Bu, orqanizm üçün siqaretdən təhlükəlidir
Dostların, sevgilinin olmaması, daxili təklik sonradan depressiv düşüncələrə səbəb ola bilər. Bəzi insanlar tənhalığın ölümcül təhlükə daşımayan bir ruh halı olduğunu düşünür.
Kədər, stresli vəziyyətlər və həddindən artıq emosiyalar qırıq qəlb sindromuna kömək etdiyi kimi, tənhalıq da ciddi sağlamlıq problemləri yaradır.
Harvard alimləri sübut etdilər ki, tənhalıq ömür uzunluğuna təsiri baxımından siqaretdən heç də geri qalmır. Ümumiyyətlə isə ömrü 8 il qısaldır.
Sosial təcrid, insult və ya infarkt riskini qiymətləndirmək üçün istifadə edilə bilən qan laxtalanma zülalının səviyyəsi arasında əlaqə qurulmuşdur. Yalnızlıq, ağır qan itkisi və ya zədələnmə halında qanı laxtalayan fibrinogen səviyyələrinin artmasına səbəb olur.
Bunun da artıqlığı qan təzyiqinin artmasına və damarlarda xarakterik trombların yığılmasına səbəb ola bilər. Tədqiqatın müəllifləri tənha insanlarda və çoxlu dostları və qohumları olanlarda fibrinogen səviyyəsini qiymətləndiriblər.
Sosial əlaqələrin sayının azalması ilə fibrinogen səviyyəsi atır. Alimlərin fikrincə, tənhalıq sağlamlığa zərər verir, bunu gündə 15 siqaret çəkməyin təsiri ilə müqayisə etmək olar. Kişilər üçün tənhalıq xüsusilə zəhərlidir, çünki bu, onların beyin funksiyalarını pozur.  /medicina.az

This is more dangerous for the body than cigarettes.
The absence of friends and a lover, internal loneliness can later lead to depressive thoughts. Some people think that loneliness is a mental state that does not pose a deadly danger.
Just as sadness, stressful situations, and excessive emotions contribute to broken heart syndrome, loneliness also causes serious health problems.
Harvard scientists proved that loneliness is no less detrimental than smoking in terms of its impact on lifespan. Overall, it shortens life by 8 years.
A link was established between social isolation and the level of blood clotting protein, which can be used to assess the risk of stroke or heart attack. Loneliness causes an increase in fibrinogen levels, which clot blood in cases of severe blood loss or injury.
An excess of this can lead to increased blood pressure and the accumulation of characteristic clots in the vessels. The authors of the study evaluated fibrinogen levels in lonely people and those with many friends and relatives.
With a decrease in the number of social connections, fibrinogen levels rise. According to the scientists, loneliness harms health and can be compared to the effect of smoking 15 cigarettes a day. Loneliness is especially toxic for men because it disrupts their brain functions. /medicina.az