Yayda ən çox 3-4 dəfə kabab yeyə bilərsiniz -
Əti açıq odda qızartmaqla kabab şəklində yemək orqanizmə zərərlidir. Ona görə də kababı yayda ən çox üç dəfə - ayda bir dəfə yesəniz, sağlamlığınıza zərər verməz.
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, bu fikri Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universitetinin (PNRPU) Kimya və Biotexnologiya kafedrasının tibb doktoru və dosenti Sergey Solodnikov bildirib.
Alim xatırladıb ki, qızardılmış ətin kömürləşmiş qabığında zərərli maddələr - kanserogenlər toplanır. Bu birləşmələr xərçəngin inkişafına səbəb ola bilər:
"Kanserogen riski minimuma endirmək üçün istehlak tezliyini məhdudlaşdırmaq və porsiya ölçüsünü fərdi ehtiyaclarınıza uyğunlaşdırmaq məsləhətdir. Xərçəng riskini artırmamaq üçün ayda bir dəfədən çox olmayaraq 100-200 qram kabab yemək təhlükəsiz hesab olunur. Bu porsiya, xüsusən də cəfəri, keşniş, reyhan və ya rukkola kimi antioksidantlarla zəngin otlarla birlikdə qəbul edildikdə, mədə-bağırsaq xərçəngi riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırmayacaq".
Hinduşka, dovşan və balıq ən təhlükəsiz ətlərdir. Mütəxəssis qeyd edib ki, qril edərkən ağcaqayın və ya palıd kömüründən istifadə etmək yaxşıdır, çünki onlar asanlıqla alovlanır və zəhərli maddələr buraxmırlar.
"Qaraciyərdəki xüsusi fermentlər kanserogenləri parçalamağa və öd və ya sidikdə ifraz olunmaq üçün suda həll olmağa çalışır. Lakin problem ondadır ki, bu proses bəzən daha aqressiv olan və qaraciyər, bağırsaq və ya digər orqan hüceyrələrində DNT-yə zərər verə bilən, mutasiyalara səbəb olan epoksid adlanan ara maddələr istehsal edir.
Əgər bu epoksidlər hüceyrə bölünməsini idarə edən genlərə təsir edərsə və immun sistemi bu mutasiyaları aradan qaldıra bilmirsə, onlar nəzarətsiz bölünməyə başlaya bilərlər - bu, xərçəngin başlanğıcıdır", - deyə alim əlavə edib.

Летом можно съесть шашлык максимум 3-4 раза -
Жарка мяса на открытом огне и употребление его в виде шашлыка вредны для организма. Поэтому, если вы будете есть шашлык летом не чаще трех раз — один раз в месяц, это не навредит вашему здоровью.
Medianews.az Со ссылкой на Medicina.az сообщается, что такое мнение высказал доктор медицинских наук, доцент кафедры химии и биотехнологии Пермского национального исследовательского политехнического университета (ПНИПУ) Сергей Солодников.
Ученый напомнил, что в обугленной корочке жареного мяса накапливаются вредные вещества — канцерогены. Эти соединения могут привести к развитию рака:
"Чтобы минимизировать риск канцерогена, рекомендуется ограничить частоту потребления и подгонять размер порции под индивидуальные потребности. Для того, чтобы не повышать риск рака, безопасным считается употребление не более 100–200 граммов шашлыка не чаще одного раза в месяц. Эта порция, особенно в сочетании с травами, богатыми антиоксидантами, такими как петрушка, кинза, базилик или руккола, существенно не увеличит риск желудочно-кишечного рака".
Индейка, кролик и рыба являются наиболее безопасными видами мяса. Специалист отметил, что при приготовлении на гриле лучше использовать древесный уголь из клёна или дуба, так как они легко разгораются и не выделяют токсичных веществ.
"Особые ферменты в печени пытаются разрушить канцерогены и вывести их с желчью или мочой, растворяя в воде. Однако проблема в том, что этот процесс иногда приводит к образованию промежуточных веществ — эпоксидов, которые более агрессивны и могут вызывать повреждение ДНК в клетках печени, кишечника или других органов, вызывая мутации.
Если эти эпоксиды воздействуют на гены, контролирующие деление клеток, и иммунная система не может устранить эти мутации, клетки могут начать бесконтрольно делиться — это начало рака", — добавил ученый.