Türkmənistan vətəndaşı 1979-cu il təvəllüdlü Başımov Dovletgeldi Nursaxedoviçin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi məqsədilə ekstradisiya olunmasına dair Türkmənistan Baş Prokurorluğunun vəsatəti Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Bu barədə Medianews.az-a Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Türkmənistanda qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən narkotik vasitələrə və ya psixotrop maddələrə aid olmayan güclü təsir edən maddələri satış məqsədi ilə qanunsuz əldə etmə, saxlama, daşıma cinayətlərinin törədilməsində təqsirləndirilərək beynəlxalq axtarışa verilmiş Dovletgeldi Başımov 2026-cı ilin mart ayında Azərbaycanda müəyyən edilərək saxlanılıb, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
“Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında” 1993-cü il 22 yanvar tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq təqsirləndirilən şəxsin ekstradisiyası haqqında qərar qəbul edilib. O, Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Türkmənistanın səlahiyyətli orqanına təhvil verilib.

Гражданин Туркменистана Башымов Довлетгелди Нурсахедович 1979 года рождения был выдан в экстрадицию в целях привлечения к уголовной ответственности по ходатайству Генеральной прокуратуры Туркменистана, которое было удовлетворено Генеральной прокуратурой Азербайджанской Республики.
Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры для Medianews.az.
Указано, что Довлетгелди Башымов, обвиняемый в Туркменистане в совершении преступлений, связанных с незаконным приобретением, хранением, перевозкой сильнодействующих веществ, не относящихся к наркотическим или психотропным веществам, с целью продажи группой лиц, которые заранее сговорились, был объявлен в международный розыск, в марте 2026 года выявлен и задержан в Азербайджане, в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В соответствии с требованиями Конвенции от 22 января 1993 года о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам был принят решение об экстрадиции обвиняемого. Он был передан уполномоченным органам Туркменистана в сопровождении специального конвоя Службы исполнения наказаний Министерства юстиции Азербайджанской Республики.