Kürd qadının saç hörüyü gündəm yaratdı -
Bir neçə gün öncə Suriya Ərəb Ordusunun əsgəri öldürülən kürd qadının saç hörüyünü kəsərək nümayiş etdirib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu hadisə kürd qadınlar arasında etirazla qarşılanıb, narazılıqlar qısa zaman ərzində sosial şəbəkələrdə sürətlə yayılıb.
Belə ki, Türkiyədə, İraqda, həmçinin qərb ölkələrində yaşayan kürd qadınlar saçlarını hörərək trend yaradıb, bununla da etiraz kampaniyasına başlayıblar. Yüzlərlə qadın sosial mediada saçlarını hördükləri video və fotoları paylaşıblar. Onlar bu kampaniyanı eyni zamanda Suriyadakı Əl-Şaraa hökumətinin kürdlərə, xüsusilə də kürd qadın döyüşçülərə qarşı keçirdiyi hərbi əməliyyatlara cavab kimi etdiklərini qeyd ediblər.
Sözügedən videoya Türkiyənin Xalq Bərabərliyi və Demokratiya Partiyasından (DEM) olan qadın millət vəkillərindən də böyük dəstək gəlib. Belə ki, DEM Partiyasının sözçüsü Ayşegül Doğan Türkiyə Böyük Millət Məclisində saçlarını hörərək video çəkib.
Həmin videolar isə “saçlarımızın hər telləri müqavimətimizi gücləndirir” başlığı ilə paylaşılıb.
Etiraza siyasətçilərlə yanaşı, türkiyəli sənətçilər də qoşulub. Onlardan biri də aktrisa Belçin Bilgin olub. Onun bu paylaşımının isə türkiyəli aktrisa Sinem Kobal tərəfindən bəyənildiyinə dair fotolar yayılıb.
Bu müzakirələrdən sonra S.Kobal Türkiyə bayrağını paylaşaraq bu sözləri yazıb: “Həmin videonu bəyənmək kimi bir hal yoxdur. Nə mutlu Türkəm deyənə”.

Несколько дней назад солдат Сирийской Арабской Армии срубил и продемонстрировал косу убитой курдской женщины.
«Qafqazinfo» сообщает, что этот инцидент вызвал протесты среди курдских женщин, и недовольство быстро распространилось в социальных сетях.
Так, курдские женщины, живущие в Турции, Ираке и западных странах, запустили тренд — заплетать волосы в косы, тем самым начав кампанию протеста. Сотни женщин поделились в соцсетях видео и фотографиями со своими заплетёнными волосами. Они отметили, что эту кампанию проводят также в знак протеста против военных операций правительства Эль-Шараа в Сирии против курдов, особенно курдских женщин-бойцов.
На видео поступила большая поддержка от женщин-депутатов из Партии народного равенства и демократии (DEM) в Турции. Так, спикер Партии DEM Айшегюль Доган сняла видео в Великом национальном парламенте Турции, заплетая волосы.
Эти видео были опубликованы с заголовком «Каждая прядь наших волос укрепляет наше сопротивление».
В протест к политикам присоединились также турецкие артисты. Одной из них стала актриса Белчин Билгин. По слухам, её публикация была лайкнута турецкой актрисой Синем Кобал, что было подтверждено фотографиями.
После этих обсуждений С.Кобал опубликовала фотографию с турецким флагом и написала следующие слова: «Нельзя просто лайкать это видео. Счастлив тому, кто говорит "я турок"».