Tramp neft qiymətlərini çökdürəcəkmi?
ABŞ prezidenti Donald Tramp aprelin 1-də saat 21:00-da (Vaşinqton vaxtı ilə) İranla bağlı mühüm məlumat vermək üçün xalqa müraciət edəcək.
Ağ evin bu açıqlaması Trampın dünən jurnalistlərə ABŞ qoşunlarının İranı “iki-üç həftə ərzində” tərk edə biləcəyini deməsindən qısa müddət sonra verilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, İran müharibəsi başlanandan bəri neft bazarı ABŞ prezidentinin bəyanatlarına son dərəcə həssasdır. Faktiki olaraq, hazırda Donald Trampın açıqlamaları neft bazarını yuxarı və aşağı istiqamətdə hərəkət etdirir.
Dünən “Brent” markalı neftin qiyməti bir barel üçün 119,24 dollara qədər yüksəlmişdisə, artıq bu səhər "qara qızıl" 104 dollardan da aşağı həddə ticarət edilir.
Bazar iştirakçıları təxmin edirlər ki, əgər Tramp İranda müharibənin həqiqətən yaxın zamanda başa çatacağını elan edərsə, neft qiymətləri bu gün daha 10-15% düşə bilər.
Qeyd edim ki, ABŞ-da "Regular" (Ai-92) markalı benzinin qiyməti 1 qallon üçün 4 dollar həddini (yəni 1 litr üçün 1,06 dollar və ya 1.8 manat həddini) keçib.
Bu il fevralın 28-də İranda müharibə başlanana qədər ABŞ-də bu marka benzinin litri 0,55-0,59 dollar arasında dəyişirdi.

US President Donald Trump will address the nation with important information regarding Iran on April 1 at 9:00 PM (Washington time).
This statement from the White House came shortly after Trump told journalists yesterday that US troops could leave Iran "within two to three weeks."
It should be noted that since the start of the Iran war, the oil market has been extremely sensitive to statements made by the US president. In fact, Donald Trump's announcements currently move the oil market both upward and downward.
Yesterday, the price of Brent crude oil rose to as much as $119.24 per barrel, but this morning "black gold" is trading below $104.
Market participants estimate that if Trump announces that the war in Iran will indeed end soon, oil prices could drop another 10-15% today.
Let me note that in the US, the price of "Regular" (Ai-92) gasoline has surpassed $4 per gallon (which is $1.06 per liter or 1.8 manat).
Before the war started in Iran on February 28 of this year, the price of this grade of gasoline in the US varied between $0.55 and $0.59 per liter.