Livanda altı iranlı diplomat öldürülüb
İranın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) İsrailin Livana hücumları və hava zərbələri nəticəsində altı iranlı diplomatın öldürülməsini pisləyib.
Bu barədə İran XİN-ə istinadən "Tasnim" agentliyi məlumat yayıb.
"İsrail ordusu cinayət törədərək İran diplomatlarının iqamətgahına hücum edib, ölkəmizin Livandakı diplomatlarından olan Seyid Məhəmmədrza Musəvi, Əlirza Biyazar, Məcid Həsəni Kəndəsər, Hüseyn Əhmədlu, Əhməd Rəsuli və Əmir Muradını öldürüblər",- XİN-in bəyanatında deyilir.
XİN-dən o da bildirilib ki, diplomatların iqamətgahına hücum beynəlxalq hüquqa ziddir.
Qeyd edək ki, ABŞ və İsrailin İrana hücumları başlayandan bir müddət sonra İsrail ordusu Livana hava zərbələrini intensivləşdirib. Bununla yanaşı, İsrail mexanikləşdirilmiş bölmələri Livana təxminən 5 kilometr irəliləyərək cənubdakı səkkiz yaşayış məntəqəsini üzərində nəzarəti ələ keçirib./Report

Six Iranian diplomats have been killed in Lebanon
The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Iran condemned the killing of six Iranian diplomats as a result of Israel's attacks and air strikes on Lebanon.
This was reported by the Tasnim agency, citing the Iranian MFA.
"The Israeli army committed a crime by attacking the residence of Iranian diplomats; they killed Seyed Mohammadreza Mousavi, Alireza Beyazar, Majid Hasani Kandasar, Hossein Ahmadi, Ahmad Rasouli, and Amir Muradi, who were our country's diplomats in Lebanon," the MFA statement said.
The MFA also noted that the attack on the diplomats' residence is against international law.
It should be noted that after the U.S. and Israel began attacks on Iran, the Israeli army intensified air strikes on Lebanon. At the same time, Israeli mechanized units advanced about 5 kilometers into Lebanon and took control over eight settlements in the south./Report