Trampın Çin səfərindən nə gözlənilir?
Sabah ABŞ Prezidenti Donald Tramp ən böyük rəqibi kimi gördüyü Çinə gedir. İki gün davam edəcəyi bildirilən səfərdə İran məsələsinin də müzakirə olunacağı gözlənilir. Bəs Çin lideri Si Cinpinlə görüş İran məsələsinin diplomatik yolla həllində önəmli rol oynaya bilərmi?
Qısaca cavab versək, xeyr. Məsələ burasındadır ki, İran probleminə bu iki dövlət bir-birindən tamamilə fərqli aspektlərdən yanaşır. Ən əsası isə ABŞ təkcə İranı deyil, həm də Çinin idxal etdiyi neftin yarısından çoxunu aldığı Fars körfəzini əlində saxlamadan qlobal rəqabətdə Pekinlə bacara bilməyəcəyinə anlayır. Belə ki, dünyanın alternativ enerji mənbəyi sayılan nadir torpaq elementlərinin 60%-i, hasil olunan ehtiyatlarının isə 90%-i Çinin əlindədir. ABŞ-ın da bu təbii sərvətlərə böyük ehtiyacı var. Çinin öz fosil yanacaq ehtiyatının əksəriyyətini aldığı Fars körfəzinə çıxış sərbəst olarsa, dünyanın bütün enerji qaynaqları Pekinin nəzarətinə keçə bilər. Trampın bununla razılaşması mümkün deyil və odur ki, ABŞ Fars körfəzinə tam nəzarəti təmin edib yalnız nadir torpaq elementləri məsələsində Çinlə rəqabət aparmaq istəyir.
Əslində Çinin də ABŞ-ın bu iradəsi ilə razılaşmaqdan başqa çarəsi yoxdur, əks halda Çin ABŞ-la müharibəni gözə almalıdır. Çünki bu baş verərsə, həm mövcud, həm də potensial enerji mənbələrinin önəmli hissəsini ya öz əlində cəmləşdirən, ya da ona sərbəst çıxış imkanı qazanan Çin yaxın zamanlarda dünyanın əsas super gücünə çevrilə və ABŞ hegemoniyasına son qoya bilər.
Məhz bu səbəbdən də sabah Si Çinpinlə Donald Tramp arasında başlanan danışıqlarda Tayvan məsələsinin ön plana çıxacağına inanıram. Məlumdur ki, Tayvanı özünün ərazi bütövlüyü daxilində görən Çin ABŞ-ın bu ada ilə siyasi əlaqələrindən narahatdır. Vaşinqton guya Tayvanı Çinin ərazisi olaraq tanısa da, onu silahlandırmağı da dayandırmır. Xüsusilə Tramp hakimiyyətə gələndən sonra ABŞ bu adaya indiyədək ən iri məbləğli silah satışını reallaşdırdı – 11.1 milyard dollarlıq. Tayvanla müəmmalı əlaqələr bununla da bitmədi, 8 may 2026-cı il tarixində Tayvan parlamenti yeni qanun qəbul etdi. Qanun 2033-cü ilə qədər ABŞ-dan 25 milyard dollar dəyərində silah sistemlərinin alınmasını nəzərdə tutur. Sözsüz ki, Trampın Çinə səfəri ərəfəsində Pekinin əsəblərini tarıma çəkən bu addımların atılması təsadüfi deyil. ABŞ Prezidenti səfərdən əvvəl ikitərəfli münasibətləri qəsdən gərginləşdirərək müzakirələr masasında əlində güclü kartlarla oturmaq istəyir.
Üstəlik, Tayvanla Çin arasında ixtilafları qəsdən körükləmək Trampın MAGA ("Make America Great Again" - Amerikanı Yenidən Böyük Et) strategiyasına da uyğundur. Sirr deyil ki, Tramp özündən əvvəlki hakimiyyətlər zamanı ucuz işçi qüvvəsi səbəbindən xaricə axan ABŞ kapitalını geri gətirməyə çalışır. Hətta bu məqsədlə idxal məhsullara ağır gömrük rüsumları qoyub xaricdə istehsalla məşğul olan ABŞ şirkətlərini öz ölkələrinə investisiya qoymağa çağırıb.
