Müharibə ABŞ-yə neçəyə başa gəldi? –
Fevralın 28-dən başlayan və beş həftə sonra atəşkəs razılaşması ikə dayandırılan İran müharibəsi ABŞ-yə 22.3 milyard dollardan 31 milyard dollara qədər ziyan vurub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu hesablamanı vaxtilə Pentaqonda büdcə məsələləri üzrə çalışmış Eleyn Makkasker aparıb.
Hesablamaya ABŞ-nin Yaxın Şərqə göndərdiyi əlavə hərbi qüvvə və texnikanın xərcləri daxil edilsə də, münaqişənin tam maliyyə yükünün hələ müəyyənləşmədiyi, real zərəri bir qədər sonra daha dəqiq hesablamağın mümkün olacağı bildirilir.
Məlumatlara görə, müharibədə ABŞ-nin 13 hərbçisi həlak olub, azı 300 hərbçisi isə yaralanıb.
Ekspertlərin diqqət çəkdiyi əsas məqamlardan biri İranın ABŞ-yə məxsus yüksək texnologiyalı və bahalı radar sistemlərini sıradan çıxarmasıdır. Bu hadisə Vaşinqtonun hərbi üstünlüyü ilə bağlı da suallar doğurub. Analitiklər hesab edirlər ki, belə zəifliklər gələcəkdə Çin kimi ölkələrlə baş verə biləcək potensial münaqişələrdə ABŞ-yə ciddi problemlər yarada bilər.
Döyüşlər nəticəsində texnika və infrastruktur sahəsində əhəmiyyətli zərər qeydə alınıb. İlkin hesablamalara görə, yalnız avadanlıqların bərpası və yenilənməsi üçün 2.1 milyarddan 3.6 milyard dollara qədər vəsait tələb olunacaq. Zərər görən hərbi texnikalar arasında “USS Gerald R. Ford” təyyarədaşıyanının da adı çəkilir.

Начавшаяся 28 февраля и приостановленная пять недель спустя соглашением о прекращении огня иранская война нанесла США ущерб от 22,3 миллиардов до 31 миллиарда долларов.
Medianews.az сообщает, что эти расчёты провела ранее работавшая в Пентагоне по вопросам бюджета Элейн Маккаскер.
В расчёты вошли расходы на дополнительное военное присутствие и технику, отправленную США на Ближний Восток, однако отмечается, что общий финансовый груз конфликта ещё не определён, и реальный ущерб можно будет посчитать более точно спустя некоторое время.
Согласно данным, в войне погибло 13 военнослужащих США, не менее 300 получили ранения.
Одним из основных моментов, на который обращают внимание эксперты, является вывод из строя Ираном высокотехнологичных и дорогих радарных систем, принадлежащих США. Это событие вызвало вопросы относительно военного превосходства Вашингтона. Аналитики считают, что такие уязвимости в будущем могут создать серьёзные проблемы США в потенциальных конфликтах с такими странами, как Китай.
В результате боёв был зафиксирован значительный ущерб в области техники и инфраструктуры. По предварительным подсчётам, на восстановление и обновление оборудования потребуется от 2,1 до 3,6 миллиардов долларов. Среди пострадавшей военной техники упоминается авианосец "USS Gerald R. Ford".