Portağalların qırmızı torbada satılmasının səbəbi məlum oldu
Marketlərdə portağalların əksəriyyətinin qırmızı və ya narıncı rəngli torbalarda satılması təsadüfi deyil. Alimlərin fikrincə, bu rəng seçimi meyvənin daha yetişmiş, canlı və iştah açıcı görünməsini təmin edən sadə, lakin təsirli bir vizual aldatma üsuluna əsaslanır.
Milli.Az xəbər verir ki, qırmızı və ya narıncı torba portağal qabığının rəngini olduğundan daha tünd və parlaq göstərir. Hətta bir qədər yaşılımtıl və ya tam yetişməmiş portağallar belə, torbanın içində daha narıncı göründüyü üçün istehlakçılarda daha təzə və sulu olduğu təəssüratı yaradır. Oxşar üsul limonlarda da istifadə olunur. Limonlar adətən sarı torbalarda satılır, çünki qırmızı torba limonun rəngini təbii olmayan narıncı tona çevirə bilər.
Bu vəziyyət "konfeti illüziyası" (Confetti Illusion) və ya oxşar rəng qavrama təsirləri ilə izah edilir. Obyektin üzərini örtən nazik rəngli xəttlər beynin altdakı rəngi fərqli qavramasına səbəb olur. Nəticədə, portağalın əsl rəngi dəyişməsə də, gözümüzə daha parlaq və daha yetişmiş görünür.
Almaniyanın Giessen Universitetinin qavrayış psixoloqu Karl Gegenfurtner apardığı araşdırmada bu təsirin marketlərdə illərdir istifadə edildiyini ortaya qoydu. Tədqiqatçı, torbanın içində canlı narıncı görünən portağalların torbadan çıxarıldıqdan sonra nəzərəçarpacaq dərəcədə daha yaşılımtıl göründüyünü fotolarla sübut etdi.
Eyni üsul naringi, qreypfrut və oxşar rəngdə olan bəzi digər sitrus meyvələrinə də tətbiq olunur. Mütəxəssislər, bu üsulun meyvənin dadını və ya keyfiyyətini dəyişmədiyini, yalnız istehlakçının ilk baxışdakı rəng qavramasına təsir edərək məhsulu daha cəlbedici göstərdiyini bildirirlər.

It is not a coincidence that most oranges in markets are sold in red or orange-colored bags. According to scientists, this color choice is based on a simple but effective visual illusion technique that makes the fruit appear riper, more vibrant, and appetizing.
National.az reports that the red or orange bag makes the orange peel color look darker and brighter than it actually is. Even slightly greenish or unripe oranges seem more orange inside the bag, creating the impression for consumers that they are fresher and juicier. A similar technique is used for lemons. Lemons are usually sold in yellow bags because red bags can shift the lemon's color to an unnatural orange tone.
This phenomenon is explained by the "confetti illusion" or similar color perception effects. Thin colored lines covering the surface of the object cause the brain to perceive the underlying color differently. As a result, although the actual color of the orange does not change, it appears brighter and riper to our eyes.
Karl Gegenfurtner, a perception psychologist at the University of Giessen in Germany, conducted research showing that this effect has been used in markets for years. The researcher proved with photos that oranges that look vividly orange inside the bag appear noticeably more greenish after being taken out of the bag.
The same technique is also applied to tangerines, grapefruits, and some other citrus fruits of similar color. Experts note that this method does not change the taste or quality of the fruit, it only affects the consumer's initial color perception, making the product appear more attractive.