Bu il Rusiya parlamentinin (Federal Məclis) aşağı palatasına – Dövlət Dumasına növbəti seçkilər keçiriləcək.
Səlahiyyət müddəti beş il olan aşağı palataya seçkilər sentyabrın 18-20-nə təyin olunub.
Medianews.az bildirir ki, qanunverici orqana düşmək üçün yarışan partiyaların 5-i indiki Dumada təmsil olunur.
Sabiq prezident, Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini Dmitri Medvedyev sədrlik etdiyi hakim Vahid Rusiya Partiyası Dövlət Dumasında 310 nəfərlə üstün mövqedədir.
Kommunist Partiyasının 56, Ədalətli Rusiya Partiyasının 27, Liberal Demokrat Partiyasının 22, Yeni Adamlar Partiyasının 15 mandatı var.
450 yerlik Dumanın 225 üzvü proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə), 225 üzvü majoritar sistemlə (dairələr) üzrə seçilir.
Hazırda 16 yer boşdur.
4 mandatı fraksiyasız deputatlar daşıyır.
Seçki yarışına qatılmış qalan əsas 6 siyasi qüvvə bunlardır:
Yabloko (Birləşmiş Demokrat) Partiyası
Pensiyaçılar Partiyası
Rusiya Kommunistləri Partiyası
Yaşıllar Partiyası
Vətən Partiyası
Birbaşa Demokratiya Partiyası.
Proporsional sistemlə mandat almaq üçün etibarlı səslərin azı 5 faizini qazanmaq tələb olunur. Majoritar sistemdə nisbi səs çoxluğu kifayət edir.
Yuxarı palataya – Federasiya Şurasına ölkənin hər subyektindən 2 nəfər və prezidentin təyin etdiyi şəxslər daxildir.
Ölkəyə Vladimir Putin prezidentlik eləyir.
1952-ci il təvəllüdlü Vladimir Putin 1999-cu il avqustun 16-da baş nazir təyin olunub, dekabrın 31-dən həmçinin prezident vəzifəsini icra edib. 2000 və 2004-cü illərdə prezident seçilib. 2008-ci ilin may ayından baş nazir postunu tutub. 2012, 2018 və 2024-сü illərdə prezident mandatı alıb.

В этом году в России пройдут очередные выборы в нижнюю палату парламента (Федеральное Собрание) — Государственную Думу.
Срок полномочий нижней палаты составляет пять лет, выборы назначены на 18-20 сентября.
Medianews.az сообщает, что из партий, претендующих на попадание в законодательный орган, в нынешней Думе представлены 5.
Партия «Единая Россия», возглавляемая бывшим президентом, заместителем председателя Совета Безопасности Дмитрием Медведевым, занимает доминирующее положение в Государственной Думе с 310 депутатами.
Коммунистическая партия имеет 56, партия «Справедливая Россия» — 27, Либерально-демократическая партия — 22, партия «Новые люди» — 15 мандатов.
В 450-местной Думе 225 членов избираются по пропорциональной системе (по партийным спискам), 225 — по мажоритарной системе (округа).
В настоящее время вакантны 16 мест.
4 мандата принадлежат депутатам без фракции.
Основные шесть политических сил, участвующих в выборах остались такими:
Партия «Яблоко» (Объединённый демократический)
Партия пенсионеров
Партия коммунистов России
Партия зелёных
Партия Отечество
Партия Прямая демократия.
Для получения мандата по пропорциональной системе необходимо набрать не менее 5% действительных голосов. В мажоритарной системе достаточно относительного большинства голосов.
В верхнюю палату — Совет Федерации — входят по два представителя от каждого субъекта страны и лица, назначаемые президентом.
В стране президентом является Владимир Путин.
Владимир Путин, родившийся в 1952 году, был назначен премьер-министром 16 августа 1999 года, с 31 декабря одновременно исполнял обязанности президента. В 2000 и 2004 годах избирался президентом. С мая 2008 года занимал пост премьер-министра. В 2012, 2018 и 2024 годах получил президентский мандат.