Barəsində hökm çıxarıldı - Vaxtilə MTN-də işləyib, Dövlət Sirlərini Mühafizə Edən Baş İdarənin rəisi olub
1,239 baxış
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi ABŞ-da yaşayan politoloq Ərəstun Oruclunu 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Qiyabi hökm fevralın 19-da çıxarılıb.
Ərəstun Oruclu kütləvi iğtişaşlara və dövlət əleyhinə çağırışlarda təqsirli bilinib.
2025-ci il fevralın 23-də Binəqədi Rayon Məhkəməsi onun barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçib.
İttihama görə, politoloq 4 yanvar 2023-cü ildə və 24 oktyabr 2024-cü ildə internet şəbəkəsindəki kanallarda Azərbaycan hakimiyyətinə qarşı zor tətbiqini təşviq edən açıq çağırışlar edib.
Medianews.az bildirir ki, Ərəstun Oruclu 1963-cü il avqustun 18-də doğulub.
Azərbaycan Tibb Universitetinin məzunudur.
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyində işləyib.
Nazirlər Kabineti yanında Mətbuatda və Digər Kütləvi İnformasiya Vasitələrində Dövlət Sirlərini Mühafizə Edən Baş İdarənin rəisi olub.

Бакуский суд по тяжким преступлениям лишил свободы политолога Арестуна Оруджлу, проживающего в США, на срок 8 лет.
Заочный приговор был вынесен 19 февраля.
Арестун Оруджлу признан виновным в массовых беспорядках и призывах против государства.
23 февраля 2025 года Бинагадинский районный суд избрал в отношении него заочную меру пресечения в виде ареста.
По обвинению политолог в 4 января 2023 года и 24 октября 2024 года на каналах в интернет-сети сделал открытые призывы, поощряющие применение насилия против властей Азербайджана.
Как сообщает Medianews.az, Арестун Оруджлу родился 18 августа 1963 года.
Выпускник Азербайджанского медицинского университета.
Работал в Министерстве национальной безопасности.
Занимал должность начальника Главного управления по защите государственных тайн в прессе и других средствах массовой информации при Кабинете Министров.