Livanda altı iranlı diplomat öldürülüb
İranın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) İsrailin Livana hücumları və hava zərbələri nəticəsində altı iranlı diplomatın öldürülməsini pisləyib.
Bu barədə İran XİN-ə istinadən "Tasnim" agentliyi məlumat yayıb.
"İsrail ordusu cinayət törədərək İran diplomatlarının iqamətgahına hücum edib, ölkəmizin Livandakı diplomatlarından olan Seyid Məhəmmədrza Musəvi, Əlirza Biyazar, Məcid Həsəni Kəndəsər, Hüseyn Əhmədlu, Əhməd Rəsuli və Əmir Muradını öldürüblər",- XİN-in bəyanatında deyilir.
XİN-dən o da bildirilib ki, diplomatların iqamətgahına hücum beynəlxalq hüquqa ziddir.
Qeyd edək ki, ABŞ və İsrailin İrana hücumları başlayandan bir müddət sonra İsrail ordusu Livana hava zərbələrini intensivləşdirib. Bununla yanaşı, İsrail mexanikləşdirilmiş bölmələri Livana təxminən 5 kilometr irəliləyərək cənubdakı səkkiz yaşayış məntəqəsini üzərində nəzarəti ələ keçirib./Report

Министерство иностранных дел Ирана (МИД) осудило убийство шести иранских дипломатов в результате израильских атак и воздушных ударов по Ливану.
Об этом сообщает агентство "Tasnim", ссылаясь на МИД Ирана.
«Израильская армия совершила преступление, атаковав резиденцию иранских дипломатов. Были убиты наши дипломаты в Ливане — Сейед Мохаммадреза Мусави, Ализара Биязар, Маджид Хасани Кандасар, Хусейн Ахмадлу, Ахмад Расули и Амир Мурад», — говорится в заявлении МИД.
В МИД также сообщили, что нападение на резиденцию дипломатов противоречит международному праву.
Отметим, что спустя некоторое время после начала атак США и Израиля по Ирану израильская армия активизировала воздушные удары по Ливану. Кроме того, механизированные подразделения Израиля продвинулись вглубь Ливана примерно на 5 километров, взяв под контроль восемь населенных пунктов на юге страны./Report