ABŞ-li rejissor, ssenarist və prodüser Çak Rassel 74 yaşında vəfat edib.
Qeyd edək ki, rejissor 1952-ci il mayın 9-da ABŞ-nin İllinoys ştatında anadan olub. Rassel rejissorluq karyerasına 80-ci illərin sonlarında "Qarağac küçəsində qarabasma 3: Yuxu döyüşçüləri" və "Damla" qorxu filmləri ilə başlayıb. Cim Kerrinin baş rolda oynadığı və "Oskar" mükafatına namizəd olan "Maska" (1994) komediyası isə ona dünya şöhrəti qazandırıb.
Rejissorun digər populyar layihələri arasında Arnold Şvartseneggerin iştirakı ilə "Silici" (1998) döyüş filmi və Dueyn Consonun ilk əsas rolunu ifa etdiyi "Əqrəblər kralı" (2002) xüsusi yer tutur. Hər iki ekran əsəri nümayiş olunduqdan sonra kassa gəlirlərinə görə hitə çevrilib.
Karyerasındakı uzunmüddətli fasilədən sonra Rassel 2010-cu illərin ortalarında Con Travolta və Brüs Uillisin rol aldığı "Mən qəzəbəm" (2016) və "Cənnət şəhəri" (2022) döyüş filmlərini çəkərək kinematoqrafiyaya qayıdıb. Onun son işi 2024-cü ildə ekranlara çıxan "Cadugər taxtası" qorxu filminin remeyki olub.//Oxu.Az

American director, screenwriter, and producer Chuck Russell has died at the age of 74.
It should be noted that the director was born on May 9, 1952, in the state of Illinois, USA. Russell began his directing career in the late 1980s with the horror films "A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors" and "The Blob." The comedy "The Mask" (1994), starring Jim Carrey and nominated for an Oscar, brought him worldwide fame.
Among the director's other popular projects are the action film "Eraser" (1998) featuring Arnold Schwarzenegger and "The Scorpion King" (2002), which starred Dwayne Johnson in his first leading role. Both films became box office hits after their release.
After a long break in his career, Russell returned to filmmaking in the mid-2010s by shooting the action films "Headlock" (2016) and "Paradise City" (2022), starring John Travolta and Bruce Willis. His latest work was the 2024 remake of the horror movie "Witchboard."//Oxu.Az