Bakıda və Abşeronda şimal-qərb küləyi arabir güclənib -
Bildirilib ki, əksər rayonlarda hava şəraiti əsasən yağmursuz keçib, lakin axşam və gecə saatlarında bəzi dağlıq və dağətəyi rayonlarda qısamüddətli az yağıntılı olub.
Düşən yağıntının miqdarı Lerikdə 5, Lənkəranda 4, Quba, Astarada 3, Sədərəkdə 2, Naxçıvan, Şahbuz, Culfa, Daşkəsən, Naftalan, Zaqatala, Balakən, Şəki (Kişçay), Qəbələ, Qusar, Xaltan, Şabran, Tərtər, Yardımlıda 1 mm-dək qeydə alınıb.
Mayın 3-də gecə saatlarında Bakıda və Abşeron yarımadasında şimal-qərb küləyi arabir 21 m/s-dək güclənib.
Gədəbəy, Göygöl, Naftalan, Şəmkir, Balakən, Qax (Sarıbaş), Zaqatala, Şəki (Kişçay), Şamaxı, Qobustan, Altıağac, Quba, Qusar, Göyçay, Lerikdə duman müşahidə olunur. Görünüş məsafəsi 500 m-dək məhdudlaşır.
Havanın maksimal temperaturu Bakıda və Abşeron yarımadasında 22, Naxçıvan MR-da 27, Aran rayonlarında 24, dağlıq rayonlarda 16 dərəcəyədək isti qeydə alınıb.

The actual weather as of 11:00 on May 3 has been announced.
It has been reported that the weather conditions in most regions have been mostly rainless, but in the evening and nighttime hours there were short-term light precipitation in some mountainous and foothill regions.
The amount of precipitation recorded was up to 5 mm in Lerik, 4 mm in Lankaran, 3 mm in Quba and Astara, 2 mm in Sadarak, and up to 1 mm in Nakhchivan, Shahbuz, Julfa, Dashkasan, Naftalan, Zagatala, Balakan, Sheki (Kishchay), Gabala, Gusar, Khaltan, Shabran, Tartar, and Yardimli.
On the night of May 3, the north-west wind in Baku and the Absheron Peninsula sporadically strengthened up to 21 m/s.
Fog has been observed in Gadabay, Goygol, Naftalan, Shamkir, Balakan, Gakh (Sarybash), Zagatala, Sheki (Kishchay), Shamakhi, Gobustan, Altiagac, Quba, Gusar, Goychay, and Lerik. Visibility is limited up to 500 meters.
The maximum air temperature was recorded up to 22 degrees in Baku and the Absheron Peninsula, 27 degrees in the Nakhchivan Autonomous Republic, 24 degrees in the Aran regions, and up to 16 degrees in the mountainous regions.