Norveç – Seneqal 3:2
Mərakeş qrup mərhələsində Braziliya ilə başabaş oynayıb (1:1), Şotlandiya (1:0) və Haitini (4:2) yenib, 1/16 finalda Niderlanddan (1:1, penalti seriyasında 3:2), 1/8 finalda Kanadadan (3:0) üstün olub.
İngiltərə qrupda Xorvatiya (4:2) və Panamanı (2:0) məğlub edib, Qana ilə bərabərliyə imza atıb (0:0), 1/16 finalda Konqo Demokratik Respublikasını (2:1), 1/8 finalda Meksikanı (3:2) yarışdan çıxarıb.
İspaniya qrupda Kabo Verde ilə sülh bağlayıb (0:0), Səudiyyə Ərəbistanı (4:0) və Uruqvayı (1:0) udub, 1/16 finalda Avstriyanı (3:0), 1/8 finalda Portuqaliyanı (1:0) ələyib.
Belçika qrupda Misir (1:1) və İranla (0:0) heç-heçəyə razılaşıb, Yeni Zelandiyanı məğlub edib (5:1), 1/16 finalda Seneqala (3:2), 1/8 finalda ABŞ-a (4:1) üstün gəlib.
Argentina qrupda Əlcəzair (3:0), Avstriya (2:0) və İordaniyanı (3:1), 1/16 finalda Kabo Verdeni (3:2), 1/8 finalda Misiri (3:2) udub.
İsveçrə qrupda Qətərlə (1:1) xalları bölüb, Bosniya (4:1) və Kanadanı (2:1) yenib, 1/16 finalda Əlcəzairi (2:0), 1/8 finalda Kolumbiyanı (0:0, penalti seriyasında 4:3) evə yollayıb.
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi çempionatda dörddə bir final 9-12 iyula, yarımfinal 14-15 iyula, üçüncü yer uğrunda oyun və final 19 iyula təyin olunub.
Əvvəlki 22 çempionatda Braziliya 5, İtaliya və Almaniya 4, Argentina 3, Uruqvay və Fransa 2, İngiltərə və İspaniya 1 dəfə zirvəyə yüksəlib.

The quarter-final matchups of the 23rd World Cup are known:
Medianews.az reports that France and Norway competed in the same group, and their matches ended as follows:
Norway – France 1:4.
In the round of 16, Norway defeated Ivory Coast (2:1), France beat Sweden (3:0), in the round of 8 France overcame Paraguay (1:0), Norway beat Brazil (2:1).
Morocco drew with Brazil (1:1), and won against Scotland (1:0) and Haiti (4:2) in the group stage, defeated the Netherlands in the round of 16 (1:1, 3:2 in penalty shootout), and overcame Canada (3:0) in the round of 8.
England defeated Croatia (4:2) and Panama (2:0), drew with Ghana (0:0) in the group, eliminated Democratic Republic of Congo (2:1) in round of 16, and Mexico (3:2) in round of 8.
Spain drew with Cape Verde (0:0), won against Saudi Arabia (4:0) and Uruguay (1:0) in the group, knocked Austria out (3:0) in round of 16, and Portugal (1:0) in round of 8.
Belgium drew with Egypt (1:1) and Iran (0:0), defeated New Zealand (5:1) in the group, beat Senegal (3:2) in round of 16, and the USA (4:1) in round of 8.
Argentina won against Algeria (3:0), Austria (2:0) and Jordan (3:1) in the group, defeated Cape Verde (3:2) in round of 16, and Egypt (3:2) in round of 8.
Switzerland shared points with Qatar (1:1), won against Bosnia (4:1) and Canada (2:1) in the group, defeated Algeria (2:0) in round of 16, and sent Colombia home (0:0, 4:3 on penalties) in round of 8.
In the championship hosted by the USA, Canada, and Mexico since June 11, quarter-finals are scheduled for July 9-12, semifinals for July 14-15, and the third place game and final for July 19.
In the previous 22 championships, Brazil has won 5 times, Italy and Germany 4 times, Argentina 3 times, Uruguay and France 2 times, England and Spain once.