Azərbaycanda gündəlik qəzetlər yarıbayarı azalır
Medianews.az bildirir ki, hazırda ölkədə 10 gündəlik qəzet çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər”, “Səs”, “Şərq”, “Novoye vremya”.
“Azərbaycan” qəzeti Milli Məclisin orqanı, “Xalq qəzeti” Prezidentin İşlər İdarəsinin nəşridir.
“Azərbaycan”, “Xalq qəzeti” və “İki sahil”ə təsisçiləri maliyyə ayırır.
“Yeni Azərbaycan” isə hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının orqanı olsa da, maliyyə dəstəyini Medianın İnkişafı Agentliyindən alır.
Medianın İnkişafı Agentliyi “Yeni Azərbaycan”dan başqa daha beş gündəlik qəzetə (“Yeni Müsavat”, “Səs”, “Şərq”, “Bakı xəbər” və “525-ci qəzet”) maliyyə dəstəyi verir, rus dilində çıxan “Novoye vremya”nın isə həftədə bir nömrəsinə vəsait ayırır.
Beləliklə, 10 gündəlik qəzetin hamısı dövlətdən maliyyə dəstəyi görür. Onların 7-nə maliyyə dəstəyi Medianın İnkişafı Agentliyindən gəlir.
Hazırda 6 gündəlik nəşrə (“Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “Səs”, “Şərq”, “Bakı xəbər” və “525-ci qəzet”) ayda 15000 manat, onların saytlarına isə 3000 manat ayrılır.
Lakin 2026-cı ildən belə olmayacaq. Agentlik qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək və bu məqsədlə onlara aylıq 5000 manat vəsait ödənəcək. Hər bir qəzetin internet versiyası üçün isə ayda 3000 manat maliyyə yardımı veriləcək.
Baş redaktorların açıqlamalarına əsaslansaq, “Yeni Azərbaycan”ın dövriliyində dəyişiklik nəzərdə tutulmur, “525-ci qəzet” və “Yeni Müsavat” isə 2026-cı ildən həftəlik nəşr olmağa hazırlaşır, “Səs” və “Şərq” qəzetlərinin də oxşar planları olduğu deyilir.
Medianews.az bu məlumatlara söykənərək diqqətə çatdırır ki, 2026-cı ildə ölkədə gündəlik qəzetlər ən yaxşı halda yarıbayarı azalacaq, 10 qəzetdən azı 5-i həftəliyə keçəcək.

Daily newspapers in Azerbaijan are decreasing by half
The newspaper "Azərbaycan" is the organ of the National Assembly, and "Xalq qəzeti" is a publication of the Presidential Administration.
The founders finance "Azərbaycan", "Xalq qəzeti", and "İki sahil".
Although "Yeni Azərbaycan" is the organ of the ruling New Azerbaijan Party, its financial support comes from the Media Development Agency.
The Media Development Agency provides financial support not only to "Yeni Azərbaycan" but also to five other daily newspapers ("Yeni Müsavat", "Səs", "Şərq", "Bakı xəbər", and "525-ci qəzet"), and allocates funds for one issue per week of the Russian-language "Novoye vremya".
Thus, all 10 daily newspapers receive financial support from the state. Seven of them receive financial support from the Media Development Agency.
Currently, six daily publications ("Yeni Azərbaycan", "Yeni Müsavat", "Səs", "Şərq", "Bakı xəbər", and "525-ci qəzet") receive 15,000 manats monthly, and their websites receive 3,000 manats.
However, this will not be the case from 2026 onward. The Agency will only provide financial assistance for the printing of one issue per week and will pay them 5,000 manats monthly for this purpose. Each newspaper's online version will receive 3,000 manats monthly in financial aid.
Based on editors-in-chief's statements, no change is planned in the circulation of "Yeni Azərbaycan"; "525-ci qəzet" and "Yeni Müsavat" are preparing to become weekly publications from 2026; and "Səs" and "Şərq" newspapers are said to have similar plans.
Medianews.az, relying on this information, draws attention to the fact that in 2026, daily newspapers in the country will at best be halved, with at least 5 out of 10 newspapers switching to weekly publication.