Albaniyada süni intellekt qalmaqalı:
Albaniya hökuməti "Diella" adı ilə tanınan süni intellekt (Sİ) - nazirin rəqəmsal obrazından istifadə hüququnu itirmək təhlükəsi ilə üzləşib. Virtual məmurun yaradılması zamanı səsi və zahiri görünüşü istifadə edilən aktrisa Anila Bişa məsələ ilə bağlı məhkəməyə müraciət edib.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə "Politico" nəşri məlumat yayıb.
"Biz bu iddiaları tamamilə əsassız hesab etsək də, yaranmış vəziyyətin məhkəmə yolu ilə birdəfəlik həllini müsbət qiymətləndiririk", - deyə hökumətin mətbuat katibi Mancola Hasa bildirib.
İddiaçının mövqeyinə görə, dövlət qurumları ötən il başa çatan razılaşmanın müddəti bitdikdən sonra da onun obrazından istifadə etməyə davam ediblər. Aktrisa iddia edir ki, bu addımlar onun nüfuzuna ciddi zərər vurub. O, məhkəmə prosesi yekunlaşana qədər xarici görünüşünün istifadəsinə qadağa qoyulmasını tələb edir.
Xatırladaq ki, ötən ilin dekabrında Albaniyada dövlət idarəçiliyinə rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi üzrə genişmiqyaslı eksperimentin gözlənilməz çətinliklərlə üzləşdiyi barədə məlumat yayılmışdı. Həmin vaxt ilk süni intellekt nazir "Diella"nın adının korrupsiya qalmaqalında hallandığı iddia edilirdi.
Qeyd edək ki, "Diella"nın dövlət satınalmalarına nəzarət edən nazir vəzifəsinə təyinatı 2025-ci il sentyabrın 11-də baş tutub. Bildirilirdi ki, süni intellektin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə tender prosedurlarının dürüstlüyünə və şəffaflığına nəzarət edəcək, neyroşəbəkələri müxtəlif dövlət qurumlarında tətbiq edəcək xüsusi idarənin yaradılması planlaşdırılır.
Albaniyanın Baş naziri Edi Rama oktyabrın 27-də bəyan etmişdi ki, "Diella" "övlad gözləyir" və onun virtual "nəsli" gələcəkdə dövlət qulluqçularına fəaliyyətlərində kömək edəcək.

Artificial intelligence scandal in Albania:
The Albanian government faces the risk of losing the right to use an artificial intelligence (AI) known as "Diella," which is based on the digital image of a minister. Actress Anila Biça, whose voice and appearance were used in the creation of the virtual official, has filed a lawsuit regarding the matter.
Oxu.Az reports that the news was published by the "Politico" outlet.
"Although we consider these claims completely unfounded, we view the resolution of the situation through the judicial process as positive," said the government’s press secretary Mancola Hasa.
According to the plaintiff’s position, government agencies continued to use her image even after the expiration of the agreement last year. The actress claims that these actions have severely damaged her reputation. She demands a ban on the use of her appearance until the court case is concluded.
It should be recalled that in December of last year, there was information released that the large-scale experiment of applying digital technologies in state administration in Albania faced unexpected difficulties. At that time, it was alleged that the first AI minister "Diella" was involved in a corruption scandal.
It is noted that "Diella" was appointed to the position of minister overseeing public procurement on September 11, 2025. It was reported that in order to ensure the AI’s operation, a special administration would be established to oversee the honesty and transparency of tender procedures and to implement neural networks in various government agencies.
Albania's Prime Minister Edi Rama declared on October 27 that "Diella" is "expecting a child," and that its virtual "generation" will assist state employees in their activities in the future.