İyulun 14-də Şuşa şəhərində fövqəladə hallar naziri general-polkovnik Kəmaləddin Heydərov Slovakiya Prezidenti Peter Pelleqrininin rəsmi səfəri çərçivəsində nümayəndə heyətinin tərkibində Azərbaycana gələn Slovakiyanın daxili işlər naziri Matuş Şutay-Eştok ilə görüşüb.
Bildirilib ki, görüşdə iki ölkə liderlərinin siyasi uzaqgörənliyi və qarşılıqlı etimadı sayəsində Azərbaycan ilə Slovakiya arasında dostluğa, hörmətə və sıx əməkdaşlığa əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulduğu məmnunluqla qeyd edilib, bu çərçivədə iki ölkənin uyğun qurumları arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğu vurğulanıb.
Nazir Kəmaləddin Heydərov slovakiyalı nazir Matuş Şutay-Eştoka Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti, o cümlədən işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisində həyata keçirilən humanitar minatəmizləmə əməliyyatları barədə ətraflı məlumat verib. Keçirilən görüşün iki qurum arasında təbii və texnogen xarakterli fövqəladə hallarla mübarizə üzrə müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən mülki müdafiə, risklərin qiymətləndirilməsi və qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi, xilasetmə fəaliyyətinin təşkili və digər sahələrdə əməkdaşlıq və təcrübə mübadilələrinin aparılması üçün möhkəm zəmin yaradacağına əminlik ifadə olunub.
Slovakiyanın daxili işlər naziri Matuş Şutay-Eştok səmimi görüşə görə təşəkkür edib, Azərbaycan və Slovakiyanın uyğun qurumları arasında fövqəladə halların idarə edilməsi üzrə çoxşaxəli əməkdaşlıq üçün mövcud potensialdan istifadənin qarşılıqlı faydasını qeyd edib.

14 июля в городе Шуша министр по чрезвычайным ситуациям генерал-полковник Кемаледдин Гейдаров встретился с министром внутренних дел Словакии Матушем Шутай-Эштоком, прибывшим в Азербайджан в составе делегации в рамках официального визита президента Словакии Петра Пеллегрини.
Об этом сообщили Medianews.az в Министерстве по чрезвычайным ситуациям.
Было отмечено, что благодаря политическому дальновидению и взаимному доверию лидеров двух стран удалось установить стратегическое партнёрство, основанное на дружбе, уважении и тесном сотрудничестве между Азербайджаном и Словакией, и подчеркнут широкий потенциал для развития связей между соответствующими органами двух стран.
Министр Кемаледдин Гейдаров подробно ознакомил словацкого министра Матуша Шутай-Эштока с деятельностью Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджана, в том числе с гуманитарными минаминосящими операциями, проводимыми на освобождённых территориях Карабаха и Восточного Зангезура. Выразили уверенность, что состоявшаяся встреча создаст крепкую основу для сотрудничества и обмена опытом между двумя ведомствами по различным направлениям борьбы с чрезвычайными ситуациями природного и техногенного характера, включая гражданскую оборону, оценку рисков и проведение превентивных мер, организацию спасательных мероприятий и другие области.
Министр внутренних дел Словакии Матуш Шутай-Эшток поблагодарил за тёплый приём, отметив взаимную пользу от использования существующего потенциала для многостороннего сотрудничества между соответствующими органами Азербайджана и Словакии по управлению чрезвычайными ситуациями.