Qəhvə və sümük sağlamlığı:
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, kofein bağırsaqda kalsiumun sorulmasını bir qədər azalda və böyrəklər vasitəsilə onun çıxarılmasını sürətləndirə bilər. Lakin bu itkilərin miqyası çox vaxt şişirdilir.
Mütəxəssis bildirib ki, bir fincan qəhvədən cəmi 2–6 milliqram kalsium itirilir, halbuki bir stəkan süddə təxminən 300 milliqram kalsium var. Bu səbəbdən kofenin kalsium balansına təsiri əksər hallarda minimaldır.
Kozlov vurğulayıb ki, qəhvə özü-özlüyündə osteoporoza nadir hallarda səbəb olur. Risklər əsasən kalsium çatışmazlığı, gündə 4–5 fincandan çox qəhvə içilməsi və postmenopauza dövründə olan qadınlarda artır.

Российский терапевт Александр Козлов рассказал о влиянии кофеина на костную ткань.
Medianews.az сообщает, что, по его словам, кофеин может несколько уменьшать всасывание кальция в кишечнике и ускорять его выведение через почки. Однако масштаб этих потерь часто преувеличен.
Специалист отметил, что при употреблении одной чашки кофе теряется всего 2–6 миллиграммов кальция, в то время как в стакане молока содержится примерно 300 миллиграммов кальция. Поэтому влияние кофе на баланс кальция в большинстве случаев минимально.
Козлов подчеркнул, что кофе редко сам по себе является причиной остеопороза. Риски возрастает в основном при дефиците кальция, потреблении более 4–5 чашек кофе в день и у женщин в постменопаузе.