Monteneqrodan Azərbaycana
Baş Prokurorluğun Monteneqro Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinə ünvanladığı sorğu və beynəlxalq prosedurlara uyğun tələb olunan sənədlərin təqdim edilməsindən sonra aparılmış danışıqlar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Hüseynov Tuqay Coşqun oğlunun ölkəmizə ekstradisiyası ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Bu barədə Medianews.az -a Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Baş prokuroru yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin İstintaq idarəsində istintaqı aparılan cinayət işi üzrə Tuqay Hüseynov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş ictimai təhlükəli əməli törətməkdə təqsirləndirilir.
İttihama əsasən, o, zərərçəkmiş şəxsi xarici ölkələrdə yerləşən universitetlərin magistratura pilləsinə qəbul olunmasına köməklik göstərəcəyi vədi ilə aldadaraq etibardan sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə ümumilikdə 150 min avro məbləğində pul vəsaitini ələ keçirməkdə şübhəli bilinir.
Cinayət işi üzrə toplanmış sübutlar əsasında Tuqay Hüseynov barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul olunub, onun istintaqdan yayındığı nəzərə alınaraq Bakı şəhərində İnterpolun Milli Mərkəzi Bürosu vasitəsilə beynəlxalq axtarışa verilib.
Həyata keçirilmiş beynəlxalq əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Tuqay Hüseynov Monteneqro Respublikasının ərazisində müəyyən edilərək saxlanılmışdır.
Hazırda onun Azərbaycan Respublikasına təhvil verilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Baş Prokurorluq beynəlxalq axtarışda olan şəxslərin xarici dövlətlərin ərazisində müəyyən edilərək saxlanılması və onların Azərbaycan Respublikasına ekstradisiyasının təmin edilməsi məqsədilə xarici tərəfdaş qurumlar, o cümlədən İnterpol ilə səmərəli əməkdaşlığını davam etdirir.

В результате проведённых переговоров после направления Прокуратурой Азербайджанской Республики запроса в Министерство юстиции Республики Черногория и предоставления документов, требуемых в соответствии с международными процедурами, достигнуто соглашение об экстрадиции гражданина Азербайджанской Республики Тугая Джошгун оглы Гусейнова в нашу страну.
Об этом сообщили в пресс-службе Прокуратуры Азербайджанской Республики для Medianews.az.
Указано, что по уголовному делу, расследуемому в Следственном управлении Главного управления по борьбе с коррупцией при Главном прокуроре Азербайджанской Республики, Тугай Гусейнов обвиняется в совершении общественно опасного деяния, предусмотренного соответствующей статьёй Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
По обвинению, он подозревается в том, что посредством злоупотребления доверием и обмана, обещая помочь пострадавшему поступить в магистратуру университетов, расположенных в зарубежных странах, завладел денежными средствами на общую сумму 150 тысяч евро.
На основании собранных по уголовному делу доказательств было принято решение о привлечении Тугая Гусейнова в качестве обвиняемого, а поскольку он скрывался от следствия, через Национальное Бюро Интерпола в городе Баку был объявлен международный розыск.
В результате проведённых международных оперативно-розыскных мероприятий Тугай Гусейнов был установлен и задержан на территории Республики Черногория.
В настоящее время соответствующие меры по его передаче в Азербайджанскую Республику осуществляются Пенитенциарной службой Министерства юстиции Азербайджанской Республики.
Главная прокуратура продолжает эффективное сотрудничество с зарубежными партнёрскими структурами, в том числе с Интерполом, с целью выявления и задержания лиц, находящихся в международном розыске на территории иностранных государств, а также обеспечения их экстрадиции в Азербайджанскую Республику.