Yayda ən çox 3-4 dəfə kabab yeyə bilərsiniz -
Əti açıq odda qızartmaqla kabab şəklində yemək orqanizmə zərərlidir. Ona görə də kababı yayda ən çox üç dəfə - ayda bir dəfə yesəniz, sağlamlığınıza zərər verməz.
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, bu fikri Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universitetinin (PNRPU) Kimya və Biotexnologiya kafedrasının tibb doktoru və dosenti Sergey Solodnikov bildirib.
Alim xatırladıb ki, qızardılmış ətin kömürləşmiş qabığında zərərli maddələr - kanserogenlər toplanır. Bu birləşmələr xərçəngin inkişafına səbəb ola bilər:
"Kanserogen riski minimuma endirmək üçün istehlak tezliyini məhdudlaşdırmaq və porsiya ölçüsünü fərdi ehtiyaclarınıza uyğunlaşdırmaq məsləhətdir. Xərçəng riskini artırmamaq üçün ayda bir dəfədən çox olmayaraq 100-200 qram kabab yemək təhlükəsiz hesab olunur. Bu porsiya, xüsusən də cəfəri, keşniş, reyhan və ya rukkola kimi antioksidantlarla zəngin otlarla birlikdə qəbul edildikdə, mədə-bağırsaq xərçəngi riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırmayacaq".
Hinduşka, dovşan və balıq ən təhlükəsiz ətlərdir. Mütəxəssis qeyd edib ki, qril edərkən ağcaqayın və ya palıd kömüründən istifadə etmək yaxşıdır, çünki onlar asanlıqla alovlanır və zəhərli maddələr buraxmırlar.
"Qaraciyərdəki xüsusi fermentlər kanserogenləri parçalamağa və öd və ya sidikdə ifraz olunmaq üçün suda həll olmağa çalışır. Lakin problem ondadır ki, bu proses bəzən daha aqressiv olan və qaraciyər, bağırsaq və ya digər orqan hüceyrələrində DNT-yə zərər verə bilən, mutasiyalara səbəb olan epoksid adlanan ara maddələr istehsal edir.
Əgər bu epoksidlər hüceyrə bölünməsini idarə edən genlərə təsir edərsə və immun sistemi bu mutasiyaları aradan qaldıra bilmirsə, onlar nəzarətsiz bölünməyə başlaya bilərlər - bu, xərçəngin başlanğıcıdır", - deyə alim əlavə edib.

In the summer, you can eat kebab at most 3-4 times -
Eating meat grilled over an open flame in the form of kebab is harmful to the body. Therefore, if you eat kebab at most three times in summer - once a month, it will not harm your health.
Medianews.az Referring to Medicina.az, it is reported that this opinion was expressed by Sergey Solodnikov, MD and associate professor of the Department of Chemistry and Biotechnology at Perm National Research Polytechnic University (PNRPU).
The scientist recalled that harmful substances - carcinogens accumulate in the charred crust of grilled meat. These compounds can cause the development of cancer:
"To minimize the carcinogenic risk, it is advisable to limit the consumption frequency and adjust the portion size according to your personal needs. Eating 100-200 grams of kebab no more than once a month is considered safe so as not to increase the risk of cancer. This portion, especially when consumed together with herbs rich in antioxidants such as parsley, coriander, basil, or arugula, will not significantly increase the risk of gastrointestinal cancer."
Turkey, rabbit, and fish are the safest meats. The specialist noted that it is good to use maple or oak charcoal when grilling, since they ignite easily and do not emit toxic substances.
"Special enzymes in the liver try to break down carcinogens and dissolve them in water to excrete via bile or urine. However, the problem is that this process sometimes produces an intermediate substance called epoxide, which is more aggressive and can cause mutations by damaging DNA in liver, intestinal, or other organ cells.
If these epoxides affect genes controlling cell division and the immune system cannot eliminate these mutations, they can start dividing uncontrollably - this is the beginning of cancer," the scientist added.