“Qalatasaray”dan Vedat Muriqi iddiası:
“Qalatasaray”ın baş məşqçisi Okan Burukun “Fənərbağça”nın sabiq hücumçusu Vedat Muriqi ilə əlaqə saxladığı iddia olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə mətbuatı məlumat yayıb.
Məlumata görə, hazırda “Malyorka”da çıxış edən kosovalı futbolçu ilə telefon danışığı aparılıb. Okan Burukun yeni mövsümdə Muriqini komandasında görmək istədiyi bildirilir.
Qeyd olunur ki, Okan Buruk və Vedat Muriqi daha əvvəl “Çaykur Rizəspor”da birlikdə çalışıblar. Hücumçu həmin dövrdə göstərdiyi performansla diqqət çəkmişdi.
Məlumata əsasən, Vedat Muriqi yenidən Türkiyədə çıxış etməyə müsbət yanaşır. Tərəflər arasında yaxın günlərdə rəsmi addımların atıla biləcəyi iddia edilir.
Kosovalı futbolçu 2019–2020 mövsümündə “Fənərbağça”nın heyətində uğurlu çıxışı ilə yadda qalmışdı. O, 36 oyunda 17 qol vurub, 7 məhsuldar ötürmə etmişdi.
“Qalatasaray”ın hücum xətti üçün alternativ variantlar üzərində çalışdığı, Vedat Muriqi transferinin isə klub azarkeşləri arasında maraq doğurduğu bildirilir.

It is claimed that Galatasaray's head coach Okan Buruk has contacted Fenerbahçe's former striker Vedat Muriqi.
Medianews.az reports that Turkish media has released information regarding this matter.
According to the information, a phone conversation was held with the Kosovar footballer who currently plays for Mallorca. It is stated that Okan Buruk wants to see Muriqi in his team next season.
It is noted that Okan Buruk and Vedat Muriqi had previously worked together at Çaykur Rizespor. The striker had attracted attention with his performance during that period.
According to the information, Vedat Muriqi is positively inclined to play again in Turkey. It is claimed that official steps between the parties may be taken in the coming days.
The Kosovar player was remembered for his successful performance in the 2019–2020 season with Fenerbahçe. He scored 17 goals and made 7 assists in 36 games.
It is stated that Galatasaray is working on alternative options for its forward line of three, and the transfer of Vedat Muriqi has generated interest among the club's fans.