Şahzadə hərbi xidmətə çağırılıb
Danimarkada qadınlar üçün hərbi xidmətin məcburi olması kral ailəsinə də şamil olunub. Ölkənin şahzadəsi İsabella 11 ay müddətində hərbi xidmət keçəcək.
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, 18 yaşlı şahzadə yeni müdafiə qanunları çərçivəsində hərbi xidmətdən azad edilməyib və orduya qoşulmaq qərarı verib.
O, 2026-cı ilin avqust ayında Slaqelsedə yerləşən mühafizə süvari alayında xidmətə başlayacaq. Şahzadə bu müddət ərzində digər hərbçilərlə eyni şərtlər altında həm ilkin hərbi hazırlıq keçəcək, həm də müxtəlif tapşırıqlarda iştirak edəcək.

В Дании обязательная военная служба для женщин также распространяется на королевскую семью. Принцесса страны Изабелла пройдет военную службу длительностью 11 месяцев.
Medianews.az со ссылкой на BAKU.WS сообщает, что 18-летняя принцесса в рамках новых законов о защите не была освобождена от военной службы и приняла решение присоединиться к армии.
В августе 2026 года она начнет службу в конном охранном полку, расположенном в Слагельсе. В течение этого времени принцесса будет проходить начальную военную подготовку наравне с другими военнослужащими, а также участвовать в различных заданиях.