Trampın Zelenskiyə çağırışına Kremldən reaksiya:
ABŞ prezidenti Donald Trampın Vladimir Zelenskini razılığa gəlməyə çağırması Ukraynanın münaqişənin həllində əsas maneə olduğunu təsdiqləyir.
Bunu Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib.
Jurnalistlər Peskovdan “Financial Times” (FT) qəzetində Trampın Ukraynadakı sülh prosesinə marağını itirməsi səbəbindən dalana dirəndiyinə dair xəbərlə bağlı soruşublar.
Peskov jurnalistlərə bildirib:
“Prezident Trampın açıqlamalarına əsasən, o, münaqişəyə marağını itirməyib. Üstəlik, prezident Zelenskinin razılığa gəlməsini qətiyyətlə tövsiyə edir. Və bu açıqlamalardan belə çıxır ki, danışıqlar prosesinin qarşısında əsas maneə Ukrayna tərəfidir".
ABŞ prezidenti daha əvvəl Kiyevin münaqişəsinin həlli üçün razılığa gəlmək istəməməsindən təəccübləndiyini bildirmişdi. Amerika liderinin vurğuladığı kimi, Zelenski ilə razılığa gəlmək Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə müqayisədə "daha çətindir".//Publika.az

Призыв президента США Дональда Трампа Владимиру Зеленскому прийти к соглашению подтверждает, что Украина является основным препятствием для разрешения конфликта.
Журналисты спросили Пескова о сообщении в газете «Financial Times» (FT) о том, что Трамп, якобы потерявший интерес к процессу мира в Украине, зашел в тупик.
Песков сообщил журналистам:
«Исходя из заявлений президента Трампа, он не потерял интерес к конфликту. Более того, президент настоятельно рекомендует президенту Зеленскому прийти к соглашению. И из этих заявлений следует, что основным препятствием на пути к переговорам является украинская сторона».
Ранее президент США выражал удивление тем, что Киев не хочет прийти к соглашению для разрешения конфликта. Как подчеркнул американский лидер, прийти к соглашению с Зеленским «сложнее» по сравнению с президентом России Владимиром Путиным.//Publika.az