Azərbaycanda ət idxalı artdı -
Medianews.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadla xəbər verir ki, bu həcmdə ətin dəyəri 28 milyon 630 min ABŞ dolları təşkil edib.
Bunlar, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə həcm baxımından 410 ton (3,4 %), dəyər baxımından isə 3 min 805 min dollar (15,3 %) çoxdur.
Hesabat dövründə ət idxalına çəkilən xərc Azərbaycanın ümumi idxal xərclərinin 0,7 %-ni təşkil edib.
3 ay ərzində Azərbaycan xarici ölkələrlə 9 milyard 407 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Bu, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 21,9 % azdır.
Xarici ticarət dövriyyəsinin 5 milyard 402 milyon ABŞ dolları ixracın, 4 milyard 5 milyon ABŞ dolları isə idxalın payına düşüb. Son 1 ildə ixrac 15,4 % azalıb, idxal isə 29,3 % azalıb.
Son nəticədə xarici ticarətdə 1 milyard 398 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranıb. Bu da illik müqayisədə 93,4 % çoxdur.

В январе-марте этого года Азербайджан импортировал 12 тысяч 299 тонн мяса.
Medianews.az, ссылаясь на Государственный таможенный комитет, сообщает, что стоимость такого объема мяса составила 28 миллионов 630 тысяч долларов США.
Это на 410 тонн (3,4 %) больше по объему и на 3 миллиона 805 тысяч долларов (15,3 %) больше по стоимости по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За отчетный период расходы на импорт мяса составили 0,7 % от общих импортных расходов Азербайджана.
За 3 месяца Азербайджан провел торговые операции с иностранными странами на сумму 9 миллиардов 407 миллионов долларов США. Это на 21,9 % меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Объем внешнеторгового оборота составил 5 миллиардов 402 миллиона долларов США экспорта и 4 миллиарда 5 миллионов долларов импорта. За последний год экспорт снизился на 15,4 %, импорт — на 29,3 %.
В результате во внешней торговле образовался положительный сальдо в размере 1 миллиарда 398 миллионов долларов. Это на 93,4 % больше в годовом сравнении.