KİV: Türkiyənin gömrük sistemində Ermənistanın rəsmi kodu tətbiq edilib
Türkiyənin Ticarət Nazirliyi Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması prosesi çərçivəsində gömrük sistemində texniki dəyişikliklər edib.
Medianews.az bildirir ki, “Sabah” qəzetinin məlumatına görə, yeni qaydalara əsasən, bundan sonra Ermənistanla üçüncü ölkələr vasitəsilə həyata keçirilən idxal, ixrac və tranzit əməliyyatlarının gömrük bəyannamələrində Ermənistanın rəsmi "077" kodundan istifadə edilə biləcək.
Müvafiq dəyişikliklər artıq Türkiyənin BILGE gömrük informasiya sisteminə daxil edilib.
Dəyişikliklər çərçivəsində Türkiyədən üçüncü ölkəyə, oradan isə Ermənistana göndərilən malların son təyinat və ya mənşə ölkəsi kimi "Ermənistan/Türkiyə" qeydinin göstərilməsi mümkün olacaq.
Mənbənin məlumatına görə, hazırda Türkiyə ilə Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 335–350 milyon ABŞ dolları təşkil edir.//APA

Министерство торговли Турции внесло технические изменения в таможенную систему в рамках процесса нормализации отношений с Арменией.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на газету «Sabah», согласно новым правилам, впредь в таможенных декларациях на импорт, экспорт и транзитные операции через третьи страны с участием Армении может использоваться официальный код Армении «077».
Соответствующие изменения уже внесены в таможенную информационную систему Турции BILGE.
В рамках изменений станет возможным указывать в качестве конечной страны назначения или страны происхождения товаров, отправляемых из Турции в третьи страны, а оттуда в Армению, отметку «Армения/Турция».
По информации источника, в настоящее время объем товарооборота между Турцией и Арменией составляет 335–350 миллионов долларов США.//APA