ABŞ sərmayəsinin dirçəltdiyi Tayvan da onun gözündən yayınmayıb. Bu ilin yanvar ayında ada yarım-dövləti ilə bağlanan müqavilələrə əsasən, Tayvandan ABŞ-a 250 milyard dollarlıq investisiya qoyulacağı təqdirdə, Tramp hakimiyyəti bu diyarın məhsullarına gömrük rüsumunu 20%-dən 15%-ə endirəcək. Tayvanın dünyanın ən qabaqcıl mikrocip istehsalçısı olduğunu nəzərə alsaq, ABŞ-ın ondan umduğu investisiyaların hansı istiqamətə yönələcəyini də təxmin etmək mümkündür. Dünyanın yeni enerji mənbələrinə keçdiyi indiki zamanda Yer üzünün ən qabaqcıl mikrocip istehsalçısı olan Tayvanın yarımkeçirici mühəndisliyi sərmayəsinin ABŞ-a axması Tramp hakimiyyətinin qazana biləcəyi ən böyük uğur olardı.
Sözsüz ki, Tayvanla Çin arasında münasibətlərin gərginləşməsi bu adadakı ABŞ mərkəzli sərmayələrin yenidən okeanın o tayına sığınmasına kömək edə bilər. Görünür, bu səbəbdən də Tramp İranı öz gücüylə, Körfəz ərəblərini İranla, Tayvanı isə Çinlə qorxutmaqda maraqlıdır. Məqsəd həm də körfəz nefti müqabilində Çin yarımkeçiciləri və nadir torpaq elementləri kartlarını Pekinlə paylaşmaqdır.
Bununla belə, ABŞ-ın Çinin Tayvanı ələ keçirmək siyasəti ilə nə zamansa razılaşacağına da inanmıram. Bu ilk növbədə ABŞ-ın II Dünya müharibəsindən sonra Sakit Okeanda qurub həyata keçirdiyi Birinci Adalar Zənciri strategiyası ilə əlaqəlidir.
Birinci Adalar Zənciri nədir?
Bu strategiya Rusiya və Çinin qarşısındakı ada dövlətləri üzərindən təbii dəniz istehkamları qurmağa hesablanıb. Düzdür, Kuril adalarını ələ keçirməklə Rusiya öz ətrafında qurulmuş həmin istehkamı yarıb, amma Çin üçün hələ də bu əngəllər qalmaqdadır. Xəritəyə də diqqətlə baxsanız Yaponiyadan başlayaraq, Cənubi Koreyanın bəzi adalarını adlayaraq Tayvana, ordan isə Filippinə və Malayziyanın qərb sahillərinə qədər uzanan bu istehkam faktiki olaraq Çinin Sakit okeana çıxmasını və ordan Hind okeanına keçməsini əngəlləyir. Tayvan da bu təbii dəniz istehkamlarında açar coğrafiyalardan sayılır. Ada yenidən Çinin əlinə keçərsə, ABŞ-ın qurduğu bu istehkam pozular və dünya dəniz ticarətinin ən hərəkətli sahəsi ən böyük rəqibinin üzünə açılar. Bu mənada bəzi analitiklərin düşündüyünün əksinə olaraq, ABŞ İran qarşılığında Tayvanı güzəştə getməz. Ən azı o səbəbdən ki, Çin qarşısındakı bu əngəli ortadan qaldırarsa, onun inkişaf sürətinə çata bilməz və nəticədə dünya hegemonluğunu Sakit okeanın dərin sularına qərq edər.
Bütün bunları nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, Trampın Çin səfəri asan keçməyəcək. Amma bu, iki nəhəng arasında böyük ixtilaflara da çevrilməyəcək. Çünki ABŞ-la Çin ən böyük ticarət ortaqlarıdır və dünyanın indiki keşməkeşli dövründə heç bir dövlət ən böyük ticarət ortağını itirmək istəməz. İki nəhəngin anlaşa biləcəyi ortaq strategiya isə fosil yanacaqla alternativ enerji mənbələri üzərində nəzarəti bölüşmək ola bilər. Yəqin ki, Çinin nadir torpaq elementləri üzərində hegemoniyası ilə ABŞ, ABŞ-ın neft və qaz hegemoniyası ilə isə Çin razılaşmalı olacaq. Hər iki tərəfin bir-birindən asılılığı heç birinin digərinə embarqo tətbiq etməməsi üçün də vacibdir.

Tomorrow, US President Donald Trump is traveling to China, which he sees as his biggest rival. It is expected that Iran will also be discussed during the two-day visit. So, can the meeting with Chinese leader Xi Jinping play an important role in the diplomatic resolution of the Iran issue?
