May 56 ilin ən soyuq aylarından biri oldu
Medianews.az xəbər verir ki, Meteorologiya Baş İdarəsinin yayımladığı Temperatur Analizi Hesabatına əsasən, may ayında ölkə üzrə orta hava temperaturu 15,7 dərəcə təşkil edib. Bu göstərici 1991-2020-ci illər üzrə may ayının iqlim normasından 1,4 dərəcə aşağı olub.
Hesabatda bildirilir ki, temperatur göstəriciləri Marmara bölgəsinin böyük hissəsində, Qara dəniz və Egey sahillərində, eləcə də bəzi şərq vilayətlərində mövsüm normalarına yaxın olub. Ölkənin digər ərazilərində isə temperatur əsasən normadan aşağı qeydə alınıb.
Meteoroloji müşahidələrə görə, may ayında ən aşağı temperatur Ardahanda mənfi 2 dərəcə, ən yüksək temperatur isə Ceylanpınarda 37,9 dərəcə olub.
Regional göstəricilər də temperaturun əksər bölgələrdə uzunmüddətli orta göstəricilərdən aşağı olduğunu ortaya qoyub. Yalnız Cənub-Şərqi Anadolu bölgəsində orta temperaturun artdığı qeyd edilib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu nəticələr 2026-cı ilin yaz mövsümündə müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraitinin göstəricilərindən biridir.//BAKU.WS

May 2026 in Turkey was recorded as the seventh coldest May in the last 56 years.
Medianews.az reports that according to the Temperature Analysis Report published by the Meteorology General Directorate, the average air temperature across the country in May was 15.7 degrees. This indicator was 1.4 degrees below the climate norm for May based on the 1991-2020 period.
The report states that temperature indicators were close to seasonal norms in most parts of the Marmara region, the Black Sea and Aegean coasts, as well as some eastern provinces. In other parts of the country, however, the temperature was generally recorded below normal.
According to meteorological observations, the lowest temperature in May was minus 2 degrees in Ardahan, and the highest temperature was 37.9 degrees in Ceylanpınar.
Regional indicators also revealed that temperatures were below long-term average indicators in most regions. Only in the Southeastern Anatolia region was an increase in the average temperature noted.
Experts believe that these results are one of the indicators of the unstable weather conditions observed during the spring season of 2026.//BAKU.WS