Türkmənistan vətəndaşı 1979-cu il təvəllüdlü Başımov Dovletgeldi Nursaxedoviçin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi məqsədilə ekstradisiya olunmasına dair Türkmənistan Baş Prokurorluğunun vəsatəti Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Bu barədə Medianews.az-a Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Türkmənistanda qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən narkotik vasitələrə və ya psixotrop maddələrə aid olmayan güclü təsir edən maddələri satış məqsədi ilə qanunsuz əldə etmə, saxlama, daşıma cinayətlərinin törədilməsində təqsirləndirilərək beynəlxalq axtarışa verilmiş Dovletgeldi Başımov 2026-cı ilin mart ayında Azərbaycanda müəyyən edilərək saxlanılıb, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
“Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında” 1993-cü il 22 yanvar tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq təqsirləndirilən şəxsin ekstradisiyası haqqında qərar qəbul edilib. O, Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Türkmənistanın səlahiyyətli orqanına təhvil verilib.

The request by the Prosecutor General's Office of Turkmenistan for the extradition of Turkmen citizen Dovletgeldi Nursakhedovich Bashimov, born in 1979, for the purpose of bringing him to criminal responsibility has been granted by the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan.
This information was provided to Medianews.az by the press service of the Prosecutor General's Office.
It was reported that Dovletgeldi Bashimov, who was internationally wanted in Turkmenistan for being accused of committing crimes involving the illegal acquisition, storage, and carrying of substances with strong effects that are not narcotic or psychotropic, as part of a prearranged group for the purpose of sale, was identified and detained in Azerbaijan in March 2026, and a preventive measure of arrest was chosen against him.
In accordance with the requirements of the 1993 January 22 Convention "On Legal Assistance and Legal Relations in Civil, Family and Criminal Cases," a decision was made on the extradition of the accused person. He was handed over to the authorized authority of Turkmenistan accompanied by a special convoy of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan.