Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiç postunu dəyişməyə hazırlaşır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, o, payıza növbədənkənar parlament seçkisi təyin etmək, ardınca istefa vermək niyyətində olduğunu bir daha açıqlayıb.
Vuçiç parlament seçkisinə qatılaraq baş nazir postuna qayıtmaq istəyini iyun ayının əvvəlində bəyan etmişdi.
Ölkədə hökumət proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən 250 yerlik parlamentdə qüvvələr nisbətinə uyğun qurulur. 2023-cü ildə seçilmiş indiki parlamentdə Aleksandr Vuçiçin bağlı olduğu Serb Tərəqqi Partiyası üstün mövqedədir. Baş nazir postunu partiyasız Curo Matsut tutur.
1970-ci il təvəllüdlü Aleksandr Vuçiç Belqrad Universitetinin hüquq fakültəsini bitirib. 2012-ci ildən Serbiya hökumətində müxtəlif rəhbər vəzifələr tutub, 2014-cü ildən baş nazirlik eləyib, 2017 və 2022-ci illərdə prezident seçilib. Onun ikinci prezidentlik müddəti 2027-ci ilin yazında bitir.

Serbian President Aleksandar Vučić is preparing to change his position.
According to Medianews.az, he has once again announced his intention to schedule an early parliamentary election in the fall, and then resign.
Vučić declared his desire to participate in the parliamentary election and return to the prime minister's post at the beginning of June.
In the country, the government is formed according to the power ratio in the 250-seat parliament elected by proportional representation (by party lists). In the current parliament elected in 2023, the Serbian Progressive Party, associated with Aleksandar Vučić, holds the dominant position. The prime minister post is held by Juro Matsut, who is without party affiliation.
Aleksandar Vučić, born in 1970, graduated from the Faculty of Law at Belgrade University. He has held various leadership positions in the Serbian government since 2012, served as prime minister since 2014, and was elected president in 2017 and 2022. His second presidential term ends in the spring of 2027.