"O sözündən sonra oğlumu götürüb gəldim Bakıya": Nicat Kazımov
Əməkdar artist, tanınmış rejissor Nicat Kazımov aktyor oğlu Sənan Kazımovun bu sənəti seçməsinə vaxtilə qarşı çıxmasının səbəbini açıqlayıb.
O, övladının daha rahat və gəlirli sahədə çalışmasını istədiyini etiraf edib:
"Aydın məsələdir ki, heç bir valideyn özünün çəkdiyi çətinlikləri övladına rəva bilmir. Mənim atam da bu sənətə gəlməyimə qarşı idi. Sadəcə, o, bu sənətin içində deyildi, kənardan təsəvvür edirdi və istəmirdi. Mən isə sənətin içində ola-ola istəmirdim ki, övladım da bu çətinlikləri yaşasın. İstəyirdim ki, onun imkanları daha çox olsun. Xüsusilə təhsilinə həddindən artıq vəsait yatırırdım ki, orta məktəbdə yaxşı oxusun, ən yaxşı məktəblərdə təhsil alsın, ən yaxşı hazırlıqlara getsin. Sonra həkim, hüquqşünas, bankir olsun və ya elə bir sahədə çalışsın ki, bu çətinlikləri yaşamasın. Uşaq vaxtından tamaşalarda oynayırdı. Fikirləşirdim ki, uşaqdır, həvəsdir, keçib gedəcək".
Nicat Kazımov oğlunun bugünkü uğurları ilə fəxr etdiyini vurğulayıb:
"Artıq neçə illərdir Azərbaycanın ən böyük tədbirlərində, səhnələrində çıxış edir və tamaşaçılar tərəfindən sevilir. Bu gün onu tanıyanların, sevənlərin sayı mənimkindən qat-qat çoxdur. Mən bununla yalnız fəxr edə bilərəm. Əvvəl istəmirdim, amma sonradan şərt qoydum ki, əgər aktyor olmaq istəyirsənsə, burada yox, Türkiyədə universitetə qəbul ol. Və həmin il elə oldu ki, yer yalnız Zonquldak Universitetdə açılmışdı. Amma burada da artıq ali məktəbə qəbul olmuşdu. Zonquldak Universitetinə birlikdə getdik, yer xoşuma gəlmədi. Sonra kafedra müdirinin "Burada nə öyrənəcək?" deməsi xoşuma gəlmədi. Sual verdim ki, "Burada oxumaq istəyirsən?". Dedi ki, "Yox". O anda elə götürüb qayıtdım Bakıya". (Axşam.az)

Заслуженный артист, известный режиссер Ниджат Казимов объяснил, почему он когда-то был против того, чтобы его сын-актер Санан Казимов выбрал эту профессию.
Он признался, что хотел, чтобы его ребенок работал в более удобной и прибыльной сфере:
"Очевидно, что ни один родитель не желает своему ребенку тех трудностей, которые он пережил сам. Мой отец тоже был против того, чтобы я пришел в это искусство. Просто он не был в курсе этого искусства, представлял себе со стороны и не хотел этого. А я, находясь внутри искусства, не хотел, чтобы мой ребенок тоже испытывал эти трудности. Я хотел, чтобы у него было больше возможностей. Особенно я вкладывал слишком много средств в его образование, чтобы он хорошо учился в средней школе, обучался в лучших школах, посещал лучшую подготовку. Потом чтобы он стал врачом, юристом, банкиром или работал в такой сфере, где не испытывал бы этих трудностей. С детства он играл в спектаклях. Я думал, что это ребенок, увлечение, которое пройдет".
Ниджат Казимов подчеркнул, что гордится сегодняшними успехами своего сына:
"Уже много лет он выступает на самых больших мероприятиях и сценах Азербайджана и любим зрителями. Сегодня тех, кто его знает и любит, в разы больше, чем моих знакомых. Я могу только гордиться этим. Сначала я не хотел, но потом поставил условие: если хочешь стать актером, поступай не здесь, а в университете в Турции. И в тот же год оказалось, что место открылось только в университете Зонгулдак. Но он уже поступил в вуз здесь. Мы вместе поехали в университет Зонгулдак, мне не понравилось место. Потом директор кафедры сказал: 'Что ты здесь будешь учить?' Мне это тоже не понравилось. Я спросил: 'Хочешь ли ты учиться здесь?'. Он ответил: 'Нет'. В тот момент я взял его и вернулся в Баку". (Axşam.az)