Trampın Zelenskiyə çağırışına Kremldən reaksiya:
ABŞ prezidenti Donald Trampın Vladimir Zelenskini razılığa gəlməyə çağırması Ukraynanın münaqişənin həllində əsas maneə olduğunu təsdiqləyir.
Bunu Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib.
Jurnalistlər Peskovdan “Financial Times” (FT) qəzetində Trampın Ukraynadakı sülh prosesinə marağını itirməsi səbəbindən dalana dirəndiyinə dair xəbərlə bağlı soruşublar.
Peskov jurnalistlərə bildirib:
“Prezident Trampın açıqlamalarına əsasən, o, münaqişəyə marağını itirməyib. Üstəlik, prezident Zelenskinin razılığa gəlməsini qətiyyətlə tövsiyə edir. Və bu açıqlamalardan belə çıxır ki, danışıqlar prosesinin qarşısında əsas maneə Ukrayna tərəfidir".
ABŞ prezidenti daha əvvəl Kiyevin münaqişəsinin həlli üçün razılığa gəlmək istəməməsindən təəccübləndiyini bildirmişdi. Amerika liderinin vurğuladığı kimi, Zelenski ilə razılığa gəlmək Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə müqayisədə "daha çətindir".//Publika.az

Reaction from the Kremlin to Trump's call to Zelensky:
US President Donald Trump's urging Vladimir Zelensky to reach an agreement confirms that Ukraine is the main obstacle to resolving the conflict.
This was stated by the press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov.
Journalists asked Peskov about the news in the "Financial Times" (FT) reporting that Trump has hit a dead end due to losing interest in the peace process in Ukraine.
Peskov told journalists:
"Based on President Trump's statements, he has not lost interest in the conflict. Moreover, the president firmly recommends that President Zelensky come to an agreement. And from these statements, it follows that the main obstacle to the negotiation process is the Ukrainian side."
The US president had earlier expressed surprise at Kiev's unwillingness to reach an agreement to resolve the conflict. As the American leader emphasized, reaching an agreement with Zelensky is "more difficult" compared to the Russian president Vladimir Putin.//Publika.az