NASA-nin tarixi kəşfi
Medianews.az xəbər verir ki, alimlər bunu planetin keçmişdə həyat üçün əlverişli şəraitə malik olduğuna dair mühüm dəlil kimi qiymətləndirirlər.
Tədqiqat çərçivəsində 20-dən çox üzvi molekul müəyyən edilib. Bu maddələr həyatın yaranmasında rol oynayan kimyəvi əsaslar hesab olunur. Onların arasında meteoritlərdə və asteroidlərdə də rast gəlinən benzotiofen adlı birləşmə də var.
Alimlər qeyd edirlər ki, bu cür molekullar həm Marsda təbii proseslər nəticəsində yarana, həm də meteoritlər vasitəsilə planetə daşınmış ola bilər. Buna görə də tapıntılar Marsda həyatın mövcudluğunu birbaşa sübut etmir, lakin belə ehtimalı gücləndirir.
Araşdırmaya görə, Mars səthində üç milyard ildən çox yaşı olan kimyəvi izlər qorunub saxlanılıb. Mütəxəssislər həmin dövrdə planetin səthində göllər və çayların mövcud olduğunu düşünürlər ki, bu da həyat üçün əsas şərtlərdən biri sayılır.
2012-ci ildə qədim göl yatağı hesab edilən Geil kraterinə eniş edən “Curiosity” roveri o vaxtdan bəri Marsda keçmiş həyatın izlərini araşdırır.
Tədqiqatda iştirak edən astrobioloq Emi Uilyams bildirib ki, Marsdakı qayalar milyardlarla il ərzində həyatın və prebiotik kimyanın əsas elementlərini qoruyub saxlayıb. Bununla belə, alimlər vurğulayırlar ki, bu nəticələr Marsda həyatın mövcudluğunu təsdiqləmir.
Bildirilir ki, daha dəqiq nəticələr əldə etmək üçün Marsdan götürüləcək qaya nümunələrinin Yerə gətirilməsi və laboratoriya şəraitində araşdırılması zəruridir.//Qafqazinfo

The history of NASA discovery
NASA's "Curiosity" rover has discovered organic molecules considered important for the formation of life during its recent research on Mars.
Medianews.az reports that scientists regard this as important evidence that the planet had favorable conditions for life in the past.
In the framework of the research, more than 20 organic molecules were identified. These substances are considered the chemical foundations that play a role in the emergence of life. Among them is a compound called benzothiophene, which is also found in meteorites and asteroids.
Scientists note that such molecules could have formed as a result of natural processes on Mars or could have been transported to the planet via meteorites. Therefore, the findings do not directly prove the existence of life on Mars but strengthen the possibility of such.
According to the research, chemical traces over three billion years old have been preserved on the surface of Mars. Experts believe that at that time, lakes and rivers existed on the planet's surface, which is considered one of the main conditions for life.
Landing in 2012 at Gale Crater, which is considered an ancient lakebed, the "Curiosity" rover has been investigating traces of past life on Mars since then.
Astrobiologist Amy Williams, who participated in the study, stated that the rocks on Mars have preserved the main elements of life and prebiotic chemistry for billions of years. Nonetheless, scientists emphasize that these results do not confirm the existence of life on Mars.
It is reported that to obtain more accurate results, it is necessary to bring rock samples taken from Mars to Earth for laboratory examination.//Qafqazinfo