Azərbaycanda gündəlik qəzetlər yarıbayarı azalır
Medianews.az bildirir ki, hazırda ölkədə 10 gündəlik qəzet çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər”, “Səs”, “Şərq”, “Novoye vremya”.
“Azərbaycan” qəzeti Milli Məclisin orqanı, “Xalq qəzeti” Prezidentin İşlər İdarəsinin nəşridir.
“Azərbaycan”, “Xalq qəzeti” və “İki sahil”ə təsisçiləri maliyyə ayırır.
“Yeni Azərbaycan” isə hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının orqanı olsa da, maliyyə dəstəyini Medianın İnkişafı Agentliyindən alır.
Medianın İnkişafı Agentliyi “Yeni Azərbaycan”dan başqa daha beş gündəlik qəzetə (“Yeni Müsavat”, “Səs”, “Şərq”, “Bakı xəbər” və “525-ci qəzet”) maliyyə dəstəyi verir, rus dilində çıxan “Novoye vremya”nın isə həftədə bir nömrəsinə vəsait ayırır.
Beləliklə, 10 gündəlik qəzetin hamısı dövlətdən maliyyə dəstəyi görür. Onların 7-nə maliyyə dəstəyi Medianın İnkişafı Agentliyindən gəlir.
Hazırda 6 gündəlik nəşrə (“Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “Səs”, “Şərq”, “Bakı xəbər” və “525-ci qəzet”) ayda 15000 manat, onların saytlarına isə 3000 manat ayrılır.
Lakin 2026-cı ildən belə olmayacaq. Agentlik qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək və bu məqsədlə onlara aylıq 5000 manat vəsait ödənəcək. Hər bir qəzetin internet versiyası üçün isə ayda 3000 manat maliyyə yardımı veriləcək.
Baş redaktorların açıqlamalarına əsaslansaq, “Yeni Azərbaycan”ın dövriliyində dəyişiklik nəzərdə tutulmur, “525-ci qəzet” və “Yeni Müsavat” isə 2026-cı ildən həftəlik nəşr olmağa hazırlaşır, “Səs” və “Şərq” qəzetlərinin də oxşar planları olduğu deyilir.
Medianews.az bu məlumatlara söykənərək diqqətə çatdırır ki, 2026-cı ildə ölkədə gündəlik qəzetlər ən yaxşı halda yarıbayarı azalacaq, 10 qəzetdən azı 5-i həftəliyə keçəcək.

С 2026 года в Азербайджане количество ежедневных газет сократится.
Газета «Azərbaycan» является органом Милли Меджлиса, «Xalq qəzeti» — изданием Канцелярии Президента.
Учредителем «İki sahil» является Государственная нефтяная компания.
Учредители выделяют финансирование для газет «Azərbaycan», «Xalq qəzeti» и «İki sahil».
Хотя «Yeni Azərbaycan» является органом правящей Партии Нового Азербайджана, финансовую поддержку она получает от Агентства развития медиа.
Агентство развития медиа оказывает финансовую поддержку не только «Yeni Azərbaycan», но и ещё пяти ежедневным газетам («Yeni Müsavat», «Səs», «Şərq», «Bakı xəbər» и «525-ci qəzet»), а русскоязычной «Novoye vremya» выделяет средства на один выпуск в неделю.
Таким образом, все 10 ежедневных газет получают финансовую поддержку от государства. Семь из них финансируются Агентством развития медиа.
В настоящее время шести ежедневным изданиям («Yeni Azərbaycan», «Yeni Müsavat», «Səs», «Şərq», «Bakı xəbər» и «525-ci qəzet») выделяется по 15 000 манатов в месяц, а их сайтам — по 3 000 манатов.
Однако с 2026 года ситуация изменится. Агентство будет оказывать финансовую помощь только на выпуск одной газеты в неделю и выплачивать им по 5 000 манатов в месяц. Для интернет-версий каждой газеты будет выделяться по 3 000 манатов в месяц.
Согласно заявлениям главных редакторов, изменения в периодичности выхода «Yeni Azərbaycan» не планируются, а «525-ci qəzet» и «Yeni Müsavat» готовятся с 2026 года перейти на недельный выпуск, при этом у газет «Səs» и «Şərq» также есть аналогичные планы.
Medianews.az, опираясь на эти данные, обращает внимание, что в 2026 году количество ежедневных газет в стране в лучшем случае сократится наполовину, и не менее пяти из десяти газет перейдут на недельный формат.