In short, no. The issue is that these two states approach the Iran problem from completely different perspectives. Most importantly, the US understands that it cannot compete globally with Beijing without holding onto the Persian Gulf, where more than half of the oil imported by China comes from. It is known that 60% of the rare earth elements, considered an alternative energy source worldwide, and 90% of the proven reserves are controlled by China. The US also has a great need for these natural resources. If China has free access to the Persian Gulf, from where it receives most of its fossil fuel supplies, all the world’s energy sources could come under Beijing’s control. It is impossible for Trump to agree to this, hence the US wants to ensure full control over the Persian Gulf and only compete with China on the rare earth elements issue.
In fact, China has no choice but to agree with the US’s determination; otherwise, it would have to face a war with the US. If that happens, China, which has concentrated a significant part of both existing and potential energy resources within its control or provided itself free access to them, could soon become the world’s main superpower and put an end to US hegemony.
For this reason, I believe that the Taiwan issue will come to the forefront in the talks starting tomorrow between Xi Jinping and Donald Trump. It is known that China, which sees Taiwan as part of its territorial integrity, is concerned about the US’s political ties with this island. Although Washington ostensibly recognizes Taiwan as part of China’s territory, it does not stop arming it. Especially since Trump came to power, the US realized its largest-ever arms sale to this island – worth 11.1 billion dollars. The complicated relations with Taiwan did not end there. On May 8, 2026, Taiwan’s parliament passed a new law envisaging the purchase of weapons systems worth 25 billion dollars from the US by 2033. Certainly, these steps taken just before Trump’s China visit to irritate Beijing are not accidental. The US President wants to deliberately tighten bilateral relations before the visit to sit at the negotiation table with strong cards in hand.
Moreover, deliberately fueling conflicts between Taiwan and China fits Trump’s MAGA ("Make America Great Again") strategy. It is no secret that Trump is trying to bring back American capital that flowed abroad due to cheap labor during previous administrations. To that end, he imposed heavy customs tariffs on imported products and urged US companies engaged in production abroad to invest in their own country.
Taiwan, which is revived by US investment, has also not escaped his attention. According to agreements signed with the semi-state entity of the island in January this year, if investments worth 250 billion dollars are made from Taiwan to the US, the Trump administration will reduce customs duties on the island’s products from 20% to 15%. Considering that Taiwan is the world's leading microchip manufacturer, it is also possible to guess the direction of the investments the US expects from Taiwan. In the current period when the world is transitioning to new energy sources, the flow of semiconductor engineering investment from Taiwan, the world’s most advanced microchip producer, to the US would be Trump’s greatest achievement.
Certainly, increased tensions between Taiwan and China could help US-centered investments on the island to return to the other side of the ocean. It seems that this is why Trump is interested in intimidating Iran on his own strength, encouraging the Gulf Arabs against Iran, and frightening China with Taiwan. The goal is also to share with Beijing the cards of semiconductors and rare earth elements in exchange for Gulf oil.
Nevertheless, I do not believe that the US will ever agree with China’s policy of gaining control over Taiwan. This is primarily related to the First Island Chain strategy that the US established and implemented in the Pacific Ocean after World War II.
What is the First Island Chain?
This strategy is designed to build natural maritime fortresses over the island states in front of Russia and China. Although Russia broke this fortress by taking over the Kuril Islands, these obstacles still remain for China. If you look carefully at the map, this fortress, stretching from Japan, skipping some of South Korea’s islands, to Taiwan, then to the Philippines, and to the west coast of Malaysia, in fact prevents China from accessing the Pacific Ocean and passing to the Indian Ocean from there. Taiwan is considered a key geographic point in these natural sea fortresses. If the island falls again under China’s control, the fortress established by the US will be destroyed, and the busiest maritime trade area in the world will open up to its biggest rival. In this sense, contrary to what some analysts think, the US will not make concessions on Taiwan in exchange for Iran. At least for the reason that if China removes this obstacle, it will accelerate its development and consequently drag world hegemony into the deep waters of the Pacific Ocean.
Considering all this, I can say that Trump’s China visit will not be easy. However, it will not turn into major conflicts between the two giants either. Because the US and China are each other’s biggest trading partners and in the current tumultuous period of the world, no country wants to lose its largest trade partner. A common strategy that the two giants could agree on might be to share control over fossil fuels and alternative energy sources. Probably, the US will have to agree to China’s hegemony over rare earth elements, and China will have to acknowledge US hegemony over oil and gas. The mutual dependence of both sides makes it important that neither imposes an embargo on the other.