Volodimir Zelenski: “Etiraf etməliyik ki..."
ABŞ və İsrailin İrana qarşı uzunmüddətli müharibəsi Amerikanın Kiyevə dəstəyini daha da zəiflədə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski “Associated Press”ə verdiyi müsahibəsində söyləyib.
Prezidentin sözlərinə görə, Ukraynanın Rusiyanın gündəlik hücumlarına qarşı tab gətirməsi üçün təcili olaraq Amerikanın əlavə “Patriot” sistemlərinə ehtiyacı var. Zelenski Kiyevin hələ də ballistik raketləri zərərsizləşdirmək üçün bu sistemlərə təsirli alternativinin olmadığını vurğulayıb.
Zelenski etiraf edib ki, Yaxın Şərqdəki yeni müharibə fonunda Ukrayna artıq beynəlxalq diqqət mərkəzində deyil. Prezident bildirib ki, buna görə də Kiyev İran üzərində uzunmüddətli münaqişənin ABŞ-nin dəstəyinin daha da azalmasına səbəb olacağından qorxur.

Долговременная война США и Израиля против Ирана может еще больше ослабить американскую поддержку Киева.
Medianews.az сообщает, что об этом сказал президент Украины Владимир Зеленский в интервью агентству «Associated Press».
По словам президента, для того чтобы Украина могла выдерживать ежедневные атаки России, ей срочно необходимы дополнительные американские системы «Пэтриот». Зеленский подчеркнул, что у Киева до сих пор нет эффективной альтернативы этим системам для нейтрализации баллистических ракет.
Зеленский признал, что на фоне новой войны на Ближнем Востоке Украина уже не находится в центре международного внимания. Президент заявил, что поэтому Киев боится, что продолжительный конфликт с Ираном приведет к еще большему сокращению поддержки США.