KİV: Türkiyənin gömrük sistemində Ermənistanın rəsmi kodu tətbiq edilib
Türkiyənin Ticarət Nazirliyi Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması prosesi çərçivəsində gömrük sistemində texniki dəyişikliklər edib.
Medianews.az bildirir ki, “Sabah” qəzetinin məlumatına görə, yeni qaydalara əsasən, bundan sonra Ermənistanla üçüncü ölkələr vasitəsilə həyata keçirilən idxal, ixrac və tranzit əməliyyatlarının gömrük bəyannamələrində Ermənistanın rəsmi "077" kodundan istifadə edilə biləcək.
Müvafiq dəyişikliklər artıq Türkiyənin BILGE gömrük informasiya sisteminə daxil edilib.
Dəyişikliklər çərçivəsində Türkiyədən üçüncü ölkəyə, oradan isə Ermənistana göndərilən malların son təyinat və ya mənşə ölkəsi kimi "Ermənistan/Türkiyə" qeydinin göstərilməsi mümkün olacaq.
Mənbənin məlumatına görə, hazırda Türkiyə ilə Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 335–350 milyon ABŞ dolları təşkil edir.//APA

The Ministry of Trade of Turkey has made technical changes to the customs system within the framework of the normalization process of relations with Armenia.
According to Medianews.az, citing the "Sabah" newspaper, based on the new rules, from now on, in customs declarations of imports, exports, and transit operations carried out through third countries with Armenia, the official "077" code of Armenia can be used.
The relevant changes have already been entered into Turkey's BILGE customs information system.
Within the framework of the changes, it will be possible to indicate "Armenia/Turkey" as the final destination or country of origin for goods sent from Turkey to a third country, and from there to Armenia.
According to the source, currently the volume of trade turnover between Turkey and Armenia is 335–350 million US dollars. // APA