Trampın Çin səfərindən nə gözlənilir?
Sabah ABŞ Prezidenti Donald Tramp ən böyük rəqibi kimi gördüyü Çinə gedir. İki gün davam edəcəyi bildirilən səfərdə İran məsələsinin də müzakirə olunacağı gözlənilir. Bəs Çin lideri Si Cinpinlə görüş İran məsələsinin diplomatik yolla həllində önəmli rol oynaya bilərmi?
Qısaca cavab versək, xeyr. Məsələ burasındadır ki, İran probleminə bu iki dövlət bir-birindən tamamilə fərqli aspektlərdən yanaşır. Ən əsası isə ABŞ təkcə İranı deyil, həm də Çinin idxal etdiyi neftin yarısından çoxunu aldığı Fars körfəzini əlində saxlamadan qlobal rəqabətdə Pekinlə bacara bilməyəcəyinə anlayır. Belə ki, dünyanın alternativ enerji mənbəyi sayılan nadir torpaq elementlərinin 60%-i, hasil olunan ehtiyatlarının isə 90%-i Çinin əlindədir. ABŞ-ın da bu təbii sərvətlərə böyük ehtiyacı var. Çinin öz fosil yanacaq ehtiyatının əksəriyyətini aldığı Fars körfəzinə çıxış sərbəst olarsa, dünyanın bütün enerji qaynaqları Pekinin nəzarətinə keçə bilər. Trampın bununla razılaşması mümkün deyil və odur ki, ABŞ Fars körfəzinə tam nəzarəti təmin edib yalnız nadir torpaq elementləri məsələsində Çinlə rəqabət aparmaq istəyir.
Əslində Çinin də ABŞ-ın bu iradəsi ilə razılaşmaqdan başqa çarəsi yoxdur, əks halda Çin ABŞ-la müharibəni gözə almalıdır. Çünki bu baş verərsə, həm mövcud, həm də potensial enerji mənbələrinin önəmli hissəsini ya öz əlində cəmləşdirən, ya da ona sərbəst çıxış imkanı qazanan Çin yaxın zamanlarda dünyanın əsas super gücünə çevrilə və ABŞ hegemoniyasına son qoya bilər.
Məhz bu səbəbdən də sabah Si Çinpinlə Donald Tramp arasında başlanan danışıqlarda Tayvan məsələsinin ön plana çıxacağına inanıram. Məlumdur ki, Tayvanı özünün ərazi bütövlüyü daxilində görən Çin ABŞ-ın bu ada ilə siyasi əlaqələrindən narahatdır. Vaşinqton guya Tayvanı Çinin ərazisi olaraq tanısa da, onu silahlandırmağı da dayandırmır. Xüsusilə Tramp hakimiyyətə gələndən sonra ABŞ bu adaya indiyədək ən iri məbləğli silah satışını reallaşdırdı – 11.1 milyard dollarlıq. Tayvanla müəmmalı əlaqələr bununla da bitmədi, 8 may 2026-cı il tarixində Tayvan parlamenti yeni qanun qəbul etdi. Qanun 2033-cü ilə qədər ABŞ-dan 25 milyard dollar dəyərində silah sistemlərinin alınmasını nəzərdə tutur. Sözsüz ki, Trampın Çinə səfəri ərəfəsində Pekinin əsəblərini tarıma çəkən bu addımların atılması təsadüfi deyil. ABŞ Prezidenti səfərdən əvvəl ikitərəfli münasibətləri qəsdən gərginləşdirərək müzakirələr masasında əlində güclü kartlarla oturmaq istəyir.
Üstəlik, Tayvanla Çin arasında ixtilafları qəsdən körükləmək Trampın MAGA ("Make America Great Again" - Amerikanı Yenidən Böyük Et) strategiyasına da uyğundur. Sirr deyil ki, Tramp özündən əvvəlki hakimiyyətlər zamanı ucuz işçi qüvvəsi səbəbindən xaricə axan ABŞ kapitalını geri gətirməyə çalışır. Hətta bu məqsədlə idxal məhsullara ağır gömrük rüsumları qoyub xaricdə istehsalla məşğul olan ABŞ şirkətlərini öz ölkələrinə investisiya qoymağa çağırıb.
ABŞ sərmayəsinin dirçəltdiyi Tayvan da onun gözündən yayınmayıb. Bu ilin yanvar ayında ada yarım-dövləti ilə bağlanan müqavilələrə əsasən, Tayvandan ABŞ-a 250 milyard dollarlıq investisiya qoyulacağı təqdirdə, Tramp hakimiyyəti bu diyarın məhsullarına gömrük rüsumunu 20%-dən 15%-ə endirəcək. Tayvanın dünyanın ən qabaqcıl mikrocip istehsalçısı olduğunu nəzərə alsaq, ABŞ-ın ondan umduğu investisiyaların hansı istiqamətə yönələcəyini də təxmin etmək mümkündür. Dünyanın yeni enerji mənbələrinə keçdiyi indiki zamanda Yer üzünün ən qabaqcıl mikrocip istehsalçısı olan Tayvanın yarımkeçirici mühəndisliyi sərmayəsinin ABŞ-a axması Tramp hakimiyyətinin qazana biləcəyi ən böyük uğur olardı.
