Tiflisdə Azərbaycan vətəndaşı olan qadın qətlə yetirildi -
Qeyd olunub ki, iki gün əvvəl Tiflisin Mqaloblişvili küçəsində baş vermiş hadisə ilə ilə bağlı aparılan araşdırmalarda yeni faktlar ortaya çıxıb. İttiham tərəfinin versiyasına görə, hadisəni törətməkdə təqsirləndirilən İveri Eliava qurbanı ilə əvvəlcədən tanış olmayıb, onlar sosial şəbəkələr vasitəsilə tanış olduqdan sonra kişi görüş təyin edib.
Prokurorun bildirdiyinə görə, təqsirləndirilən şəxs qumar asılılığından əziyyət çəkib və bu səbəbdən ciddi maliyyə çətinlikləri, o cümlədən iri məbləğdə bank borcları olub. O, maddi vəsait əldə etmək məqsədilə İ.Quliyevanı öldürmək qərarına gəlib.
İstintaq materiallarına əsasən, İ.Eliava qadına boyun və boğaz nahiyəsindən çoxsaylı bıçaq xəsarətləri yetirib və zərərçəkmiş hadisə yerində dünyasını dəyişib. O, cinayəti törətdikdən sonra yaxınlıqdakı polis bölməsinə gedərək təslim olub. Təqsirləndirilən şəxs cinayət aləti olan bıçağı, eləcə də qurbanın mobil telefonlarını və pasportunu polisə təqdim edib. Məhz həmin sənəd əsasında qətlə yetirilən şəxsin Azərbaycan vətəndaşı olduğu müəyyənləşib.
İlkin dindirmə zamanı cinayəti etiraf edən və motivi ətraflı izah edən İ.Eliava məhkəmə prosesində mövqeyini dəyişib. O, hazırda susmaq hüququndan istifadə edir və ona qarşı irəli sürülən ittihamları qəbul etmir.
Müdafiə tərəfi isə ittihamın versiyası ilə razılaşmır. Vəkil Zaza Buaçidzenin sözlərinə görə, hadisə yerində mübahisə və dava baş verib. Müdafiə tərəfi prokurorluğun cinayəti "tamah məqsədilə adam öldürmə" kimi qiymətləndirməsinə etiraz edir və qətlin əsl səbəbinin aydınlaşdırılması üçün əlavə istintaq hərəkətlərinin keçirilməsini tələb edir.
Qeyd edək ki, turizm məqsədilə Gürcüstan paytaxtına gedən 37 yaşlı İ.Quliyeva orada kirayə mənzildə qalırmış.

В Тбилиси, столице Грузии, 37-летняя азербайджанская туристка Ирада Гулиева была убита.
Отмечается, что в ходе расследования инцидента, произошедшего два дня назад на улице Мгалоблишвили в Тбилиси, появились новые факты. По версии обвинения, Ивери Элиава, обвиняемый в совершении преступления, ранее не был знаком с жертвой; они познакомились через социальные сети, после чего мужчина назначил встречу.
Прокурор сообщил, что обвиняемый страдал от игровой зависимости и из-за этого испытывал серьезные финансовые трудности, включая крупные банковские задолженности. Он решил убить И.Гулиеву с целью получения материальных средств.
Согласно материалам следствия, И.Элиава нанес женщине многочисленные ножевые ранения в области шеи и горла, и потерпевшая скончалась на месте происшествия. После совершения преступления он отправился в ближайший полицейский участок и сдался. Обвиняемый передал полиции орудие преступления – нож, а также мобильные телефоны и паспорт жертвы. Именно по этому документу было установлено, что убитая являлась гражданкой Азербайджана.
Во время первоначального допроса обвиняемый признал преступление и подробно пояснил мотивы, однако в судебном процессе изменил свою позицию. В настоящее время он пользуется правом молчания и не признаёт обвинения.
Защита не согласна с версией обвинения. По словам адвоката Зазы Буачидзе, на месте происшествия произошёл спор и драка. Защита возражает против квалификации прокуратурой преступления как "убийство из корыстных побуждений" и требует проведения дополнительных следственных действий для выяснения истинной причины убийства.
Отметим, что 37-летняя И.Гулиева, приехавшая в столицу Грузии с туристической целью, проживала там в арендованной квартире.