Şəkər və un – infarkt, insult və xərçəng riski
İspaniyalı kardioloq Aurelio Roxas bəzi məhsulların insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratdığını bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, həkim, şəkər və rafinə olunmuş buğda ununu (ağ un) əsas riskli qida kimi göstərib.
Roxasın sözlərinə görə, bu məhsullar qanda insulinin səviyyəsini kəskin şəkildə artırır. Yüksək insulin isə süd vəzi, yoğun bağırsaq, mədə, mədəaltı vəzi, endometriya və prostat xərçəngi hüceyrələrinin böyüməsini stimullaşdırır. Roxas həmçinin infarkt, insult və digər ürək-damar xəstəliklərinin də bu qidaların istifadəsi ilə əlaqəli olduğunu vurğulayıb.
Mütəxəssis xəbərdarlıq edir ki, şəkər və ağ undan imtina etmək sağlamlığın qorunması üçün vacib addımdır.

Испанский кардиолог Аурелио Рохас заявил, что некоторые продукты представляют серьезную опасность для здоровья человека.
Medianews.az сообщает, что врач указал на сахар и рафинированную пшеничную муку (белую муку) как на основные опасные продукты.
По словам Рохаса, эти продукты резко повышают уровень инсулина в крови. Высокий уровень инсулина стимулирует рост клеток молочной железы, толстой кишки, желудка, поджелудочной железы, эндометрия и простаты. Рохас также отметил, что инфаркт, инсульт и другие сердечно-сосудистые заболевания связаны с потреблением этих продуктов.
Специалист предупреждает, что отказ от сахара и белой муки является важным шагом для сохранения здоровья.