“Təhlükəsizlik qövsü” –
İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşan “Yalta-Potsdam dünya nizamı” artıq mövcud deyil. Əlbəttə, köhnə nizam inersiya ilə davam edir və bu hal keçmişin nostalgiyası ilə yaşananları aldadır. Ancaq bu hal keçicidir və çox yaxın zamanlarda başa çatacaq. Keçmişi geri qaytarmaq mümkün deyil.
“Yalta-Potsdam dünya nizamı”nın dağılmasının yaratdığı siyasi sunami tarixin ən güclü hərbi-siyasi ittifaqı olan NATO-nu da “vurub”. ABŞ-ın NATO-dan çıxacağı ilə bağlı prezident Donald Trampın açıqlaması da buradan qaynaqlanır. ABŞ-ın NATO-dan çıxması Trampın özbaşına fikri deyil. Tramp dəyişikliyin qaçılmaz olduğuna inananların fikirlərinin ifadəçisidir. Respublikaçılardan fərqli olaraq demokratların böyük çoxluğu NATO-nun mövcudluğunu davam etdirməsini müdafiə etsə də, ABŞ-ın yeni təhlükəsizlik sisteminə ehtiyacı olduğu fikri Vaşinqtonun siyasi dairələrində önə çıxmağa başlayır. Demokartlar Partiyasının sıralarında da ABŞ-ın yeni təhlükəsizlik sisteminə ehtiyacı olduğunu düşünən güclü liderlər önə çıxmağa başlayır.
Nümayəndələr Palatasının üzvü Ceyk Oçinkloss (Jake Auchincloss) yeni dünya nizamının yeni təhlükəsizlik sistemini yaramaq zərurətini doğurduğunu, NATO-nun bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilmədiyini ifadə edərək “Təhlükəsizlik qövsü” yaradılması ideyasını irəli sürüb. Demokrat Partiyasının parlayan ulduzlarından, 2028-ci il prezident seçkilərində iştirakı gözlənilən Ceyk Oçinklossun təşəbbüsü yeni bir ittifaqın yaradılmasından daha böyük hədəfləri əhatə edir.
Ceyk Oçinkloss hesab edir ki, NATO İkinci Dünya müharibəsindən sonra sovet təhlükəsini cilovlamaq üçün yaradılmış müdafiə ittifaqı idi. Konqresmen hesab edir ki, yeni təhlükəsizlik sisteminin hansısa təhlükədən müdafiə məqsədilə yaradılması dövrü keçmişdə qalıb. “Təhlükəsizlik qövsü” təhlükəsizliklə yanaşı enerji qaynaqları və onların logistikasını da əhatə etməlidir. Konqresmen “Təhlükəsizlik qövsü”nün ABŞ-dan Yaponiyaya kimi uzanan coğrafiyanı əhatə etməli olduğunu qeyd edir.
Konqresmen Ceyk Oçinklossun bu ideyası haqqında geniş məlumat olmasa da, təhlükəsizliklə yanaşı enerji qaynaqları və onların logistikasını da əhatə etməli olan “Təhlükəsizlik qövsü”nün Azərbaycanın və Mərkəzi Asiyanın maraqlarına uyğun olduğu qənaətindəyəm.
Ekspertlərin ilkin mövqeyi belədir ki, konqresmen Oçinklossun ideyası Qərbin üzləşdiyi yeni çağırış və təhdidləri həll etməyə qadirdir. Rusiyanın Ukraynaya qarşı cinayətkar müharibəsi, İran ətrafındakı proseslər enerji qaynaqları və logistikanın təhlükəsizlik sisteminin bir parçası olduğunu, bu məsələləri müdafiə ittifaqları çərçivəsində həll etməyin mümkünsüzlüyünü göstərdi. ABŞ-ın İrana qarşı hərbi əməliyyatını Avropa ölkələrinin dəstəkləməməsi müdafiə ittifaqlarının vaxtının ötüb-keçdiyini təsdiqlədi. Yeni alyanslar birgə müdafiə ilə yanaşı enerji qaynaqları və logistikanı da əhatə etməlidir.
Harvard və Massaçusets Texnologiya İnstitutunun məzunu, dəniz piyadalarının ehtiyatda olan zabiti Ceyk Oçinkloss Donald Trampı zəif lider hesab edir və ABŞ-ın güclü liderə ehtiyacı olduğunu düşünür. Oçinkloss hesab edir ki, ABŞ Ukrayna, İsrail və Tayvan kimi müttəfiqlərini dəstəkləməyə davam etməlidir. Konqresmenin “Təhlükəsizlik qövsü” ideyasında Ukrayna və İsrailə xüsusi önəm verilib. Ukrayna və İsrailin qızğın müdafiəçilərindən olan konqresmen Ceyk Oçinkloss Trampın İranla sövdələşmək cəhdinin fəlakətli səhv olduğunu bildirib.
