Neçə ölkə iştirakını təsdiqləyib? -
Medianews.az xəbər verir ki, yarışa ev sahibliyi edəcək Bolqarıstandan başqa indiyədək 14 ölkə “Avroviziya 2027”də iştiraka razılıq verib: Almaniya, Böyük Britaniya, Danimarka, Finlandiya, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Lüksemburq, Norveç, Rumıniya, San Marino, Şimali Makedoniya, Yunanıstan.
İctimai teleradioları cəmləyən Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan müsabiqədə 1956-cı ildən başlayaraq İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan, Portuqaliya və Bolqarıstan 1 dəfə qalib gəlib.

Сколько стран подтвердили участие в песенном конкурсе «Евровидение 2027»?
Medianews.az сообщает, что кроме Болгарии, которая будет принимать соревнование, до сих пор 14 стран согласились участвовать в «Евровидении 2027»: Германия, Великобритания, Дания, Финляндия, Израиль, Швейцария, Италия, Канада, Люксембург, Норвегия, Румыния, Сан-Марино, Северная Македония, Греция.
В конкурсе, являющемся проектом Европейского вещательного союза, объединяющего общественные телерадиокомпании, начиная с 1956 года побеждали: Ирландия и Швеция 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания 5 раз, Израиль 4 раза, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина 3 раза, Испания и Германия 2 раза, Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия, Азербайджан, Португалия и Болгария по одному разу выиграли.