Portağalların qırmızı torbada satılmasının səbəbi məlum oldu
Marketlərdə portağalların əksəriyyətinin qırmızı və ya narıncı rəngli torbalarda satılması təsadüfi deyil. Alimlərin fikrincə, bu rəng seçimi meyvənin daha yetişmiş, canlı və iştah açıcı görünməsini təmin edən sadə, lakin təsirli bir vizual aldatma üsuluna əsaslanır.
Milli.Az xəbər verir ki, qırmızı və ya narıncı torba portağal qabığının rəngini olduğundan daha tünd və parlaq göstərir. Hətta bir qədər yaşılımtıl və ya tam yetişməmiş portağallar belə, torbanın içində daha narıncı göründüyü üçün istehlakçılarda daha təzə və sulu olduğu təəssüratı yaradır. Oxşar üsul limonlarda da istifadə olunur. Limonlar adətən sarı torbalarda satılır, çünki qırmızı torba limonun rəngini təbii olmayan narıncı tona çevirə bilər.
Bu vəziyyət "konfeti illüziyası" (Confetti Illusion) və ya oxşar rəng qavrama təsirləri ilə izah edilir. Obyektin üzərini örtən nazik rəngli xəttlər beynin altdakı rəngi fərqli qavramasına səbəb olur. Nəticədə, portağalın əsl rəngi dəyişməsə də, gözümüzə daha parlaq və daha yetişmiş görünür.
Almaniyanın Giessen Universitetinin qavrayış psixoloqu Karl Gegenfurtner apardığı araşdırmada bu təsirin marketlərdə illərdir istifadə edildiyini ortaya qoydu. Tədqiqatçı, torbanın içində canlı narıncı görünən portağalların torbadan çıxarıldıqdan sonra nəzərəçarpacaq dərəcədə daha yaşılımtıl göründüyünü fotolarla sübut etdi.
Eyni üsul naringi, qreypfrut və oxşar rəngdə olan bəzi digər sitrus meyvələrinə də tətbiq olunur. Mütəxəssislər, bu üsulun meyvənin dadını və ya keyfiyyətini dəyişmədiyini, yalnız istehlakçının ilk baxışdakı rəng qavramasına təsir edərək məhsulu daha cəlbedici göstərdiyini bildirirlər.

То, что большинство апельсинов на рынках продаются в красных или оранжевых пакетах, не случайно. По мнению ученых, этот выбор цвета основан на простом, но эффективном визуальном обмане, который заставляет плоды казаться более спелыми, яркими и аппетитными.
Как сообщает Milli.Az, красный или оранжевый пакет делает цвет апельсиновой кожуры темнее и ярче, чем он есть на самом деле. Даже слегка зеленоватые или недозрелые апельсины внутри такого пакета кажутся более оранжевыми, что создаёт у потребителей впечатление, что они более свежие и сочные. Подобный приём применяется и для лимонов. Лимоны обычно продаются в жёлтых пакетах, так как красный пакет может окрасить лимон в неестественный оранжевый цвет.
Эта ситуация объясняется «иллюзией конфетти» (Confetti Illusion) или похожими эффектами восприятия цвета. Тонкие цветные линии, покрывающие объект, заставляют мозг по-другому воспринимать цвет под ними. В результате, цвет апельсина не меняется, но для глаз он выглядит более ярким и спелым.
В исследовании психолога восприятия Карла Гегенфуртнера из университета Гиссена в Германии было установлено, что этот эффект используется на рынках уже много лет. Исследователь доказал с помощью фотографий, что апельсины, которые внутри пакета кажутся ярко-оранжевыми, после извлечения из пакета выглядят заметно более зелёными.
Та же методика применяется и к мандаринам, грейпфрутам и некоторым другим цитрусовым с похожим цветом. Эксперты отмечают, что этот приём не влияет на вкус или качество плодов, а лишь меняет восприятие цвета с первой же взгляда, делая продукт более привлекательным.