ABŞ Prezidenti Donald Tramp gəmilərin Hörmüz boğazından keçidi zamanı təhlükəsizliyin təmin edilməsinə görə yüklərin dəyərinin 20%-ni almaq niyyətindən imtina edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Trampın "Truth Social" sosial şəbəkəsindəki bəyanatında deyilir.
Trampın sözlərinə görə, ödənişin əvəzinə Fars körfəzi dövlətləri ilə ticarət və investisiya sazişləri bağlanacaq. ABŞ lideri qeyd edib ki, bu qərar Yaxın Şərq ölkələrinin rəhbərliyi ilə aparılan danışıqların yekunlarına əsasən qəbul edilib. O, ABŞ iqtisadiyyatına ediləcək yeni investisiyaların "nəhəng" olacağına və artıq mövcud olan rekord həcmli yatırımları üstələyəcəyinə əmin olduğunu ifadə edib.
"Mən Birləşmiş Ştatların xeyrinə olan 20 %-lik ödənişi Fars körfəzi dövlətlərinin ABŞ ilə bağlayacağı ticarət və investisiya sazişləri ilə əvəz etmək qərarına gəldim", - o bildirib.

US President Donald Trump has abandoned the intention to charge 20% of the value of cargo for ensuring security during the passage of ships through the Strait of Hormuz.
Medianews.az reports that this statement was made by US President Donald Trump on the social network "Truth Social".
According to Trump, instead of the payment, trade and investment agreements will be signed with the Persian Gulf states. The US leader noted that this decision was made based on the results of negotiations with the leadership of Middle Eastern countries. He expressed confidence that the new investments in the US economy would be "huge" and would exceed the already existing record volume of investments.
"I have decided to replace the 20% payment in favor of the United States with trade and investment agreements that the Persian Gulf states will conclude with the US," he said.