Bakıda və Abşeron yarımadasında tozlu hava şəraiti müşahidə olunur. Hazırda havada tozun miqdarı normadan 1,4-1,7 dəfə artıqdır. Səbəb bu gün səhər saatlarından başlayan güclü şimal-qərb küləyinin yerin üst quru səthində formalaşan toz kütlələrini ətraf ərazilərə yaymasıdır.
Tozlu hava insan səhhətinə necə təsir edir?
Terapevt Günay Lətifova Medianews.az-a bildirib ki, tozlu hava ilk növbədə tənəffüs sistemi xəstəliklərindən (xroniki problemlərdən) və ya kəskin allergiyadan əziyyət çəkən insanlara mənfi təsir göstərir: “Çünki ağaclardakı tozun və ya torpaqdakı çirkli qalıqların havada dövr etməsi allergik reaksiyaları tətikləyir. Belə hallarda həmin şəxslərə havanın daha təmiz olduğu yerlərdə qalmağı, tibbi maskadan istifadə etməyi və özlərini qorumağı tövsiyə edirik. Allergik reaksiya bəzən yüngül görünə bilər, lakin insan allergik şok keçirərsə – bu hətta kiçik bir səbəbdən də baş verə bilər – vəziyyət kəskin şəkildə ağırlaşa və çıxılmaz həddə çata bilər. Buna görə də diqqətli olmaq lazımdır.
Digər şəxslərə gəldikdə, onlar da özlərini göz iltihabından qorumalıdırlar. Tozlu hava şəraitində çirkli hissəciklər havada dövr etdiyi üçün ən çox göz və tənəffüs yollarında problemlərin artmasına səbəb olur”.
Həkim qeyd edib ki, evə gəldikdə ilk növbədə əlləri, daha sonra üzü və gözləri yaxşıca yumaq, tənəffüs yollarını, ən azından burnu təmizləmək lazımdır: “Unutmaq olmaz ki, il 4 fəsildən ibarətdir və hər fəslin öz müsbət və mənfi tərəfləri, müəyyən çətinlikləri var. Orqanizmi hər cür hava şəraitinə – istər yüksək temperatura, istərsə də bu cür tozlu havalara öncədən hazırlamaq lazımdır. İnsanlar öz səhhətlərindəki həssaslıqları bilib ona uyğun tədbir görsələr heç bir problem ortaya çıxmaz.
Lakin vəziyyətin ağırlaşdığı hiss olunarsa, məsələn, kəskin allergik reaksiya, nəfəs darlığı yaranarsa, mütləq həkimə müraciət edilməlidir. Bu, xüsusilə də astma xəstələrinə aiddir. Allergik simptomlar 1-2 saatdan çox davam edərsə, mütəxəssis baxışı vacibdir”.

Dusty weather conditions are observed in Baku and the Absheron Peninsula. Currently, the amount of dust in the air is 1.4-1.7 times above the norm. The reason is the strong northwest wind that started this morning spreading dust masses formed on the dry surface of the ground to surrounding areas.
How does dusty air affect human health?
Therapist Günay Latifova Medianews.az stated that dusty air primarily negatively affects people suffering from respiratory system diseases (chronic problems) or acute allergies: “Because the dust on trees or dirty residues in the soil circulating in the air triggers allergic reactions. In such cases, we recommend that these individuals stay in places where the air is cleaner, use medical masks and protect themselves. Allergic reactions may sometimes appear mild, but if a person experiences an allergic shock – which can occur even from a small cause – the situation can worsen sharply and reach an uncontrollable stage. Therefore, caution is necessary.
As for other individuals, they should also protect themselves from eye inflammation. Because dirty particles circulating in the air during dusty weather conditions cause an increase in problems mainly in the eyes and respiratory tract.”
The doctor noted that upon returning home, first and foremost hands should be washed well, then the face and eyes, and the respiratory tract, at least the nose, should be cleaned: “It should not be forgotten that the year consists of 4 seasons, and each season has its positive and negative sides and certain challenges. The body should be prepared in advance for all types of weather conditions – whether high temperature or such dusty air. If people recognize their sensitivities in their health and take appropriate measures, no problem will arise.
However, if the condition worsens, for example, if an acute allergic reaction or shortness of breath occurs, it is necessary to see a doctor. This is especially relevant for asthma patients. If allergic symptoms persist for more than 1-2 hours, specialist examination is essential.”