Bu ölkə Böyük Britaniyadan
Şotlandiya parlamenti Böyük Britaniyada müstəqilliklə bağlı referendum keçirilməsi ideyasını dəstəkləyib.
Medianews.az Trend-ə istinadən bildirir ki,  bu barədə Şotlandiya hökumətinin "X" sosial şəbəkəsindəki rəsmi səhifəsində yayımlanan bəyanatda bildirilib.
Qeyd olunur ki, Şotlandiyanın birinci naziri Con Svinni hələ aprelin 27-də yerli seçkilərdən dərhal sonra bu məsələnin səsverməyə çıxarılması niyyətini açıqlayıb.
Medianın məlumatına görə, müstəqillik referendumu keçirilməsinin lehinə 72 deputat səs verib, 55 deputat əleyhinə çıxıb, daha iki nəfər isə bitərəf qalıb. Bununla yanaşı, Svinni 1998-ci il Şotlandiya Aktının 30-cu maddəsinə uyğun olaraq Şotlandiya parlamentinə müstəqillik referendumu təşkil etmək səlahiyyəti verəcək fərmanın imzalanmasını tələb edir.

This country is from Great Britain
The Scottish Parliament has supported the idea of holding a referendum on independence in the United Kingdom.
Medianews.az reports, citing Trend, that this was stated in a declaration published on the official page of the Scottish government on the social network "X".
It is noted that Scotland's First Minister John Swinney announced on April 27, immediately after the local elections, his intention to put this issue to a vote.
According to media information, 72 deputies voted in favor of holding the independence referendum, 55 deputies voted against it, and two others remained neutral. Alongside this, Swinney is demanding the signing of a decree that will grant the Scottish Parliament the authority to organize an independence referendum in accordance with Article 30 of the Scotland Act 1998.