Bakıdan meteor yağışını necə izləmək olar? -
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasının məlumatına görə, meteor yağışının maksimum aktivliyi 5-6 may tarixlərinə təsadüf edəcək.
Meteorlar təxminən 66 km/saat sürətlə Yer atmosferinə daxil olur və yüksək sürətləri səbəbindən səma boyunca uzun və parlaq izlər buraxır. Dolça (Aquarius) bürcü istiqamətindən gəlirmiş kimi göründüyünə görə bu meteor yağışı "Eta Aquarid" adlandırılır.
"Eta Aquarid" meteor yağışının mənbəyi Günəş sisteminin ən məşhur periodik kometalarından biri olan Halley kometası ilə bağlıdır. Halley kometası qədim dövrlərdən müşahidə olunsa da, onun periodik təbiəti ilk dəfə Edmond Halley tərəfindən müəyyən edilib. O, 1682-ci ildə müşahidə etdiyi kometasının 1531 və 1607-ci illərdə qeydə alınmış kometa ilə təxminən 76 illik dövrə malik eyni obyekt olduğunu hesablayıb. 1758-ci ildə kometanın yenidən görünməsi bu hesablamanı təsdiqləyib və kometa onun şərəfinə adlandırılıb. Günəşə yaxınlaşma zamanı kometanın səthindəki buz və toz maddələri sublimasiya edir və orbital trayektoriya boyunca geniş və uzun iz buraxır. Yer bu izlə ildə iki dəfə qarşılaşır və nəticədə may ayında "Eta Aquarid", oktyabr ayında isə "Orionid" meteor yağışları müşahidə olunur.
Bakı şəhərindən "Eta Aquarid" meteor yağışının müşahidəsi mümkündür, lakin bəzi məhdudiyyətlər mövcuddur. Şimal yarımkürəsində yerləşdiyinə görə meteorların radiant nöqtəsi üfüqdən çox yüksək qalxmır. Bunun üçün də müşahidə olunan meteorların sayı Cənub yarımkürəsi ilə müqayisədə daha az olur. Buna baxmayaraq, əlverişli hava şəraitində və şəhər işıq çirklənməsindən uzaq ərazilərdə səhərə yaxın saatlarda (saat 02:16-dan 05:01-ə qədər) müşahidə aparmaqla saatda 10-20 meteor görmək mümkündür. Xüsusilə Abşeron yarımadasından kənar, daha qaranlıq səma şəraitinə malik ərazilər müşahidə üçün əlverişli hesab olunur.
"Eta Aquarid" meteor yağışı yalnız estetik baxımdan deyil, həm də elmi tədqiqatlar üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Meteorların spektral müşahidələri onların kimyəvi tərkibini müəyyən etməyə imkan verir, bu məlumatlar kometa materialının ilkin xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üçün istifadə olunur. Meteorların Yer atmosferinə daxil olması zamanı baş verən ionlaşma və enerji ötürülməsi prosesləri yüksək enerjili hissəciklərin atmosferlə qarşılıqlı təsir mexanizmlərini araşdırmağa imkan yaradır.//Milli.Az

How to watch the meteor shower from Baku? -
Medianews.az reports that according to the information from the Astrophysics Department of the Faculty of Physics at Baku State University (BSU), the peak activity of the meteor shower will occur on May 5-6.
Meteors enter the Earth's atmosphere at a speed of approximately 66 km/h and, due to their high speed, leave long and bright trails across the sky. Since they appear to come from the direction of the Aquarius constellation, this meteor shower is called "Eta Aquarid."
The source of the "Eta Aquarid" meteor shower is related to Halley's comet, one of the most famous periodic comets of the Solar System. Although Halley's comet has been observed since ancient times, its periodic nature was first determined by Edmond Halley. He calculated that the comet he observed in 1682 was the same object with an approximately 76-year period as the comets recorded in 1531 and 1607. The reappearance of the comet in 1758 confirmed this calculation, and the comet was named in his honor. When approaching the Sun, the ice and dust on the comet's surface sublimate and leave a wide and long trail along its orbital path. The Earth encounters this trail twice a year, resulting in the observation of the "Eta Aquarid" meteor shower in May and the "Orionid" meteor shower in October.
Observation of the "Eta Aquarid" meteor shower is possible from the city of Baku, but there are some limitations. Since it is located in the Northern Hemisphere, the radiant point of the meteors does not rise very high above the horizon. Therefore, the number of meteors observed is lower compared to the Southern Hemisphere. Nevertheless, with favorable weather conditions and in areas away from city light pollution, it is possible to see 10-20 meteors per hour during the early morning hours (from 02:16 to 05:01). Areas outside the Absheron Peninsula, which have darker sky conditions, are considered favorable for observation.
The "Eta Aquarid" meteor shower is significant not only aesthetically but also for scientific research. Spectral observations of meteors allow determining their chemical composition, and this information is used to study the primary characteristics of comet material. The ionization and energy transfer processes occurring when meteors enter the Earth's atmosphere allow investigating the interaction mechanisms of high-energy particles with the atmosphere. //Milli.Az