Yayda zəhərlənmələr artır:
"Zəhərlənmə zamanı ilk yardım olaraq səkkiz-on həb aktivləşdirilmiş kömür qəbul etmək olar. Lakin dərman bağırsaqda toksinləri saxladığına görə imodium həkim resepti olmadan istifadə edilməməlidir".
Bu barədə "Gazeta.ru"ya rusiyalı həkim Svetlana Quz məlumat verib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, qida məhsullarının düzgün saxlanmaması, az bişmiş ətin yeyilməsi və əl gigiyenasına riayət edilməməsi yay aylarında zəhərlənmələrin əsas səbəbləridir.
"Zəhərlənmə əlamətləri - ürəkbulanma, ishal və qarın ağrısı zamanı ilk növbədə mədəni yumaq lazımdır. Bundan sonra səkkiz-on həb aktivləşdirilmiş kömür və ya iki paket "Smekta" qəbul etmək olar", - deyə həkim bildirib.
Mütəxəssis xatırladıb ki, zəhərlənmə zamanı ishal və qusma rehidratasiyanın pozulmasına - su itkisinə gətirib çıxara bilər. Bu zaman su ilə yanaşı, biokimyəvi proseslər üçün vacib olan natrium, kalium və xlor kimi duzlar da orqanizmdən itirilir. Elektrolit balansının qorunması üçün "Rehidron" qəbul etmək və bol maye içmək vacibdir.
"Qarında güclü ağrılar zamanı drotaverin ("No-shpa") faydalı ola bilər. Lakin həkim müayinəsi olmadan imodiumdan (loperamid) istifadə etmək olmaz. Çünki bu dərman toksinləri bağırsaqda saxlayır", - deyə həkim xəbərdarlıq edib./oxu.az

"In case of poisoning, as first aid, eight to ten tablets of activated charcoal can be taken. However, since the medicine retains toxins in the intestines, Imodium should not be used without a doctor's prescription."
Russian doctor Svetlana Kuz provided this information to "Gazeta.ru".
According to the specialist, improper storage of food products, consumption of undercooked meat, and neglect of hand hygiene are the main causes of poisonings during the summer months.
"When symptoms of poisoning such as nausea, diarrhea, and abdominal pain occur, the stomach should first be washed. After that, eight to ten tablets of activated charcoal or two packets of 'Smecta' can be taken," the doctor said.
The specialist recalled that during poisoning, diarrhea and vomiting can lead to dehydration - loss of water. At this time, along with water, salts such as sodium, potassium, and chloride, which are important for biochemical processes, are also lost from the body. To maintain electrolyte balance, it is important to take 'Rehydron' and drink plenty of fluids.
"In case of severe abdominal pain, drotaverine ('No-shpa') can be useful. However, Imodium (loperamide) should not be used without a doctor's examination. Because this medicine retains toxins in the intestines," the doctor warned./oxu.az