Yayda zəhərlənmələr artır:
"Zəhərlənmə zamanı ilk yardım olaraq səkkiz-on həb aktivləşdirilmiş kömür qəbul etmək olar. Lakin dərman bağırsaqda toksinləri saxladığına görə imodium həkim resepti olmadan istifadə edilməməlidir".
Bu barədə "Gazeta.ru"ya rusiyalı həkim Svetlana Quz məlumat verib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, qida məhsullarının düzgün saxlanmaması, az bişmiş ətin yeyilməsi və əl gigiyenasına riayət edilməməsi yay aylarında zəhərlənmələrin əsas səbəbləridir.
"Zəhərlənmə əlamətləri - ürəkbulanma, ishal və qarın ağrısı zamanı ilk növbədə mədəni yumaq lazımdır. Bundan sonra səkkiz-on həb aktivləşdirilmiş kömür və ya iki paket "Smekta" qəbul etmək olar", - deyə həkim bildirib.
Mütəxəssis xatırladıb ki, zəhərlənmə zamanı ishal və qusma rehidratasiyanın pozulmasına - su itkisinə gətirib çıxara bilər. Bu zaman su ilə yanaşı, biokimyəvi proseslər üçün vacib olan natrium, kalium və xlor kimi duzlar da orqanizmdən itirilir. Elektrolit balansının qorunması üçün "Rehidron" qəbul etmək və bol maye içmək vacibdir.
"Qarında güclü ağrılar zamanı drotaverin ("No-shpa") faydalı ola bilər. Lakin həkim müayinəsi olmadan imodiumdan (loperamid) istifadə etmək olmaz. Çünki bu dərman toksinləri bağırsaqda saxlayır", - deyə həkim xəbərdarlıq edib./oxu.az

«При отравлении в качестве первой помощи можно принять восемь-десять таблеток активированного угля. Однако препарат имодиум не следует использовать без рецепта врача, так как он задерживает токсины в кишечнике».
Об этом «Газета.ru» сообщила российский врач Светлана Куз.
По словам специалиста, основными причинами отравлений в летний период являются неправильное хранение пищевых продуктов, употребление недостаточно прожаренного мяса и несоблюдение гигиены рук.
«При симптомах отравления — тошноте, диарее и боли в животе — прежде всего необходимо промыть желудок. После этого можно принять восемь-десять таблеток активированного угля или два пакетика «Смекты», — сообщила врач.
Специалист напомнила, что при отравлениях диарея и рвота могут привести к нарушению регидратации — потере воды. При этом вместе с водой из организма теряются соли, необходимые для биохимических процессов, такие как натрий, калий и хлор. Для поддержания электролитического баланса важно принимать «Регидрон» и употреблять большое количество жидкости.
«При сильных болях в животе может помочь дротаверин («Но-шпа»). Однако без врачебного осмотра нельзя использовать имодиум (лоперамид), поскольку этот препарат задерживает токсины в кишечнике», — предупредила врач./oxu.az