Bu universitet prezident qərarı ilə
Türkiyədə İstanbul Bilgi Universitetinin fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı qərar rəsmi şəkildə geri götürülüb.
Medianews.az xəbər verir ki, prezident qərarı ilə universitet yenidən fəaliyyətini davam etdirəcək.
Daha əvvəl əmanətlərin Sığortalanması Fondunun (TMSF) qəyyum təyin olunduğu Can Holdinqə məxsus İstanbul Bilgi Universitetinin bağlanması və tələbələrin Mimar Sinan Gözəl Sənətlər Universitetinə köçürülməsi planlaşdırılırdı. Lakin həmin universitetdə bir sıra ixtisasların və laboratoriya infrastrukturunun olmaması tələbələrin narazılığına səbəb olmuşdu.
Günlərlə davam edən etiraz aksiyalarından sonra qərara yenidən baxılıb. Türkiyənin “Rəsmi Qəzet” nəşrində dərc edilən yeni prezident sərəncamı ilə Bilgi Universitetinin fəaliyyət icazəsinin ləğvi ilə bağlı əvvəlki qərar qüvvədən düşüb.
Sərəncam Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın imzası ilə yayımlanıb. Qərarda bildirilib ki, Yüksəköğretim Kurulunun (YÖK) müraciəti əsasında 21 may 2026-cı il tarixli əvvəlki qərar ləğv edilib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabrında baş tutan əməliyyat çərçivəsində "Can Holding"in şirkətlərinə TMSF tərəfindən qəyyum təyin edilmiş, universitetin bağlı olduğu Bilgi Təhsil və Mədəniyyət Vaqfının rəhbərliyi isə məhkəmə qərarı ilə vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı.

The decision to suspend the activities of Istanbul Bilgi University in Turkey has been officially withdrawn.
Medianews.az reports that, by presidential decree, the university will resume its activities.
Previously, it was planned to close Istanbul Bilgi University, which belonged to Can Holding and was placed under the guardianship of the Savings Deposit Insurance Fund (TMSF), and to transfer the students to Mimar Sinan Fine Arts University. However, the lack of several majors and laboratory infrastructure at that university caused dissatisfaction among the students.
After days of ongoing protest actions, the decision was reconsidered. With the new presidential decree published in Turkey's "Official Gazette," the previous decision to revoke Bilgi University's operating license has been annulled.
The decree was issued with the signature of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. The decision states that, based on the application of the Higher Education Council (YÖK), the previous decision dated May 21, 2026, has been revoked.
It should be noted that during the operation held in September 2025, the companies of "Can Holding" were placed under guardianship by TMSF, and the leadership of the Bilgi Education and Culture Foundation, to which the university belonged, was removed from their positions by court order.