NATO-nun formalaşmaqda olan yeni dünya nizamının tələblərinə cavab vermədiyi, buna görə ABŞ-ın yeni təhlükəsizlik sisteminə ehtiyacı olduğu haqda çoxsaylı məqalələr yazılır, fikirlər irəli sürülür. Ceyk Oçinklossun “Təhlükəsizlik qövsü” ideyası hələlik onların ən mükəmməli və mötəbəridir.
Avropada da yeni təhlükəsizlik sistemi, yeni NATO arayışları var. Bu isə növbəti məqalənin mövzusudur.

«Ялтинско-Потсдамский мировой порядок», сформировавшийся после Второй мировой войны, больше не существует. Разумеется, старый порядок продолжает существовать по инерции, и это состояние обманывает, заставляя жить ностальгией по прошлому. Но это явление временно и скоро закончится. Вернуть прошлое невозможно.
Развал «Ялтинско-Потсдамского мирового порядка» стал политическим цунами, которое ударило и по самой мощной военно-политической организации в истории — НАТО. Отсюда рождается и заявление президента Дональда Трампа о выходе США из НАТО. Выход США из НАТО — не полностью личное решение Трампа. Он является выражением мнений тех, кто уверен в неизбежности перемен. В отличие от республиканцев, большинство демократов выступает за сохранение НАТО, однако идея о необходимости новой системы безопасности для США начинает приобретать вес в политических кругах Вашингтона. Среди демократов также становятся заметными сильные лидеры, которые считают, что США необходима новая система безопасности.
Член палаты представителей Джейк Очинклосс считает, что новая мировая система требует создания новой системы безопасности, и утверждает, что НАТО не справляется с этой задачей, выдвигая идею создания «Арки безопасности». Эта инициатива Джейка Очинклосса, одной из звезд Демократической партии, который ожидается участником президентских выборов 2028 года, охватывает цели гораздо шире, чем просто создание нового альянса.
Джейк Очинклосс считает, что НАТО был создан как оборонительный союз для сдерживания советской угрозы после Второй мировой войны. Конгрессмен уверен, что эпоха создания новой системы безопасности с целью защиты от какой-либо конкретной угрозы осталась в прошлом. «Арка безопасности» должна охватывать не только безопасность, но и энергетические ресурсы и их логистику. Конгрессмен отмечает, что «Арка безопасности» должна охватывать географию от США до Японии.
Хотя подробной информации об идее конгрессмена Джейка Очинклосса пока нет, я считаю, что «Арка безопасности», которая должна охватывать энергоресурсы и их логистику наряду с безопасностью, соответствует интересам Азербайджана и Центральной Азии.
Первоначальная позиция экспертов такова: идея конгрессмена Очинклосса способна разрешить новые вызовы и угрозы, с которыми сталкивается Запад. Преступная война России против Украины, процессы вокруг Ирана показали, что энергетические ресурсы и логистика являются частью системы безопасности и что решать эти вопросы в рамках оборонительных союзов невозможно. Несогласие европейских стран поддержать военные действия США против Ирана подтвердило, что время оборонительных союзов прошло. Новые альянсы должны охватывать помимо совместной обороны также энергетические ресурсы и логистику.
Выпускник Гарварда и Массачусетского технологического института, офицер морской пехоты в отставке Джейк Очинклосс считает Дональда Трампа слабым лидером и уверен, что США нужен сильный лидер. Очинклосс полагает, что США должны продолжать поддерживать таких союзников, как Украина, Израиль и Тайвань. Особое внимание в его инициативе «Арка безопасности» уделяется Украине и Израилю. Как ярый защитник Украины и Израиля, конгрессмен Джейк Очинклосс заявил, что попытка Трампа договориться с Ираном была катастрофической ошибкой.
Пишется много статей и высказываются мнения о том, что НАТО не соответствует требованиям формирующегося нового мирового порядка, и поэтому США нужна новая система безопасности. Идея «Арки безопасности» Джейка Очинклосса пока является самой совершенной и авторитетной из этих инициатив.
В Европе также ведутся поиски новой системы безопасности и нового облика НАТО. Эта тема станет предметом следующей статьи.