Bakıdan meteor yağışını necə izləmək olar? -
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasının məlumatına görə, meteor yağışının maksimum aktivliyi 5-6 may tarixlərinə təsadüf edəcək.
Meteorlar təxminən 66 km/saat sürətlə Yer atmosferinə daxil olur və yüksək sürətləri səbəbindən səma boyunca uzun və parlaq izlər buraxır. Dolça (Aquarius) bürcü istiqamətindən gəlirmiş kimi göründüyünə görə bu meteor yağışı "Eta Aquarid" adlandırılır.
"Eta Aquarid" meteor yağışının mənbəyi Günəş sisteminin ən məşhur periodik kometalarından biri olan Halley kometası ilə bağlıdır. Halley kometası qədim dövrlərdən müşahidə olunsa da, onun periodik təbiəti ilk dəfə Edmond Halley tərəfindən müəyyən edilib. O, 1682-ci ildə müşahidə etdiyi kometasının 1531 və 1607-ci illərdə qeydə alınmış kometa ilə təxminən 76 illik dövrə malik eyni obyekt olduğunu hesablayıb. 1758-ci ildə kometanın yenidən görünməsi bu hesablamanı təsdiqləyib və kometa onun şərəfinə adlandırılıb. Günəşə yaxınlaşma zamanı kometanın səthindəki buz və toz maddələri sublimasiya edir və orbital trayektoriya boyunca geniş və uzun iz buraxır. Yer bu izlə ildə iki dəfə qarşılaşır və nəticədə may ayında "Eta Aquarid", oktyabr ayında isə "Orionid" meteor yağışları müşahidə olunur.
Bakı şəhərindən "Eta Aquarid" meteor yağışının müşahidəsi mümkündür, lakin bəzi məhdudiyyətlər mövcuddur. Şimal yarımkürəsində yerləşdiyinə görə meteorların radiant nöqtəsi üfüqdən çox yüksək qalxmır. Bunun üçün də müşahidə olunan meteorların sayı Cənub yarımkürəsi ilə müqayisədə daha az olur. Buna baxmayaraq, əlverişli hava şəraitində və şəhər işıq çirklənməsindən uzaq ərazilərdə səhərə yaxın saatlarda (saat 02:16-dan 05:01-ə qədər) müşahidə aparmaqla saatda 10-20 meteor görmək mümkündür. Xüsusilə Abşeron yarımadasından kənar, daha qaranlıq səma şəraitinə malik ərazilər müşahidə üçün əlverişli hesab olunur.
"Eta Aquarid" meteor yağışı yalnız estetik baxımdan deyil, həm də elmi tədqiqatlar üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Meteorların spektral müşahidələri onların kimyəvi tərkibini müəyyən etməyə imkan verir, bu məlumatlar kometa materialının ilkin xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üçün istifadə olunur. Meteorların Yer atmosferinə daxil olması zamanı baş verən ionlaşma və enerji ötürülməsi prosesləri yüksək enerjili hissəciklərin atmosferlə qarşılıqlı təsir mexanizmlərini araşdırmağa imkan yaradır.//Milli.Az

С конца апреля до середины мая будет наблюдаться метеорный поток "Eta Aquarid".
Medianews.az сообщает, что согласно данным кафедры астрофизики Физического факультета Бакинского Государственного Университета (БГУ), максимальная активность метеорного потока выпадет на 5-6 мая.
Метеоры входят в атмосферу Земли со скоростью около 66 км/ч и из-за высокой скорости оставляют длинные и яркие следы по небу. Поскольку кажется, что они исходят из созвездия Водолея (Aquarius), этот метеорный поток называют "Eta Aquarid".
Источник метеорного потока "Eta Aquarid" связан с кометой Галлея, одной из самых известных периодических комет Солнечной системы. Комета Галлея наблюдалась с древних времён, однако её периодичность впервые была установлена Эдмондом Галлеем. Он вычислил, что комета, которую он наблюдал в 1682 году, является тем же объектом, что отмечались в 1531 и 1607 годах, с периодом примерно в 76 лет. Повторное появление кометы в 1758 году подтвердило этот расчёт, и комета была названа в честь Галлея. При приближении к Солнцу лёд и пыль на поверхности кометы сублиминируют, оставляя широкий и длинный след вдоль орбитальной траектории. Земля пересекает этот след дважды в год, в результате чего в мае наблюдаются метеорные дожди "Eta Aquarid", а в октябре – "Ориониды".
Из Баку возможно наблюдение метеорного потока "Eta Aquarid", но существуют некоторые ограничения. Поскольку город располагается в северном полушарии, радиант метеоров не поднимается высоко над горизонтом. Поэтому количество наблюдаемых метеоров меньше, чем в южном полушарии. Несмотря на это, в хороших погодных условиях и при удалённости от городского светового загрязнения, наблюдения в предрассветные часы (с 02:16 до 05:01) позволяют увидеть 10-20 метеоров в час. Особенно благоприятными считаются места за пределами Апшеронского полуострова с более тёмным небом.
Метеорный поток "Eta Aquarid" важен не только с эстетической точки зрения, но и имеет большое значение для научных исследований. Спектральные наблюдения метеоров позволяют определить их химический состав, что используется для изучения первоначальных свойств кометного материала. Процессы ионизации и передачи энергии при входе метеоров в атмосферу Земли дают возможность исследовать механизмы взаимодействия высокоэнергетических частиц с атмосферой.//Milli.Az