Öldürülən 30 yaşlı şəxs
Ağcabədidə qətlə yetirilən 30 yaşlı Şaiq Mamedov Azərbaycan Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşı olub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "Qafqazinfo" məlumat yayıb.
Qeyd edək ki, hadisə rayonun Yuxarı Qiyaməddinli kəndində qeydə alınıb.
Nəticədə, kənd sakinləri - 1996-cı il təvəllüdlü Şaiq Mamedov və 1989-cu il təvəllüdlü əmisi oğlu Həsən Mamedov qətlə yetirilib.
Hadisəni törətməkdə şübhəli bilinən 2004-cü il təvəllüdlü Əliniyaz Əliyev polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb.
Məlumata görə, tərəflər ötən gün kənddəki toyun ciyəraxşamı məclisində mübahisə ediblər. Həmin mübahisə bu gün davam etdirilib və qanlı hadisə baş verib.
Yaxınlarının verdiyi məlumata görə, 12 ildir evli olan Ş.Mamedovun övladı olmurmuş. O, yaxın günlərdə ata olacaqmış.
Faktla bağlı Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.2.7-ci (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb.

Shaig Mamedov, 30 years old, who was killed in Agjabedi, was an employee of the Azerbaijan Mine Action Agency (ANAMA).
Medianews.az reports that this information was shared by "Qafqazinfo".
It should be noted that the incident was recorded in the village of Yukhari Giyamaddinli of the district.
As a result, villagers - Shaig Mamedov, born in 1996, and his cousin Hasan Mamedov, born in 1989, were killed.
Aliniyaz Aliyev, born in 2004, who is suspected of committing the incident, was detained by police officers.
According to the information, the parties argued at a wedding reception in the village the day before yesterday. That argument continued today and a bloody incident occurred.
According to the information given by relatives, Shaig Mamedov, who had been married for 12 years, had no children. He was going to become a father in the near future.
A criminal case has been initiated at the District Prosecutor’s Office under Article 120.2.7 of the Criminal Code (murder of two or more persons) regarding the incident.