Bu ölkə Böyük Britaniyadan
Şotlandiya parlamenti Böyük Britaniyada müstəqilliklə bağlı referendum keçirilməsi ideyasını dəstəkləyib.
Medianews.az Trend-ə istinadən bildirir ki,  bu barədə Şotlandiya hökumətinin "X" sosial şəbəkəsindəki rəsmi səhifəsində yayımlanan bəyanatda bildirilib.
Qeyd olunur ki, Şotlandiyanın birinci naziri Con Svinni hələ aprelin 27-də yerli seçkilərdən dərhal sonra bu məsələnin səsverməyə çıxarılması niyyətini açıqlayıb.
Medianın məlumatına görə, müstəqillik referendumu keçirilməsinin lehinə 72 deputat səs verib, 55 deputat əleyhinə çıxıb, daha iki nəfər isə bitərəf qalıb. Bununla yanaşı, Svinni 1998-ci il Şotlandiya Aktının 30-cu maddəsinə uyğun olaraq Şotlandiya parlamentinə müstəqillik referendumu təşkil etmək səlahiyyəti verəcək fərmanın imzalanmasını tələb edir.

Эта страна из Великобритании
Medianews.az ссылается на Trend, что об этом говорится в заявлении, опубликованном на официальной странице правительства Шотландии в социальной сети "X".
Отмечается, что первый министр Шотландии Джон Свини еще 27 апреля, сразу после местных выборов, заявил о намерении вынести этот вопрос на голосование.
По данным СМИ, за проведение референдума о независимости проголосовали 72 депутата, 55 выступили против, еще двое воздержались. Кроме того, Свини требует подписания указа, который в соответствии со статьей 30 Акта Шотландии 1998 года предоставит шотландскому парламенту полномочия на организацию референдума о независимости.