Barəsində hökm çıxarıldı - Vaxtilə MTN-də işləyib, Dövlət Sirlərini Mühafizə Edən Baş İdarənin rəisi olub
1,239 baxış
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi ABŞ-da yaşayan politoloq Ərəstun Oruclunu 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Qiyabi hökm fevralın 19-da çıxarılıb.
Ərəstun Oruclu kütləvi iğtişaşlara və dövlət əleyhinə çağırışlarda təqsirli bilinib.
2025-ci il fevralın 23-də Binəqədi Rayon Məhkəməsi onun barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçib.
İttihama görə, politoloq 4 yanvar 2023-cü ildə və 24 oktyabr 2024-cü ildə internet şəbəkəsindəki kanallarda Azərbaycan hakimiyyətinə qarşı zor tətbiqini təşviq edən açıq çağırışlar edib.
Medianews.az bildirir ki, Ərəstun Oruclu 1963-cü il avqustun 18-də doğulub.
Azərbaycan Tibb Universitetinin məzunudur.
Milli Təhlükəsizlik Nazirliyində işləyib.
Nazirlər Kabineti yanında Mətbuatda və Digər Kütləvi İnformasiya Vasitələrində Dövlət Sirlərini Mühafizə Edən Baş İdarənin rəisi olub.

Baku Court for Serious Crimes sentenced political scientist Ərəstun Oruclu, who lives in the USA, to 8 years of imprisonment.
The verdict in absentia was issued on February 19.
Ərəstun Oruclu was found guilty of mass riots and calls against the state.
On February 23, 2025, Binəqədi District Court chose a pretrial detention measure in absentia for him.
According to the indictment, the political scientist made explicit calls on internet channels on January 4, 2023, and October 24, 2024, promoting the use of force against the Azerbaijani government.
Medianews.az reports that Ərəstun Oruclu was born on August 18, 1963.
He is a graduate of Azerbaijan Medical University.
He worked at the Ministry of National Security.
He was head of the Main Department for the Protection of State Secrets in the Press and Other Mass Media under the Cabinet of Ministers.