Bu universitet prezident qərarı ilə
Türkiyədə İstanbul Bilgi Universitetinin fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı qərar rəsmi şəkildə geri götürülüb.
Medianews.az xəbər verir ki, prezident qərarı ilə universitet yenidən fəaliyyətini davam etdirəcək.
Daha əvvəl əmanətlərin Sığortalanması Fondunun (TMSF) qəyyum təyin olunduğu Can Holdinqə məxsus İstanbul Bilgi Universitetinin bağlanması və tələbələrin Mimar Sinan Gözəl Sənətlər Universitetinə köçürülməsi planlaşdırılırdı. Lakin həmin universitetdə bir sıra ixtisasların və laboratoriya infrastrukturunun olmaması tələbələrin narazılığına səbəb olmuşdu.
Günlərlə davam edən etiraz aksiyalarından sonra qərara yenidən baxılıb. Türkiyənin “Rəsmi Qəzet” nəşrində dərc edilən yeni prezident sərəncamı ilə Bilgi Universitetinin fəaliyyət icazəsinin ləğvi ilə bağlı əvvəlki qərar qüvvədən düşüb.
Sərəncam Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın imzası ilə yayımlanıb. Qərarda bildirilib ki, Yüksəköğretim Kurulunun (YÖK) müraciəti əsasında 21 may 2026-cı il tarixli əvvəlki qərar ləğv edilib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabrında baş tutan əməliyyat çərçivəsində "Can Holding"in şirkətlərinə TMSF tərəfindən qəyyum təyin edilmiş, universitetin bağlı olduğu Bilgi Təhsil və Mədəniyyət Vaqfının rəhbərliyi isə məhkəmə qərarı ilə vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı.

В Турции официально отменено решение о прекращении деятельности Университета Бильги в Стамбуле.
Ранее планировалось закрыть Университет Бильги в Стамбуле, принадлежащий холдингу Can, под опекой Фонда страхования вкладов (TMSF), и перевести студентов в Университет изящных искусств имени Мимара Синана. Однако отсутствие ряда специальностей и лабораторной инфраструктуры в этом университете вызвало недовольство студентов.
После многодневных протестов решение было пересмотрено. Новым указом президента, опубликованным в официальном издании Турции «Resmi Gazete», прежнее решение об отзыве разрешения на деятельность Университета Бильги отменено.
Указ подписан президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. В решении указано, что на основании обращения Высшего совета по образованию (YÖK) от 21 мая 2026 года прежнее решение отменено.
Отметим, что в ходе операции, проведённой в сентябре 2025 года, TMSF был назначен опекуном компаний холдинга "Can Holding", а руководство Фонда образования и культуры Бильги, которому принадлежит университет, было отстранено от должностей по решению суда.