinin ilk turundan sonra - iyunun 16-da baş məşqçi təyin olunmuşdu. Həmin vaxt Tunis millisi ilk oyunda İsveçə 1:5 hesabı ilə məğlub olmuşdu. Onun rəhbərliyi altında komanda Yaponiyaya 0:4, Niderlanda isə 1:3 hesabı ilə uduzub və qrup mərhələsini keçə bilməyib.
"2026-cı il dünya çempionatında iştirak etmək imkanı yaratdığına görə Tunis Futbol Federasiyasına ən səmimi təşəkkürümü bildirirəm. Mənim macəram burada başa çatır", - deyə Renar yazıb.
57 yaşlı mütəxəssis daha əvvəl Səudiyyə Ərəbistanı millisinin baş məşqçisi vəzifəsindən də dünya çempionatı başlamazdan əvvəl ayrılmışdı.
Erve Renar məşqçilik karyerası ərzində Mərakeş, Kot-d'İvuar, Anqola və Zambiya millilərini də çalışdırıb. O, Kot-d'İvuar və Zambiya yığmalarını Afrika Millətlər Kubokunun qalibi etməyi bacarıb.//Oxu.az

Французский специалист Эрве Ренар объявил об уходе с поста главного тренера сборной Туниса по футболу.
Medianews.az со ссылкой на oxu.az сообщает, что он опубликовал об этом запись в своем аккаунте в Instagram.
Эрве Ренар был назначен главным тренером сборной Туниса после первого тура группового этапа чемпионата мира — 16 июня. В то время сборная Туниса в первом матче уступила Швеции со счетом 1:5. Под его руководством команда проиграла Японии 0:4, Нидерландам — 1:3 и не смогла преодолеть групповой этап.
"Выражаю искреннюю благодарность Федерация футбола Туниса за предоставленную возможность участвовать в чемпионате мира 2026 года. Мое приключение здесь заканчивается", — написал Ренар.
57-летний специалист ранее также покинул пост главного тренера сборной Саудовской Аравии до начала чемпионата мира.
В своей тренерской карьере Эрве Ренар также руководил сборными Марокко, Кот-д’Ивуара, Анголы и Замбии. Ему удалось привести сборные Кот-д’Ивуара и Замбии к победе в Кубке Африки.