Sözsüz ki, Tayvanla Çin arasında münasibətlərin gərginləşməsi bu adadakı ABŞ mərkəzli sərmayələrin yenidən okeanın o tayına sığınmasına kömək edə bilər. Görünür, bu səbəbdən də Tramp İranı öz gücüylə, Körfəz ərəblərini İranla, Tayvanı isə Çinlə qorxutmaqda maraqlıdır. Məqsəd həm də körfəz nefti müqabilində Çin yarımkeçiciləri və nadir torpaq elementləri kartlarını Pekinlə paylaşmaqdır.
Bununla belə, ABŞ-ın Çinin Tayvanı ələ keçirmək siyasəti ilə nə zamansa razılaşacağına da inanmıram. Bu ilk növbədə ABŞ-ın II Dünya müharibəsindən sonra Sakit Okeanda qurub həyata keçirdiyi Birinci Adalar Zənciri strategiyası ilə əlaqəlidir.
Birinci Adalar Zənciri nədir?
Bu strategiya Rusiya və Çinin qarşısındakı ada dövlətləri üzərindən təbii dəniz istehkamları qurmağa hesablanıb. Düzdür, Kuril adalarını ələ keçirməklə Rusiya öz ətrafında qurulmuş həmin istehkamı yarıb, amma Çin üçün hələ də bu əngəllər qalmaqdadır. Xəritəyə də diqqətlə baxsanız Yaponiyadan başlayaraq, Cənubi Koreyanın bəzi adalarını adlayaraq Tayvana, ordan isə Filippinə və Malayziyanın qərb sahillərinə qədər uzanan bu istehkam faktiki olaraq Çinin Sakit okeana çıxmasını və ordan Hind okeanına keçməsini əngəlləyir. Tayvan da bu təbii dəniz istehkamlarında açar coğrafiyalardan sayılır. Ada yenidən Çinin əlinə keçərsə, ABŞ-ın qurduğu bu istehkam pozular və dünya dəniz ticarətinin ən hərəkətli sahəsi ən böyük rəqibinin üzünə açılar. Bu mənada bəzi analitiklərin düşündüyünün əksinə olaraq, ABŞ İran qarşılığında Tayvanı güzəştə getməz. Ən azı o səbəbdən ki, Çin qarşısındakı bu əngəli ortadan qaldırarsa, onun inkişaf sürətinə çata bilməz və nəticədə dünya hegemonluğunu Sakit okeanın dərin sularına qərq edər.
Bütün bunları nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, Trampın Çin səfəri asan keçməyəcək. Amma bu, iki nəhəng arasında böyük ixtilaflara da çevrilməyəcək. Çünki ABŞ-la Çin ən böyük ticarət ortaqlarıdır və dünyanın indiki keşməkeşli dövründə heç bir dövlət ən böyük ticarət ortağını itirmək istəməz. İki nəhəngin anlaşa biləcəyi ortaq strategiya isə fosil yanacaqla alternativ enerji mənbələri üzərində nəzarəti bölüşmək ola bilər. Yəqin ki, Çinin nadir torpaq elementləri üzərində hegemoniyası ilə ABŞ, ABŞ-ın neft və qaz hegemoniyası ilə isə Çin razılaşmalı olacaq. Hər iki tərəfin bir-birindən asılılığı heç birinin digərinə embarqo tətbiq etməməsi üçün də vacibdir.

Завтра президент США Дональд Трамп отправляется в Китай, которого считает своим главным соперником. Ожидается, что во время двухдневного визита будет обсуждаться и иранская проблема. Так может ли встреча с лидером Китая Си Цзиньпином сыграть важную роль в дипломатическом разрешении иранского вопроса?
Если ответить кратко — нет. Дело в том, что эти две державы рассматривают проблему Ирана с совершенно разных точек зрения. Самое главное — США понимают, что не смогут успешно конкурировать с Пекином на глобальном уровне, не удерживая под контролем не только Иран, но и Персидский залив, из которого Китай импортирует более половины своей нефти. Так как 60% редкоземельных элементов мира и 90% добываемых запасов находятся в руках Китая, а США также крайне нуждаются в этих природных ресурсах. Если у Китая будет свободный выход к Персидскому заливу, где он получает большую часть своих ископаемых видов топлива, все мировые энергетические ресурсы могут перейти под контроль Пекина. Трамп не может согласиться с этим, поэтому США хотят полностью контролировать Персидский залив и конкурировать с Китаем только в вопросе редкоземельных элементов.
