“Təzə gül kələmi” yükündən
Dövlət Gömrük Komitəsinin əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində iri həcmdə narkotik vasitə aşkar olunaraq qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, komitənin məlumatına görə, "Astara" gömrük postunda İrandan Rusiyaya tranzit qaydada "təzə gül kələmi" daşıyan yük avtomobili yoxlamadan keçirilib. Nəqliyyat vasitəsi stasionar rentgen qurğusu və xidməti itlərin iştirakı ilə ətraflı müayinəyə cəlb olunub.
Yoxlama zamanı yükün içərisindəki paletlərdən birində yerləşən 160 bağlamada gizlədilmiş narkotik maddə aşkarlanıb. Görünüşcə gül kələminə bənzədilən bağlamalarda ümumi xalis çəkisi 90 kiloqram 945 qram olan qurudulmuş marixuana müəyyən edilib.

В результате контрольных мероприятий, проведённых сотрудниками Государственного таможенного комитета, выявлено и изъято из незаконного оборота крупное количество наркотических средств.
Medianews.az сообщает, что по данным комитета, на таможенном посту «Астара» был досмотрен грузовой автомобиль, перевозивший транзитом из Ирана в Россию «свежую цветную капусту». Транспортное средство подверглось тщательному осмотру с использованием стационарного рентгеновского аппарата и служебных собак.
При проверке в одной из палет с грузом обнаружено 160 упаковок с наркотическим веществом. В упаковках, внешне напоминающих цветную капусту, выявлено сухое марихуана с общей чистой массой 90 килограммов 945 граммов.