18 minə toy aparır deyənlərə
Medianews.az xəbər verir ki, ifaçı məbləğin yüksək olmasını qınayanları tənqdi edib. O bildirib ki, çəkdiyi zəhmətinin qarşılığını alır:
"Bir sənətçinin qonorarını müzakirə edərkən bir az daha diqqətli olmaq lazımdır. Araşdırma aparıb hansısa rəqəmi paylaşmaq asandır. Amma o rəqəmin arxasında duran zəhməti, məsuliyyəti və böyük bir komandanı da nəzərə almaq lazımdır. Bir sənətçinin aldığı qonorar təkcə onun şəxsi qazancı deyil. Bir müğənninin ətrafında minimum 12-15 nəfərlik komanda çalışır: musiqiçilər, səs rejissoru, texniki heyət, assistentlər, köməkçilər və digər əməkdaşlar. Onların hər birinin əməyi, zəhməti və qazancı həmin qonorarın içindədir.
Bununla da bitmir. Mahnıların alınması, aranjimanlar, studiya xərcləri, kliplərin çəkilişi, səhnə geyimləri, reklam və digər peşəkar fəaliyyətlər böyük maliyyə vəsaiti tələb edir. Ən əsası isə bu gün səhnədə görünən uğurun arxasında illərlə çəkilən zəhmət, yuxusuz gecələr, minlərlə kilometr yol və böyük fədakarlıq dayanır.
Ona görə də bir sənətçinin qonorarını müzakirə edərkən yalnız rəqəmə yox, həmin rəqəmin arxasında duran əməyə və peşəkarlığa da baxmaq lazımdır. Hər kəs öz zəhmətinin və sənətinə verdiyi illərin qarşılığını almağa layiqdir".
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl A.Bağırovun toy məclislərində yarım saatlıq çıxış üçün 6, bütöv toyu aparmaq üçün isə 18 min manat tələb etdiyi xəbəri yayılmışdı. (Milli.Az)

Заслуженный артист Аббас Багиров высказался по поводу обсуждения гонораров певцов.
Как сообщает Medianews.az, исполнитель критически отнёсся к тем, кто осуждает высокие суммы. Он заявил, что получает вознаграждение за свой труд:
«При обсуждении гонорара артиста нужно быть немного осторожнее. Легко провести исследование и поделиться какой-то цифрой. Но нужно учитывать труд, ответственность и большую команду, стоящую за этой цифрой. Гонорар артиста — это не только его личный доход. Вокруг певца работает минимум команда из 12-15 человек: музыканты, звукорежиссёр, технический персонал, ассистенты, помощники и другие сотрудники. Труд, усилия и заработок каждого из них входят в этот гонорар.
На этом дело не заканчивается. Приобретение песен, аранжировки, затраты на студию, съёмки клипов, сценические костюмы, реклама и другая профессиональная деятельность требуют больших финансовых средств. Самое главное — за видимым сегодня успехом на сцене стоят многолетний труд, бессонные ночи, тысячи километров дорог и огромные жертвы.
Поэтому при обсуждении гонорара артиста нужно смотреть не только на цифру, но и на труд и профессионализм, стоящие за этой цифрой. Каждый заслуживает получить достойное вознаграждение за свой труд и годы, отданные своему искусству».
Отметим, что некоторое время назад появилась информация о том, что А. Багиров требует 6 тысяч манатов за полчаса выступления на свадебных мероприятиях и 18 тысяч манатов — за проведение всего свадебного торжества. (Milli.Az)