ABŞ ordusu yenidən İranı vurdu
CENTCOM-un açıqlamasına görə, əməliyyatın məqsədi İranın Hörmüz boğazında ticarət gəmiçiliyinə və mülki dənizçilərə qarşı hücum imkanlarını daha da zəiflətmək olub.
Məlumatda bildirilir ki, ABŞ qüvvələri İranın sahil xətti boyunca yerləşən hava hücumundan müdafiə sistemləri, sahil müşahidə vasitələri, raket və pilotsuz uçuş aparatlarının saxlanma məntəqələri, dəniz qüvvələrinə aid obyektlər, eləcə də hərbi logistika infrastrukturunu hədəfə alıb. Ümumilikdə təxminən 90 hərbi obyektə zərbələr endirildiyi qeyd olunur.
Açıqlamaya əsasən, bu əməliyyatlar ABŞ-ın bir gün əvvəl İranda həyata keçirdiyi hücumların davamı xarakteri daşıyır.
Qeyd edək ki, CENTCOM iyulun 7-də də İrana məxsus təxminən 80 hərbi hədəfə zərbələr endirdiyini açıqlamışdı. Həmin hədəflər arasında İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna (SEPAH) məxsus 60-dan çox kiçik sürətli qayığın da olduğu bildirilmişdi./ajans.az

The US military carried out an additional military operation against Iran on July 8.
According to CENTCOM's statement, the purpose of the operation was to further weaken Iran's capabilities to attack commercial shipping and civilian mariners in the Strait of Hormuz.
The information states that US forces targeted air defense systems located along Iran's coastline, coastal surveillance equipment, storage sites for missiles and drones, naval facilities, as well as military logistics infrastructure. In total, it is noted that approximately 90 military targets were struck.
According to the statement, these operations are a continuation of attacks that the US carried out in Iran one day earlier.
It should be noted that CENTCOM had announced on July 7 that it struck approximately 80 military targets belonging to Iran. Among those targets, it was reported that there were more than 60 small fast boats belonging to the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC/SEPAH). /ajans.az