ABŞ ordusu yenidən İranı vurdu
CENTCOM-un açıqlamasına görə, əməliyyatın məqsədi İranın Hörmüz boğazında ticarət gəmiçiliyinə və mülki dənizçilərə qarşı hücum imkanlarını daha da zəiflətmək olub.
Məlumatda bildirilir ki, ABŞ qüvvələri İranın sahil xətti boyunca yerləşən hava hücumundan müdafiə sistemləri, sahil müşahidə vasitələri, raket və pilotsuz uçuş aparatlarının saxlanma məntəqələri, dəniz qüvvələrinə aid obyektlər, eləcə də hərbi logistika infrastrukturunu hədəfə alıb. Ümumilikdə təxminən 90 hərbi obyektə zərbələr endirildiyi qeyd olunur.
Açıqlamaya əsasən, bu əməliyyatlar ABŞ-ın bir gün əvvəl İranda həyata keçirdiyi hücumların davamı xarakteri daşıyır.
Qeyd edək ki, CENTCOM iyulun 7-də də İrana məxsus təxminən 80 hərbi hədəfə zərbələr endirdiyini açıqlamışdı. Həmin hədəflər arasında İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna (SEPAH) məxsus 60-dan çox kiçik sürətli qayığın da olduğu bildirilmişdi./ajans.az

Армия США 8 июля провела дополнительную военную операцию против Ирана.
По заявлению CENTCOM, целью операции было дальнейшее ослабление возможностей Ирана для атак на торговое судоходство и гражданское судоходство в Ормузском проливе.
В сообщении говорится, что силы США нанесли удар по средствам ПВО, береговым наблюдательным пунктам, пунктам хранения ракет и беспилотных летательных аппаратов, объектам военно-морских сил, а также военной логистической инфраструктуре, расположенным вдоль иранской береговой линии. Отмечается, что всего было поражено примерно 90 военных объектов.
Согласно заявлению, эти операции носят характер продолжения нападений США, проведённых в Иране на день ранее.
Отметим, что CENTCOM также объявило 7 июля о нанесении ударов по примерно 80 военным целям в Иране. Среди этих целей было указано более 60 небольших скоростных катеров, принадлежащих Корпусу Стражей Исламской Революции (СЕПАХ). /ajans.az