Kardioloqdan vacib xəbərdarlıq:
Ürək sağlamlığını qorumaq istəyənlərə səhər yeməyində avokadodan istifadə etməyi məsləhət görüb. Onun sözlərinə görə, bu meyvə xolesterin səviyyəsinin azalmasına, qan təzyiqinin tənzimlənməsinə və ürək-damar sisteminin daha sağlam fəaliyyət göstərməsinə kömək edir.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssis bildirib ki, avokadonun tərkibində olan bitki sterolları zərərli xolesterinin səviyyəsini aşağı salır, antioksidantlar və E vitamini isə damarların sağlamlığını dəstəkləyir. Eyni zamanda, yüksək lif və kalium tərkibi sayəsində orqanizmdə duzun mənfi təsirlərini azaltmağa və ürək xəstəlikləri riskini aşağı salmağa kömək edir.
Araşdırmalar da göstərir ki, avokadonu müntəzəm istehlak edən insanlarda ürək-damar problemlərinə daha az rast gəlinir.//Milli.Az

Желающим сохранить здоровье сердца рекомендовано использовать авокадо на завтрак. По его словам, этот фрукт способствует снижению уровня холестерина, регулированию артериального давления и более здоровому функционированию сердечно-сосудистой системы.
Medianews.az сообщает, что специалист заявил: растительные стерины, содержащиеся в авокадо, снижают уровень вредного холестерина, антиоксиданты и витамин Е поддерживают здоровье сосудов. В то же время благодаря высокому содержанию клетчатки и калия он помогает уменьшить негативное воздействие соли на организм и снизить риск сердечных заболеваний.
Исследования также показывают, что у людей, регулярно употребляющих авокадо, сердечно-сосудистые проблемы встречаются реже.//Milli.Az