На самом деле у Китая нет другого выхода, кроме как согласиться с этой позицией США, иначе ему придется принять войну с Соединенными Штатами. Если это случится, то Китай, контролирующий значительную часть существующих и потенциальных энергетических ресурсов или имеющий свободный доступ к ним, может вскоре стать главной сверхдержавой мира и положить конец гегемонии США.
Именно поэтому я считаю, что в завтрашних переговорах между Си Цзиньпином и Дональдом Трампом в центр внимания выйдет вопрос Тайваня. Известно, что Китай рассматривает Тайвань как часть своей территории и обеспокоен политическими связями США с этим островом. Хотя Вашингтон официально признает Тайвань китайской территорией, при этом не прекращает его вооружать. Особенно после прихода Трампа к власти США осуществили крупнейшую в истории продажу оружия Тайваню — на сумму 11,1 миллиарда долларов. Тайваньские отношения не ограничились этим: 8 мая 2026 года парламент этого острова принял закон, предусматривающий закупку систем вооружения на сумму 25 миллиардов долларов у США до 2033 года. Несомненно, эти шаги, которые заставили Пекин нервничать накануне визита Трампа, не случайны. Президент США намеренно обостряет двусторонние отношения перед встречей, чтобы с преимуществом сесть за переговорный стол.
Кроме того, искусственное нагнетание конфликта между Тайванем и Китаем соответствует стратегии Трампа MAGA ("Make America Great Again" — Сделаем Америку вновь великой). Не секрет, что Трамп старается вернуть в страну капитал, который во времена предыдущих администраций уходил за границу из-за дешёвой рабочей силы. Для этого он наложил тяжёлые таможенные пошлины на импорт и призывает американские компании, занимающиеся производством за рубежом, вкладывать инвестиции в свои предприятия в США.
И Тайвань, оживлённый инвестициями из США, не остался вне поля зрения Вашингтона. Согласно соглашениям, подписанным в январе этого года с полу-государственным образованием острова, если из Тайваня в США будет инвестировано 250 миллиардов долларов, администрация Трампа снизит таможенную пошлину на тайваньские товары с 20% до 15%. Учитывая, что Тайвань является одним из самых продвинутых мировых производителей микрочипов, нетрудно предположить, в каком направлении пойдут эти инвестиции. В современную эпоху перехода мира на новые источники энергии приток капитала в тайваньские полупроводниковые инженерные технологии станет для администрации Трампа величайшим успехом.
Безусловно, обострение отношений между Тайванем и Китаем может способствовать тому, что американские инвестиции на этом острове будут вновь перенесены за океан. Похоже, именно поэтому Трамп заинтересован в том, чтобы самостоятельно решить иранскую проблему, а персидские арабы боялись Ирана, а Тайвань — Китая. Цель также в том, чтобы обменять нефть Персидского залива на карты с полупроводниками и редкоземельными элементами, которыми располагает Китай.
Тем не менее, я не верю, что США когда-либо согласятся с политикой Китая по захвату Тайваня. Это связано прежде всего с политикой США после Второй мировой войны и их стратегией "Первой цепи островов" в Тихом океане.
Что такое "Первая цепь островов"?
Эта стратегия предполагает создание естественных морских укреплений через островные государства, расположенные перед Россией и Китаем. Да, Россия, захватив Курильские острова, прорвал это укрепление вокруг себя, но для Китая эти преграды все еще существуют. Если внимательно посмотреть на карту, то можно увидеть, что эта цепь, начиная с Японии, обходя некоторые острова Южной Кореи, идет к Тайваню, а затем к Филиппинам и западному побережью Малайзии. Эта оборона фактически препятствует выходу Китая в Тихий океан и дальнейшему продвижению в Индийский океан. Тайвань является одним из ключевых стратегических географических объектов в этой системе естественных морских укреплений. Если остров вновь перейдет под контроль Китая, стратегия США будет разрушена, и самая важная и оживленная морская торговая зона мира окажется под контролем крупнейшего соперника. Таким образом, вопреки мнению некоторых аналитиков, США не пойдут на уступки по Тайваню в обмен на Иран, по крайней мере, по той причине, что удаление этого препятствия с пути Китая значительно ускорит его развитие и погрузит мировое господство в глубины Тихого океана.
Учитывая всё вышесказанное, могу сказать, что визит Трампа в Китай не будет легким. Но он не перерастет в серьезный конфликт между двумя гигантами. Потому что США и Китай являются крупнейшими торговыми партнерами, и в нынешний непростой период ни одна страна не хочет терять своего главного внешнеторгового партнера. Общей стратегией, которая могла бы прийтись по душе обеим великим державам, может стать разделение контроля над ископаемыми и альтернативными источниками энергии. Вероятно, США придется согласиться на гегемонию Китая над редкоземельными элементами, а Китай — на гегемонию США над нефтью и газом. Взаимная зависимость сторон также подразумевает, что ни одна из них не введет эмбарго друг против друга.