41 yaşlı siyasətçi baş nazir postuna gətirilir
Litva prezidenti Gitanas Nauseda iyunun 23-də baş nazir İnqa Ruginenenin istefasını qəbul edib, bununla hökumət dəyişikliyi prosesi başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, ölkə konstitusiyasına görə, baş naziri prezident parlamentin razılığı ilə təyin edir.
Hökumət 141 yerlik parlamentə seçkinin nəticələri əsasında formalaşır. 2024-cü ilin oktyabrında keçirilmiş parlament seçkisində qalib gələn Sosial Demokrat Partiyası Neman Şəfəqi Partiyası və Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı ilə koalisiyaya girib, dekabrda Gintautas Palutskas baş nazir kürsüsünə oturub.
Adı korrupsiya qalmaqallarında hallandığına görə Gintautas Palutskas 2025-ci ilin iyulunda istefa verib, həmçinin Sosial Demokrat Partiyasının sədrliyindən gedib, hökumət dağılıb, sentyabrda İnqa Ruginenenin baş nazirliyi ilə yeni kabinet qurulub.
2026-cı il iyunun 6-da Neman Şəfəqi Partiyası koalisiyadan çıxarılıb və hökumətin bir daha yenilənməsi zərurəti yaranıb. İyunun 18-də Sosial Demokrat Partiyası, Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı, Kəndlilər və Yaşıllar İttifaqı koalisiya sazışi imzalayıb. Baş nazir postuna Mindauqas Sinkyaviçyus gətirilir.
1984-cü il təvəllüdlü Mindauqas Sinkyaviçyus Sosial Demokrat Partiyasının sədridir. 2016-2017-ci illərdə iqtisadiyyat və innovasiyalar naziri olub.

On June 23, Lithuanian President Gitanas Nauseda accepted the resignation of Prime Minister Inga Ruginiene, thereby initiating the government change process.
Medianews.az reports that according to the country's constitution, the president appoints the prime minister with the parliament's consent.
The government is formed based on the results of the election to the 141-seat parliament. In the parliamentary election held in October 2024, the winning Social Democratic Party formed a coalition with the Neman Dawn Party and the Alliance of Democrats for Lithuania, and in December Gintautas Palutskas took the prime minister's podium.
Due to his involvement in corruption scandals, Gintautas Palutskas resigned in July 2025, also stepping down from the chairmanship of the Social Democratic Party; the government collapsed, and in September a new cabinet was formed under Prime Minister Inga Ruginiene.
On June 6, 2026, the Neman Dawn Party was removed from the coalition, leading to the necessity of yet another government renewal. On June 18, the Social Democratic Party, the Alliance of Democrats for Lithuania, and the Union of Peasants and Greens signed a coalition agreement. Mindaugas Sinkyavičius was appointed to the post of prime minister.
Born in 1984, Mindaugas Sinkyavičius is the chairman of the Social Democratic Party. He served as Minister of Economy and Innovation from 2016 to 2017.