Kürd qadının saç hörüyü gündəm yaratdı -
Bir neçə gün öncə Suriya Ərəb Ordusunun əsgəri öldürülən kürd qadının saç hörüyünü kəsərək nümayiş etdirib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu hadisə kürd qadınlar arasında etirazla qarşılanıb, narazılıqlar qısa zaman ərzində sosial şəbəkələrdə sürətlə yayılıb.
Belə ki, Türkiyədə, İraqda, həmçinin qərb ölkələrində yaşayan kürd qadınlar saçlarını hörərək trend yaradıb, bununla da etiraz kampaniyasına başlayıblar. Yüzlərlə qadın sosial mediada saçlarını hördükləri video və fotoları paylaşıblar. Onlar bu kampaniyanı eyni zamanda Suriyadakı Əl-Şaraa hökumətinin kürdlərə, xüsusilə də kürd qadın döyüşçülərə qarşı keçirdiyi hərbi əməliyyatlara cavab kimi etdiklərini qeyd ediblər.
Sözügedən videoya Türkiyənin Xalq Bərabərliyi və Demokratiya Partiyasından (DEM) olan qadın millət vəkillərindən də böyük dəstək gəlib. Belə ki, DEM Partiyasının sözçüsü Ayşegül Doğan Türkiyə Böyük Millət Məclisində saçlarını hörərək video çəkib.
Həmin videolar isə “saçlarımızın hər telləri müqavimətimizi gücləndirir” başlığı ilə paylaşılıb.
Etiraza siyasətçilərlə yanaşı, türkiyəli sənətçilər də qoşulub. Onlardan biri də aktrisa Belçin Bilgin olub. Onun bu paylaşımının isə türkiyəli aktrisa Sinem Kobal tərəfindən bəyənildiyinə dair fotolar yayılıb.
Bu müzakirələrdən sonra S.Kobal Türkiyə bayrağını paylaşaraq bu sözləri yazıb: “Həmin videonu bəyənmək kimi bir hal yoxdur. Nə mutlu Türkəm deyənə”.

The braid of a Kurdish woman made headlines -
A few days ago, a soldier of the Syrian Arab Army cut and displayed the braid of a killed Kurdish woman.
“Qafqazinfo” reports that this incident was met with protest among Kurdish women, and the grievances quickly spread on social networks in a short time.
Thus, Kurdish women living in Turkey, Iraq, as well as in Western countries created a trend by braiding their hair, thereby starting a protest campaign. Hundreds of women shared videos and photos on social media showing their braided hair. They also noted that this campaign was carried out as a response to the military operations conducted by the Al-Sharaa government in Syria against Kurds, especially Kurdish female fighters.
The mentioned video also received great support from female members of parliament from Turkey’s People's Equality and Democracy Party (DEM). For instance, DEM Party spokeswoman Ayşegül Doğan filmed a video in the Grand National Assembly of Turkey braiding her hair.
These videos were shared under the title “Every strand of our hair strengthens our resistance.”
In addition to politicians, Turkish artists also joined the protest. One of them was actress Belçin Bilgin. Photos were circulated showing that Turkish actress Sinem Kobal liked Bilgin’s post.
After these discussions, S. Kobal shared the Turkish flag and wrote these words: “There is no circumstance to like that video. How happy is the one who says I am Turk.”