Pensiyaların artırılmasına yenidən baxılması
Pensiyaların artırılması və artıq ödənilmiş pensiyanın tutulması qaydasına yenidən baxılması təklif olunur.
Modern.az-ın xəbərinə görə, bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsi”ndə əksini tapıb.
Ombudsman pensiya sahəsində aşağıdakı təkliflərlə çıxış edir:
- əmək pensiyasının minimum məbləği artırılarkən məbləğindən asılı olmayaraq həmin artıma qədər təyin edilmiş bütün pensiya məbləğlərinin müvafiq artıma mütənasib və ya müəyyən olunmuş məbləğdə (və ya faiz nisbəti ilə) artırılması;
- əmək pensiyasının və əmək pensiyasına əlavənin artıq ödənilməsinin pensiyaçının səhvindən baş vermədiyini, bu halın müvafiq qurumun fəaliyyətində olan funksional nöqsanlarla bağlı olduğunu, habelə sonrakı tutulmaların əmək pensiyaçısının sosial vəziyyətini ağırlaşdırdığını nəzərə alaraq, artıq ödənilmiş əmək pensiyası və əmək pensiyasına əlavənin məbləğinin əmək pensiyasından tutulması üçün "Əmək pensiyaları haqqında" qanunun 39.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş müddətin 1 ilə azaldılması (hazırda bu tutulmanın son 3 il üçün aparılması nəzərdə tutulur);
- dövlət qulluğunda azı 35 il iş stajı olan şəxslərin güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan şəxslər siyahısına daxil edilməsi və bununla əlaqədar "Əmək pensiyaları haqqında" qanuna müvafiq dəyişikliklərin edilməsi;
- pensiya yaşına az qalmış işsiz şəxslərin məşğulluğunun təmin edilməsi sahəsində səmərəliliyin artırılması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 13 may tarixli 168 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Özünüməşğulluğun təşkili Qaydası"nın 1.2-ci bəndində həmin şəxslərə münasibətdə nəzərdə tutulmuş iki il müddətin beş il müddətlə əvəz edilməsi, habelə çoxuşaqlı ailələrin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədilə həmin bənddə himayəsində üç və ya daha çox uşağı olan şəxslərin də nəzərə alınması ilə bağlı dəyişikliklərin edilməsi;

Пересмотр повышения пенсий
По сообщению Modern.az, это нашло отражение в докладе "Омбудсмана Азербайджанской Республики по правам человека за 2025 год", обсуждённом сегодня на заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
Омбудсман выступает с следующими предложениями в сфере пенсий:
- при повышении минимального размера трудовой пенсии увеличить все суммы пенсий, назначенные до этого повышения, в соответствующей пропорции или в установленном размере (или процентном отношении), независимо от их величины;
- учитывая, что переплата по трудовой пенсии и надбавкам к ней произошла не по вине пенсионера, а связана с функциональными недостатками деятельности соответствующего органа, а также то, что последующее удержание сильно ухудшает социальное положение пенсионера, сократить срок, предусмотренный статьёй 39.1 Закона "О трудовых пенсиях" для удержания переплаченной суммы трудовой пенсии и надбавок, с 3 лет до 1 года;
- включить лиц с не менее чем 35-летним стажем государственной службы в перечень лиц, имеющих право на трудовую пенсию на льготных условиях, и в связи с этим внести соответствующие изменения в Закон "О трудовых пенсиях";
- с целью повышения эффективности обеспечения занятости безработных, близких к пенсионному возрасту, заменить в пункте 1.2 Правил организации самозанятости, утверждённых Постановлением Кабинета Министров от 13 мая 2020 года № 168, срок в 2 года, предусмотренный для таких лиц, сроком в 5 лет, а также внести изменения в этот пункт, учитывающие лиц, воспитывающих три и более детей, с целью усиления социальной защиты многодетных семей;