Dünya rekord istilərə hazırlaşır? -
ABŞ Milli Okean və Atmosfer Administrasiyası (NOAA) və Avropa Orta Hava Proqnoz Mərkəzi (ECMWF) tərəfindən yayımlanan iqlim modellərinə görə, güclü “super El-Ninyo” ehtimalı artır. Alimlər bildirirlər ki, Sakit okeanda dəniz səthinin normadan xeyli isinməsi nəticəsində yaranan El-Ninyo hadisəsi insan fəaliyyəti ilə bağlı iqlim dəyişikliyi ilə birləşərsə, qlobal istilik rekordları 2027-ci ildə yenilənə bilər.
Proqnozlara əsasən, ekvatorial Sakit okeanın mərkəzi hissəsində temperaturun payız aylarında normadan təxminən 3 dərəcə yüksək olması gözlənilir. Temperatur artımının 2 dərəcəni keçməsi “Super El-Ninyo” hesab olunur və bu halda dünyada hava şəraitində ciddi dəyişikliklər baş verə bilər.
Sakit okeanda temperaturun 3 dərəcə artması qlobal hava sisteminə necə təsir edir? Niyə məhz El-Ninyo dövrlərində ekstremal hava hadisələri artır? Bu hadisə ilə qlobal istiləşmə arasında birbaşa əlaqə varmı? “Super El-Ninyo” Azərbaycana hansı formada təsir göstərə bilər? Yay aylarında rekord istilər gözlənilirmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan ətraf mühit məsələləri üzrə ekspert Rövşən Abbasov bildirib ki, El-Ninyo Sakit okeanda baş verən təbii hadisədir. Onun sözlərinə görə, bu hadisə Cənubi Amerikanın qərb sahillərində - əsasən Çili və Peru yaxınlığında okean sularının, xüsusilə səth qatının kəskin istiləşməsi ilə xarakterizə olunur: “Bu istiləşmə zamanı bölgədəki soyuq Çili və Peru cərəyanları qızır. Həmin cərəyanlarda çoxlu balıq ehtiyatı olur və balıqların qidası da məhz bu soyuq axınlarla daşınır. Sular isinəndə isə qida dövranı pozulur və balıq ehtiyatı kəskin azalır.
Avstraliya və Kanadada quraqlıq müşahidə olunur. Cənubi Amerikanın qərb sahillərində isə əvvəllər quraq olan ərazilərdə güclü yağışlar yağır. El-Ninyo Afrikaya, Hindistana qədər təsir göstərir. Bir sözlə, kifayət qədər böyük ərazini əhatə edir. Ümumilikdə bir çox quraq bölgələrə intensiv yağışlar gətirir, yağıntılı ərazilərdə isə quraqlıq yaradır. Bəzi yerlərdə, məsələn, Hindistanda bunun əksi müşahidə olunur. Hindistanın şərq sahillərində yağışlar daha da güclənir”.
R.Abbasov vurğulayıb ki, El-Ninyonun Azərbaycana birbaşa təsiri sübut olunmayıb: “Azərbaycan bu bölgədən kifayət qədər uzaqdadır. El-Ninyonun Azərbaycana birbaşa təsiri bağlı geniş statistik təhlillərə əsaslanan elmi araşdırmalar yoxdur. Hazırda səsləndirilən fikirlərin əksəriyyəti ehtimallara əsaslanır.
“El-Ninyo” ifadəsi ispan dilindən tərcümədə “oğlan uşağı” və ya “Milad uşağı” mənasını verir. Bu adı ilk dəfə çilili balıqçılar işlədiblər. Çünki okean sularının qeyri-adi istiləşməsi adətən Milad dövrünə təsadüf edirdi.
El-Ninyonun tam əksi isə “La-Ninya” (“qız uşağı”) adlanır. Bu hadisə okean sularının kəskin soyuması ilə müşayiət olunur və El-Ninyonun yaratdığı hava şəraitinin əks təsirlərini ortaya çıxarır”.

По климатическим моделям, опубликованным Национальным управлением океанических и атмосферных исследований США (NOAA) и Европейским центром среднесрочных прогнозов погоды (ECMWF), вероятность сильного «супер Эль-Ниньо» увеличивается. Ученые сообщают, что если событие Эль-Ниньо, возникающее в результате значительного потепления поверхности моря в Тихом океане, объединится с антропогенными изменениями климата, то мировые рекорды по температуре могут быть обновлены в 2027 году.
Согласно прогнозам, в осенние месяцы ожидается повышение температуры примерно на 3 градуса выше нормы в центральной части экваториального Тихого океана. Повышение температуры более чем на 2 градуса считается «супер Эль-Ниньо», и в этом случае могут произойти серьезные изменения погодных условий в мире.
Как повышение температуры в Тихом океане на 3 градуса влияет на глобальную климатическую систему? Почему именно в периоды Эль-Ниньо увеличивается количество экстремальных погодных явлений? Есть ли прямая связь между этим явлением и глобальным потеплением? Как «супер Эль-Ниньо» может повлиять на Азербайджан? Ожидаются ли рекордные жара в летние месяцы?
По теме Medianews.az рассказал эксперт по вопросам окружающей среды Ровшен Аббасов, который отметил, что Эль-Ниньо — это природное явление, происходящее в Тихом океане. По его словам, это событие характеризуется резким потеплением океанских вод, особенно поверхностного слоя, у западных берегов Южной Америки — в основном у Чили и Перу: «При этом потеплении в регионе нагреваются холодные течения Чили и Перу. В этих течениях сосредоточены значительные запасы рыбы, а пища рыб переносится именно этими холодными потоками. При нагревании воды нарушается круговорот пищи и резко уменьшается численность рыбы.
В Австралии и Канаде наблюдаются засухи. На западных берегах Южной Америки, напротив, в ранее засушливых районах идут сильные дожди. Эль-Ниньо оказывает влияние до Африки и Индии. Одним словом, он охватывает достаточно большую площадь. В целом приносит интенсивные осадки во многие засушливые регионы и вызывает засухи в дождевых районах. В некоторых местах, например в Индии, наблюдается обратное — на восточных берегах Индии дожди усиливаются».
Р. Аббасов подчеркнул, что прямое влияние Эль-Ниньо на Азербайджан не доказано: «Азербайджан находится достаточно далеко от этой зоны. Нет научных исследований с широким статистическим анализом, доказывающих прямое влияние Эль-Ниньо на Азербайджан. Большинство высказываемых сейчас мнений основаны на предположениях.
Термин «Эль-Ниньо» в переводе с испанского означает «мальчик» или «Рождественский ребенок». Это название впервые использовали рыбаки из Чили, потому что аномальное потепление океанских вод обычно совпадало с Рождественским периодом.
Прямым антонимом Эль-Ниньо является «Ла-Нинья» («девочка»). Это явление сопровождается резким охлаждением океанских вод и вызывает противоположные погодные эффекты, которые наблюдаются при Эль-Ниньо».