“Səbail”: Borc ödənilib, transfer qadağası ləğv ediləcək
FIFA-nın I Liqa təmsilçisi “Səbail” klubuna transfer qadağası qoyması ilə bağlı məlumatlara paytaxt təmsilçisi rəsmi reaksiya verib.
Klubdan Medianews.az -a verilən açıqlamada belə bir qərarın mövcudluğu təsdiqlənsə də, məsələnin artıq hüquqi müstəvidə həll olunduğu bildirilib:
“Bəli, bu barədə müvafiq qərar mövcuddur. Bununla yanaşı bildiririk ki, “Səbail” PFK tərəfindən futbolçu Mustafa Yakubuya olan bütün əməkhaqqı öhdəlikləri 9 iyun tarixində tam həcmdə yerinə yetirilmiş, tərəflər arasında qarşılıqlı razılıq əsasında müqaviləyə xitam verilmişdir.
Qeyd edirik ki, futbolçu müvafiq quruma müraciətini ödəniş həyata keçirilməzdən əvvəl etdiyi üçün sözügedən qərar qəbul edilmişdir.
Hazırda qərarın ləğv edilməsi istiqamətində bütün zəruri hüquqi və inzibati prosedurlar icra olunur. Borcun tam ödənilməsini təsdiq edən bütün rəsmi sənədlər aidiyyəti quruma təqdim edilib. Mövcud vəziyyət nəzərə alınaraq, 3-4 gün ərzində sözügedən qərarın ləğv ediləcəyi gözlənilir. Heç bir narahatlığa əsas yoxdur, heç bir borcdan söhbət gedə bilməz”.
Xatırladaq ki, buna səbəb “dənizçilər”in futbolçusu Mustafa Yakubuya qarşı maliyyə öhdəliyini yerinə yetirə bilməməsi olub. Problemi həll edilməyən oyunçu FIFA-ya müraciət edib. Ali futbol qurumu Yakubunun şikayətini araşdırdıqdan sonra onu haqlı sayıb və “Səbail”ə transfer cəzası verib.

The capital city representative club has given an official response regarding the information about FIFA imposing a transfer ban on the Premier League representative "Sabail" club.
In a statement given to "Qafqazinfo" by the club, although the existence of such a decision is confirmed, it has been noted that the issue has already been resolved on a legal basis:
"Yes, there is a relevant decision regarding this. At the same time, we inform that all salary obligations of "Sabail" PFC towards the footballer Mustafa Yakubu were fully fulfilled on June 9, and the contract was terminated by mutual agreement between the parties.
We note that the footballer made his appeal to the relevant authority before any payment was made, which is why the aforementioned decision was taken.
Currently, all necessary legal and administrative procedures are being carried out to annul the decision. All official documents confirming the full payment of the debt have been submitted to the relevant authority. Taking into account the current situation, it is expected that the mentioned decision will be annulled within 3-4 days. There is no reason for any concern, and there is no question of any debt."
Let us remind that the reason for this was the "Sailors" club's failure to fulfill its financial obligations to the footballer Mustafa Yakubu. The player, whose problem was not resolved, applied to FIFA. After the highest football authority reviewed Yakubu's complaint, it ruled in his favor and imposed a transfer ban on "Sabail."