41 yaşlı siyasətçi baş nazir postuna gətirilir
Litva prezidenti Gitanas Nauseda iyunun 23-də baş nazir İnqa Ruginenenin istefasını qəbul edib, bununla hökumət dəyişikliyi prosesi başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, ölkə konstitusiyasına görə, baş naziri prezident parlamentin razılığı ilə təyin edir.
Hökumət 141 yerlik parlamentə seçkinin nəticələri əsasında formalaşır. 2024-cü ilin oktyabrında keçirilmiş parlament seçkisində qalib gələn Sosial Demokrat Partiyası Neman Şəfəqi Partiyası və Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı ilə koalisiyaya girib, dekabrda Gintautas Palutskas baş nazir kürsüsünə oturub.
Adı korrupsiya qalmaqallarında hallandığına görə Gintautas Palutskas 2025-ci ilin iyulunda istefa verib, həmçinin Sosial Demokrat Partiyasının sədrliyindən gedib, hökumət dağılıb, sentyabrda İnqa Ruginenenin baş nazirliyi ilə yeni kabinet qurulub.
2026-cı il iyunun 6-da Neman Şəfəqi Partiyası koalisiyadan çıxarılıb və hökumətin bir daha yenilənməsi zərurəti yaranıb. İyunun 18-də Sosial Demokrat Partiyası, Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı, Kəndlilər və Yaşıllar İttifaqı koalisiya sazışi imzalayıb. Baş nazir postuna Mindauqas Sinkyaviçyus gətirilir.
1984-cü il təvəllüdlü Mindauqas Sinkyaviçyus Sosial Demokrat Partiyasının sədridir. 2016-2017-ci illərdə iqtisadiyyat və innovasiyalar naziri olub.

Президент Литвы Гитанас Науседа 23 июня принял отставку премьер-министра Инги Ругинене, после чего начался процесс смены правительства.
Medianews.az сообщает, что согласно конституции страны премьер-министр назначается президентом с согласия парламента.
Правительство формируется на основе результатов выборов в парламент, состоящего из 141 места. На парламентских выборах, проведённых в октябре 2024 года, победившая Социал-демократическая партия вошла в коалицию с Партией Неман Шяфеки и Союзом демократов за Литву, в декабре Гинтаутас Палуцкас занял пост премьер-министра.
Из-за связей с коррупционными скандалами Гинтаутас Палуцкас подал в отставку в июле 2025 года, также ушёл с поста председателя Социал-демократической партии, правительство распалось, в сентябре был сформирован новый кабинет во главе с Ингой Ругинене.
6 июня 2026 года Партия Неман Шяфеки была выведена из коалиции, и возникла необходимость в очередном обновлении правительства. 18 июня Социал-демократическая партия, Союз демократов за Литву и Союз крестьян и зелёных подписали коалиционное соглашение. На пост премьер-министра был назначен Миндаукас Синкиявичюс.
Миндаукас Синкиявичюс, родившийся в 1984 году, является председателем Социал-демократической партии. В 2016-2017 годах занимал должность министра экономики и инноваций.